Kir Żałobny

Grypa ptaków na Śląsku

Grypa ptaków na Śląsku

W Rudzie Śląskiej wykryto wysoce zjadliwą grypę ptaków. Z tego powodu wojewoda śląski wprowadził obostrzenia na terenie takich miast jak: Bytom, Chorzów, Gliwice, Katowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy, Zabrze oraz powiaty gliwicki, mikołowski i rybnicki.

Wyznaczono trzy strefy:
•    obszar zapowietrzony,
•    obszar zagrożony wystąpieniem,
•    obszar zamknięty.

Najbardziej zagrożony jest obszar zapowietrzony (Katowice na zachód od ulicy Owsianej przechodzącej w ulicę Panewnicką w kierunku zachodnim w dzielnicy Ligota-Panewniki, Ruda Śląska na południe od drogi wojewódzkiej nr 902, Mikołów, na północ od drogi krajowej nr 81 przebiegającej od wschodniej granicy miasta Mikołów do skrzyżowania z ulicą Wojska Polskiego oraz na północ od drogi wojewódzkiej nr 927 łączącej się z drogą wojewódzką nr 925 w kierunku zachodnio-południowym).

W każdym z trzech rodzajów obszarów zobligowano hodowców do trzymania drobiu w zamknięciu w sposób, który nie pozwala na kontakt z dzikim ptactwem, odkażenia miejsc przechowywania. W obszarze zapowietrzonym i zagrożonym wystąpieniem nakazuje się m.in. odkażenie miejsc przechowywania drobiu. Zakazane jest także np. organizowanie wystaw i targów ptaków. Szczegóły znajdują się w rozporządzeniu wojewody, które obowiązuje do 24 marca br.

Z treścią rozporządzenia można zapozanć się w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter