Header decorative image
Kir Żałobny

Długi dystans w pełnym słońcu [FILM]

Pomimo wysokich temperatur XVII Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny połączony z VI Mistrzostwami Śląska przeszedł do historii jako udany.Jesteśmy na mecie. Choć warunki nie były idealne, w pewnym momencie nawet afrykańskie, daliśmy radę i to jest najważniejsze mówił August Jakubik, współorganizator biegu, po 12 godzinnym biegu.

W imprezie udział wzięło blisko 100 ultramaratończyków z różnych krajów, w wieku od 24 do 80 lat. W ciągu dwunastu godzin najdłuższy dystans, bo blisko 135 km, pokonał Leszek Małyszek z Siemianowic Śląskich. – Czuję się lekko zmęczony – mówił z uśmiechem zwycięzca zaraz po biegu. – Do dzisiejszego biegu przygotowywałem się biegając 80 – 100 km tygodniowo. To jest mój pierwszy bieg dwunastogodzinny. Zazwyczaj biegam maratony i myślę, że przy tej formie biegu zostanę – podsumował. Biegacz zajmował już wysokie miejsca na podium w Rudzie Śląskiej. Małyszek zajął drugie miejsce w ubiegłorocznym biegu z okazji 55-lecia Rudy Śląskiej.

Dzisiaj drugie miejsce wśród mężczyzn zajął Adam Jagieła z AZS AWF Katowice, trzecie zaś Przemysław Basa z TL Pogoń Ruda Śląska. Najlepsza wśród kobiet okazała się być Milena Grabska – Grzegorczyk z klubu Długa Ścieżka. Zawodniczka przebiegła około 125 km. Drugie miejsce zajęła Aneta Rajda z TL Pogoń Ruda Śląska. Trzecia była Hurskaya Tatsiana z Białorusi.

Biegiem towarzyszącym była, organizowana już po raz siódmy Rudzka Sztafeta 4-godzinna, w której wystartowały szkoły oraz Straż Miejska. W tej dyscyplinie na pierwszym miejscu podium stanęli podopieczni Zespołu Szkół nr 5. – Aby się przygotować do biegu trenowałem codziennie około 3 km, biegając po różnych częściach miasta. W Rudzie Śląskiej jest gdzie biegać. Tutaj przebiegłem około 10 km. Czuję się zmęczony ale bywało gorzej – mówił Krystian Henisz, uczestnik biegu. W sztafecie uczniów wspierała ich nauczycielka, a zarazem biegaczka Beata Androsz. – Mamy niewielu uczniów w naszym gimnazjum, jednak jest to młodzież wysportowana, której nie trzeba zachęcać do aktywności – podkreślała. Wśród sztafet miejsce drugie zajęło Gimnazjum nr 4, zaś na miejscu trzecim uplasowało się Gimnazjum nr 9.

Historia rozgrywania biegu 12 godzinnego w Rudzie Śląskiej sięga 1999 r. Okazją miała być 40. rocznica powstania Rudy Śląskiej. Trasa pierwotnie przebiegać miała przez wszystkie dzielnice miasta, jednak ze względów logistycznych areną zmagań został stadion „Wawelu” Wirek. Pierwsze zawody zgromadziły na starcie 15 uczestników, a ich zwycięzcą został Ukrainiec Wiktor Łozownik. Od kilku lat zawody odbywają się w centralnej części miasta w Nowym Bytomiu.