Festiwalowy żur
Żur według Rączki smakiem września w konkursie Rudzkie Smaki. – Na Śląsku nie ma takiego samego żuru, każdy dodaje coś od siebie – mówi znany kucharz. Swój sposób na śląski żur Remigiusz Rączka zdradził podczas wrześniowego Festiwalu Żuru w Rudzie Śląskiej, gdzie gotował dla uczestników Rudzkich Dożynek.
Żur żyniaty to typowe śląskie danie. Jest bardzo treściwy i gęsty dzięki zawartości ziemniaków. Okraszony boczkiem, z dodatkiem kiełbasy ma wyraźny, kwaśny smak. Żur według Rączki to najprostszy przepis na żur żyniaty. - W żuże żyniatym bazą są kartofle, które go zagęszczają. Do tego „szpyrki”, kiełbasa śląska, majeranek i czosnek - to mój sposób na żur – mówi Remigiusz Rączka. - Przyprawiam solą i pieprzem, bo do żuru vegeta absolutnie nie pasuje, daje słodycz, a żur ma być kwaśny – dodaje kucharz.
Zapraszamy do kulinarnej zabawy z rudzkim magistratem. Do końca października można przesyłać przepisy na ciasta z wykorzystaniem warzyw. – Ciasta z warzywami stały się ostatnio bardzo modne. Ich dodatek powoduje, że wypieki nie są suche i o wiele bardziej wartościowe - mówi Iwona Małyska z Wydziału Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta UM. Przepisy wraz ze zdjęciem potrawy można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl, pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”, bądź składać osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (p. 325).
Konkurs „Rudzkie smaki – sezon V” jest kontynuacją zabawy, która zainaugurowana została na początku 2014 roku. Co miesiąc z nadesłanych przepisów wybierany jest smak miesiąca. Autor zwycięskiego przepisu otrzymuje nagrodę w postaci gadżetów promocyjnych oraz chleb rudzianin, którego sponsorem jest rudzka piekarnia Jakubiec. Ponadto przepisy laureatów poszczególnych miesięcy tej edycji konkursu znajdą się w kalendarzu kulinarnym na 2019 rok, wydanym przez Urząd Miasta.
Żur żyniaty według Rączki
Składniki
2 litry wywaru z jednej kości wędzonej z kotleta,
około 0,5 litra żuru samodzielnie ukiszonego lub kupionego,
20 dag boczku wędzonego,
20 dag kiełbasy śląskiej,
1 cebula,
60 dag kartofli,
kilka listków laurowych, ziele angielskie, majeranek, czosnek, sól, maggi.
Zakwas
Szklanka mąki żytniej TYP 2000,
2 szklanki letniej wody przegotowanej,
4 ząbki startego czosnku, 2 łyżki naciastku chlebowego ( z piekarni) lub trochę żuru.
Składniki mieszamy w naczyniu (może być słoik), przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 3-5 dni w ciepłe miejsce.
Na następne kiszenie zawsze zostawiamy trochę poprzedniego zakwasu.
Przygotowanie:
Boczek wędzony, cebulę i kiełbasę kroimy w kosteczkę. Wszystko razem smażymy. Potem dodajemy 60 dag kartofli pokrojonych w kostkę. Jak kartofle zmiękną wlewamy żur, doprawiamy.
Smacznego!