Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

„Darczyńcy okresu Bożonarodzeniowego”

„Darczyńcy okresu Bożonarodzeniowego”

W przeddzień święta Trzech Króli w galerii na piętrze Urzędu Miasta zagościła wystawa rudzkich filatelistów pt.  „Darczyńcy okresu Bożonarodzeniowego”.  Warto bliżej przyjrzeć się przedstawionym na ekspozycji znaczkom, kartom pocztowym i kopertom, które  prezentują to co akurat minęło, czym jednak ciągle jeszcze żyjemy. 
Swoistą „opowieść” zaczyna nieprzypadkowo święty Marcin, który nie tylko kojarzy się nam z gęsinom lecz również ze słodkimi rogalami, zwyczajowym świątecznym poczęstunkiem  na przykład w Poznaniu, a nawet w innych miejscowościach w Wielkopolsce.
Wystawa nawiązuje też do postaci świętej Barbary. To nie przypadek, choć zwyczaj obdarowywania się na Barbórkę praktycznie chyba zaniknął w samych Niemczech – znane są jednak legendy wiążące tę postać z bożonarodzeniową choinką, zwyczajem również przecież pochodzącym z tego kraju.
Przyglądając się ekspozycji nie można pominąć świętego Mikołaja, przynoszącego podarunki dzieciom, pokazanego tradycyjnie, jak starsi pamiętają ze swojego dzieciństwa, w postaci dostojnego biskupa. Nie pominięto jednak również „krasnala”, choć to postać swoiście komercyjna, to jednak już jakby zadomowiona na stałe w umysłach młodszego i najmłodszego pokolenia.
Pojawia się na wystawie również święta Łucja, niezwykle popularna zwłaszcza w krajach skandynawskich. To również nie przypadek – w dzień któremu patronuje dzieci częstowane są przy śniadaniu słodkimi bułeczkami.
Oczywiście nie mogło zabraknąć również Dzieciątka, tak bliskiego każdemu Ślązakowi, choć po sąsiedzku mamy przecież i „gwiazdkę”, i „aniołka”, i nawet „gwiazdora”.

Na samej wystawie dostrzeżemy również „Dziadka Mroza”, choć dla nas to postać jakby z minionej epoki, która na terenie Polski nie zagościła na stałe.
Rudzcy filateliści od lat niestrudzenie promują i zaszczepiają swoje jakże szlachetne hobby najmłodszemu pokoleniu, więc ekspozycję dopełniają dwie antyramy prezentujące projekty znaczków świątecznych, autorstwa uczniów szkół. To pokłosie konkursu zorganizowanego przez rudzki Oddział PZF.

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do Urzędu Miasta Ruda Śląska, gdzie wystawa gościć będzie do końca stycznia.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter