Header decorative image
Kir Żałobny

Eko–Laboratorium Kopernika

Dziewczyna i chłopak w białych fartuchach i okularach ochronnych stoją przy biurku w klasie. W tle mikroskopy, rośliny zielone.

Nowoczesna pracownia biologiczno-chemiczna „Eko-Laboratorium Kopernika” została otwarta w Zespole Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika w Rudzie Śląskiej. Dzięki niej młodzież będzie mogła uczyć się przedmiotów przyrodniczych z użyciem nowoczesnych sprzętów multimedialnych i wysokiej jakości pomocy naukowych. To kolejna „zielona pracownia”, która powstała w rudzkiej placówce oświatowej.

- Dzięki zaangażowaniu kadry pedagogicznej w opracowanie projektu, środkom z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i zapewnieniu wkładu własnego z budżetu miasta kolejna nasza placówka oświatowa zyskała nowoczesną pracownię. Mam nadzieję, że nauka w niej będzie dla uczniów samą przyjemnością i pozwoli na praktyczne zdobywanie umiejętności – mówi prezydent miasta Michał Pierończyk.

- Mikroskopy, preparaty zwierzęce i roślinne, modele anatomiczne, okulary ochronne, zestawy preparacyjne - to tylko niektóre z zakupionych pomocy stanowiących wyposażenie „zielonej pracowni”. Tak bogata baza dydaktyczna pozwala na szerokie działania badawcze i zapewnia m.in. przyszłym technikom kształcącym się w kierunku technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej na nabywanie praktycznych umiejętności – mówi Małgorzata Kaszuba, dyrektor ZS nr 6. - Dzięki nowoczesnej pracowni - laboratorium możliwa jest też bardziej efektywna współpraca z Wyższą Szkołą Medyczną w Katowicach oraz Państwową Inspekcją Sanitarną – dodaje.

Projekt „Eko-Laboratorium Kopernika” zyskał dofinansowanie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, a wkład własny ze swojego budżetu zapewniło miasto. W sumie koszt utworzenia pracowni wyniósł 60 tys. zł. Z tych środków zakupiono wyposażenie, sprzęt multimedialny i nowy wystrój pracowni biologiczno-chemicznej.

Na tegoroczny konkurs „Zielona Pracownia” wpłynęło 155 zgłoszeń, z których wybranych zostało 100 projektów. Celem konkursu jest dofinansowanie w formie dotacji wniosków dotyczących utworzenia pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, chemiczno-fizycznych czy geologicznych w klasach 4-8 szkół podstawowych oraz w szkołach średnich. To już dziewiąta edycja konkursu. Dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w szkołach województwa śląskiego powstało 539 pracowni, których wykonanie pochłonęło ponad 22 mln zł.

W tym roku w Rudzie Śląskiej dofinansowanie w ramach projektu „Zielona Pracownia 2023” otrzymały także: Szkoła Podstawowa nr 23 im. J. Brzechwy, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworaka oraz Szkoła Podstawowa nr 30 im. Karola Miarki. Natomiast dofinansowanie w ramach projektu „Ekopracownia pod chmurką” otrzymały: Szkoła Podstawowa nr 16 im. J. Korczaka oraz Zespół Szkolno–Przedszkolny nr 3. W ubiegłym roku zielone pracownie powstały w Szkole Podstawowej nr 35 Specjalnej oraz Szkole Podstawowej nr 15 Sportowej z Oddziałami Integracyjnymi.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter