Kir Żałobny

Dzień otwarty notariatu 2023

Grafika zapowiadająca Dzień Otwarty Notariatu 18 listopada 2023 w godz. 10-16.00. Porozmawiaj z notariuszem o zmianach w prawie spadkowym i ich skutkach.

W najbliższą sobotę, 18 listopada br. w godz. 10.00 - 16.00 odbędzie się 14. edycja Dnia Otwartego Notariatu. Notariusze w 19 miastach będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych, zarówno stacjonarnie, telefonicznie, na czacie lub w trakcie streamingu na żywo. Tematem przewodnim wydarzenia są zmiany w prawie spadkowym i ich skutki. Szczegółowe informacje znajdują się na stronie internetowej wydarzenia.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Dnia Otwartego Notariatu są zmiany w prawie spadkowym, zarówno te, które weszły w życie w maju br. (jak ustawa o fundacji rodzinnej czy zmiany przepisów dotyczące zachowku), jak i te, które zaczną obowiązywać od połowy listopada (dotyczące odrzucenia spadku przez małoletniego, rozszerzenia przesłanek uznania spadkobiercy za niegodnego dziedziczenia o uporczywe uchylanie się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego oraz kręgu spadkobierców ustawowych w sytuacji, gdy zmarły nie pozostawił najbliższych).

– Spadki i dziedziczenie to zagadnienia, z którymi notariusz jest najczęściej kojarzony, podobnie jak umowy sprzedaży nieruchomości – mówi not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolska koordynatorka Dnia Otwartego Notariatu. - Warto jednak wiedzieć, że notariusza można i należy pytać także o sprawy związane m.in. z umowami majątkowymi małżeńskimi, zabezpieczaniem należności hipoteką, sukcesją przedsiębiorstwa czy ustanowieniem pełnomocnika. Wachlarz czynności notarialnych jest naprawdę szeroki i warto skonsultować się z notariuszem przed podjęciem decyzji ważnych dla naszego majątku – podkreśla.

Pytania można zadawać notariuszom już teraz za pośrednictwem strony internetowej wydarzenia. Odpowiedzi będą udzielane 18 listopada w trakcie streamingu na żywo na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na Facebooku. Z notariuszem można się również spotkać osobiście w siedzibie Urzędu Miasta Katowice przy ul. Młyńskiej 2c lub porozmawiać telefonicznie pod numerem 32 441 82 45.

Organizowany od 2010 r. Dzień Otwarty Notariatu to najważniejsza inicjatywa społeczna samorządu notarialnego realizowana przez Krajową Radę Notarialną, 11 rad izb notarialnych oraz spółkę Rejestry Notarialne. Nadrzędnym celem wydarzenia jest edukowanie społeczeństwa w tych obszarach prawa, które leżą w kompetencjach notariuszy, jak również informowanie o rodzajach umów i czynnościach notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji zakładanych celów.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter