Kir Żałobny

„Eko-Baza” w Kłodnicy

 „Eko-Baza” w Kłodnicy

Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 w Rudzie Śląskiej laureatem tegorocznej edycji ogólnopolskiego konkursu Funduszu Energii Naturalnej. Placówka pozyskała 10 tys. zł na realizację projektu. „Kłodnicka Eko-Baza”, w ramach którego przy szkole utworzono miejsca, które mają pomagać uczniom w zdobywaniu wiedzy na temat ekologii oraz ochrony środowiska.

- Cały czas staramy się uczyć naszych uczniów ekologicznej postawy, dlatego postanowiliśmy wziąć udział w konkursie Funduszu Energii Naturalnej. Pozyskana dotacja bardzo nam w tym pomogła, ale także nie udałoby się stworzyć tego wszystkiego bez wsparcia nauczycieli, uczniów, rodziców, działaczy społecznych i wielu firm - zaznacza Joanna Widera, koordynator projektu i wicedyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej.

Kłodnicka szkoła znalazła się na liście laureatów już drugi raz z rzędu. W ramach projektu „Kłodnicka Eko-Baza” przy placówce powstały: wielofunkcyjna strefa dydaktyczno-wychowawcza, ogródek, herbarium oraz „łąka”, czyli miejsce edukacji ekologiczno-przyrodniczej i wypoczynku dla  społeczności szkolnej i lokalnej. Z kolei na lekcjach plastyki zrodził się pomysł, aby na szkolnym budynku powstał eko-mural. Jego autorem został artysta z Kędzierzyna-Koźla Piotr P., który za  symboliczne honorarium zgodził się wykonać wielkoformatowe malowidło. Ekologiczny mural zdobi już ścianę szkolnej sali gimnastycznej od strony placu zabaw. Największy koszt jego wykonania wiązał się z zakupem dużej ilości farby.

- Pomyślałam sobie, że trudno będzie nam zebrać potrzebne środki. Wystarczył jednak tylko telefon do rodzica, aby uruchomić efekt „kuli śnieżnej”. Z pomocą przyszli nam rodzice, radny naszego miasta – pan Łukasz Wodarski, uczniowie, nauczyciele. To właśnie dzięki zaangażowaniu tak wielu wspaniałych ludzi akcja zakończyła się sukcesem, za co bardzo dziękuję i z czego bardzo się cieszę - mówi Agata Zajdel, nauczycielka plastyki w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 2.

Konkurs w ramach Funduszu Naturalnej Energii został zorganizowany w tym roku już po raz dziesiąty. Jego celem jest wspieranie samorządów, placówek oświatowych oraz organizacji pozarządowych w  realizacji innowacyjnych projektów ekologicznych. W tym roku pula środków do rozdysponowania wyniosła 250 tys. zł i podzielona została na 5 województw: mazowieckie, podkarpackie, podlaskie, śląskie i zachodniopomorskie.

Zainteresowani konkursem przesłali aż 201 wniosków o dofinansowanie inicjatyw podejmujących ważne tematy ekologiczne. Jury zwracało uwagę na projekty, które wpływają pozytywnie na środowisko, ale także na takie, których realizacja przyczynia się do budowania postaw obywatelskich w obszarze ochrony przyrody i zmiany postaw na proekologiczne.

Autorzy projektów postawili na praktyczne działania, które przyczyniają się do oszczędzania wody czy zwiększania efektywności w zakresie gospodarowania odpadami. Wybrano 25 projektów (5 z każdego województwa). Organizatorem konkursu w ramach Funduszu Energii Naturalnej jest GAZ - SYSTEM we współpracy z Fundacją „Za górami, za lasami”.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter