Header decorative image
Kir Żałobny

Kalendarium wydarzeń, punkty dostawy wody

27 czerwca

 

O godzinie 12:16 do Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rudzie Śląskiej dotarł faks z od Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rudzie Śląskiej z informacją, że w dwóch ujęciach wody na terenie miasta stwierdzono przekroczone stężenia bakteriologicznego. Prezes PWiK natychmiast powiadomił władze miasta oraz Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta.

Przed godziną 13:00 Zastępcy Prezydenta Miasta Bartosz Satała oraz Krystyna Kurowska, prezes PWiK Piotr Duda oraz Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego Jerzy Woch i Zastępca Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego Michał Guzy podjęli natychmiastową decyzję o odcięciu dopływu wody do dzielnic: Ruda, Orzegów, Godula, Chebzie oraz osiedle Kaufhaus, zasilanych  z tych ujęć.
O godz. 13:00 w tych dzielnicach został odcięty dopływ wody.

O godzinie 14:00 zebrał się Zespół Reagowania Kryzysowego.
Pierwszą decyzją zespołu było zabezpieczenie w wodę Szpitala Miejskiego, placówek służby zdrowia oraz domów pomocy społecznej. Jednocześnie po godzinie 14:00 na ulicach pojawiły się pierwsze pojemniki brezentowe z wodą do celów sanitarnych, wodę pitną zaczęły dostarczać beczkowozy.

O godzinie 17:00 na terenie dzielnic pozbawionych wody jeździło 7 beczkowozów i zostało rozstawionych 5 punktów z wodą do celów sanitarnych (ul. Mickiewicza, ul. Zielińskiego, ul. Czereśniowa, ul. Hlonda, ul. Gwardii Ludowej).
Do godz. 20:00 do mieszkańców północnych dzielnic wodę pitną dostarczało 9 beczkowozów, część z nich pochodzi z miast sąsiednich: Katowice, Gliwice, Zabrze, Pszczyna, Dąbrowa Górnicza i Sosnowiec.

O godzinie 20:00 Zespół Reagowania Kryzysowego zebrał się ponownie, zadecydowano o rozstawieniu 3 kolejnych pojemników na wodę do celów sanitarnych ( ul. Gierałtowskiego, ul. Chryzantem, plac szkolny w dzielnicy Chebzie). Jeszcze w tym samym dniu Zespól zwrócił się z pismem do Wojewody Śląskiego  z prośbą o udostępnienie kolejnych beczkowozów. Woda była dostarczana mieszkańcom całą noc.

 

28 czerwca


Wydział Zarządzania Kryzysowego miasta Katowic przekazał 52 pojemniki 1000 ? litrowe na wodę pitną, które zostały dostarczone do Szpitala, ośrodków zdrowia i domów pomocy społecznej.
Rozstawiono kolejne zbiorniki brezentowe przy ul. Przedszkolnej, ul. Wawelskiej i Podlas.
Urząd Miasta zakupił dodatkowe pojemniki brezentowe, które zostaną rozstawione w kolejnych miejscach, tak aby mieszkańcy mieli łatwy dostęp do wody.

Od godzin  popołudniowych na terenie dzielnic odciętych od dopływu wody kursuje 12 beczkowozów z wodą pitną.

Napełnienie 1 beczkowozu wodą zdatną do spożycia trwa 1,5 godziny. Stąd mogą wynikać ewentualne przestoje w dostawie wody pitnej.

Zespół Reagowania Kryzysowego zwrócił się do Wojewody Śląskiego o rozdysponowanie beczkowozów z Sił Zbrojnych. Została już potwierdzona informacja o wysłaniu do Rudy Śląskiej 3 beczkowozów o pojemności 3 000 litrów każdy.
W godzinach popołudniowychdo Rudy Śląskiej dotarły 2 kolejne cysterny do przewozu wody pitnej. Jedna z Czechowic-Dziedzic o pojemności 8 000 litrów oraz druga z Krakowa o pojemności 25 000 litrów.

Do godziny 18:00 zostały przygotowane  32 stałe punkty dostarczania wody sanitarnej.

W momencie uruchomienia tych punktów momentalnie spadła ilość zgłoszeń mieszkańców do Ośrodka Dyspozycyjnego Prezydenta Miasta z prośbą o dostarczenie wody.

 

29 czerwca

 

Rano na terenie miasta jeździ 14 beczkowozów z wodą pitną. Do miasta dotarły pojazdy z jednostki wojskowej z Opola.Są to 3 cysterny o pojemności 3 000 litrów z przyczepami o pojemności 3 000 litrów każda oraz 1 cysterna o pojemności 10 000 litrów. O godzinie 11:00 liczba beczkowozów dowożących wodę pitną zwiększa się do 22.

O godzinie 12:00 odbyło się posiedzenie Zespołu Reagowania Kryzysowego. O godzinie 13:00 rozpoczęła się konferencja prasowa na której zostały podane wyniki badań wody. Próbki wody nie wykazały zanieczyszczenia bakteriologicznego. Zostaje opublikowany komunikat dla mieszkańców miasta z informacją o decyzji płukania sieci wodociągowej. Harcerze oraz wolontariusze rozpoczęli akcje plakatowania dzielnic. O godzinie 14:00 rozpoczęło się napełnianie sieci wodociągowej.

 

30 czerwca

 

W związku z pojawieniem się wody w sieci wodociągowej oraz brakiem zapotrzebowania mieszkańców na wodę sanitarną zlikwidowano pojemniki brezentowe na wodę sanitarną.

 

1 lipca

 

O godz. 11:00 odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu Reagowania Kryzysowego. Dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała o wstępnej ocenie. Odczyty okazały się niejednoznaczne i należy poczekać na kolejny odczyt do poniedziałku rana. Woda, która płynie w kranach nadaje się do mycia i do celów sanitarnych. Wodę przydatną do spożycia dostarcza mieszkańcom 14 beczkowozów.

 

2 lipca

 

O godz. 7:45 rozpoczęło się kolejne posiedzenie Zespołu Reagowania Kryzysowego. Dyrektor Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej poinformowała, że woda płynąca w kranach nadaje się już do spożycia.

 











Konferencja prasowa w dniu 29 czerwca.

 


Wykaz punktów ze zbiornikami na wodę sanitarną

Na czerwono - w pierwszej fazie

Na zielono - 28 czerwca o godz. 18:00

 

 


Zebranie Zespołu Reagowania Kryzysowego w dniu 1 lipca





 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter