Header decorative image
Kir Żałobny

Gimnazjaliści wybierają szkołę

Gimnazjaliści wybierają szkołę

Ponad 1100 uczniów zakończy pod koniec czerwca naukę w rudzkich gimnazjach. Choć do rozpoczęcia edukacji na kolejnym poziomie zostało im jeszcze ponad 5 miesięcy, to już teraz muszą zdecydować o przyszłym kierunku kształcenia. Ten trudny życiowy wybór miała im ułatwić Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych, która odbyła się dziś w Rudzie Śląskiej. – Wachlarz możliwości macie naprawdę ogromny. W naszych szkołach średnich czekają na Was wspaniałe pracownie, dzięki którym możecie zdobyć naprawdę ciekawy zawód. Życzę Wam odwagi i rozwagi przy podjęciu tej ważnej decyzji, a także determinacji, byście zrealizowali swoje marzenia – mówiła podczas wydarzenia prezydent Grażyna Dziedzic.

- Nikt lepiej młodych ludzi nie zachęci do wyboru kierunku szkoły ponadgimnazjalnej, jak starsi koledzy, którzy są zadowoleni z wybranego kierunku kształcenia. Z roku na rok poziom prezentacji na giełdzie jest coraz wyższy. Jestem pod wrażeniem kreatywności tych osób. Możemy sobie tylko pogratulować tak wspaniałej rudzkiej młodzieży – podkreślała dziś wiceprezydent Anna Krzysteczko.

W Rudzie Śląskiej obecnie jest 1124 uczniów, którzy w czerwcu zakończą naukę w gimnazjum. Mają do wyboru kilkanaście szkół ponadgimnazjalnych na terenie miasta - są to 4 licea ogólnokształcące, 6 techników oraz 7 szkół branżowych I stopnia. Podczas giełdy zaprezentowały im także: Powiatowy Urząd Pracy, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna, Centrum Kształcenia Praktycznego i Doskonalenia Zawodowego, Rudzki Cech Rzemiosł i Przedsiębiorczości oraz Kluby Młodzieżowe Stowarzyszenia Św. Filipa Nereusza. Gimnazjaliści mogli porozmawiać z kadrą nauczycielską, a także ze starszymi kolegami.

Niektórzy gimnazjaliści już teraz wiedzą, którą szkołę wybrać. – Jestem z „Morcinka” i tam też pokieruję swoje kroki przy wyborze szkoły średniej. Na moją decyzję ma wpływ to, że w naszej szkole mogę wybrać sobie każde rozszerzenie, jakie chcę. W innych szkołach profile są narzucone z góry, a „Morcinek jest elastyczny pod tym względem. To bardzo fajna szkoła i myślę, że to, iż chcę zostać w niej kolejne trzy lata, najlepiej to obrazuje – podkreślała Wiktoria Ulejczyk.

Na pozostanie w Rudzie Śląskiej zdecydowały się też Paulina Poloczek oraz Karolina Joniec z Gimnazjum nr 8, które aktualnie jest częścią Szkoły Podstawowej nr 24. - Chcę iść do liceum w Kochłowicach, do klasy medycznej. Interesuję się biologią i chemią, dlatego myślę, że to będzie dobry wybór - zdradziła Paulina. Karolina chciałaby z kolei zostać fryzjerką. - Myślę o tym od trzech lat, dlatego skłaniam się do wyboru ZSP nr 1, czyli tzw. „Toyoty” – mówiła. - Chciałabym mieć dobre wykształcenie i znaleźć w przyszłości atrakcyjną pracę. Zależy mi w dużej mierze na praktyce – podsumowała.

- Tradycja giełdy szkół ponadgimnazjalnych, a wcześniej ponadpodstawowych, istnieje w naszym mieście od wielu lat. W tym czasie zmieniała się formuła wydarzenia. Trzy lata temu postanowiliśmy, że wszystkie szkoły najpierw zaprezentują się na forum, następnie zaś uczniowie będą mogli zadawać pytania przy poszczególnych stoiskach bezpośrednio – tłumaczyła Klaudia Rolnik, organizatorka. – Przez ostatnie lata prezentacje szkół mocno ewoluowały. Niektóre szkoły przeszły 100-procentową metamorfozę. Zaskakuje inwencja uczniów, ale i nauczycieli, którzy ich prowadzą. To właśnie dzięki dobrze zaprezentowanej ofercie szkoły często zyskują nowych uczniów – dodała.

Młodzież ma do wyboru wiele zróżnicowanych kierunków kształcenia. Jeśli chodzi o technikum są to kierunki: technik pojazdów samochodowych, usług fryzjerskich, ekonomista, handlowiec, elektryk, elektronik, logistyk, mechatronik, geodeta, spedytor, informatyk, technik hotelarstwa, technik obsługi turystycznej, technik organizacji reklamy, technik żywienia i usług gastronomicznych, technik realizacji nagrań i nagłośnień, technik cyfrowych procesów graficznych, technik architektury krajobrazu, technik grafiki i poligrafii cyfrowej, technik górnictwa podziemnego, technik budownictwa, technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Od września pojawią się również 4 nowe kierunki: technik urządzeń dźwigowych, technik przeróbki kopalin stałych, technik chłodnictwa i klimatyzacji, technik robót wykończeniowych w budownictwie.

W ramach branżowych szkół I stopnia uczniowie mogą podjąć naukę w zawodzie: blacharz samochodowy, piekarz, cukiernik, elektryk, fotograf, fryzjer, kierowca mechanik, kucharz, lakiernik, mechanik - monter maszyn i urządzeń, mechanik pojazdów samochodowych, operator obrabiarek skrawających, sprzedawca, stolarz, ślusarz, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie, murarz - tynkarz, wędliniarz, magazynier - logistyk (po raz pierwszy).

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter