Kir Żałobny

Co z linią 121?

Co z linią 121?

Mieszkańcy Rudy Śląskiej mogą zdecydować jak będzie przebiegać trasa autobusu 121. W mieście ruszają konsultacje społeczne dotyczące usprawnienia komunikacji miejskiej na trasie Halemba - Orzegów. Nowe rozwiązanie ma wyeliminować niedogodności, które spowodowała decyzja KZK GOP o zawieszeniu funkcjonowania linii 215 i związanej z tym zmianie trasy autobusów nr 121.

Konsultacje społeczne w sprawie przebiegu linii nr 121 mają potrwać od 14 do 28 sierpnia. Choć po wyznaczonej przez KZK GOP trasie autobus kursuje dopiero nieco ponad miesiąc, to niemal od razu jego przebieg nie spodobał się sporej grupie mieszkańców Rudy Śląskiej. - Zwróciliśmy się do KZK GOP z prośbą o przygotowanie propozycji zmiany trasy autobusu 121, ponieważ docierały do nas informacje, że jej nowy przebieg spowodował utrudnienia komunikacyjne - mówi prezydent Grażyna Dziedzic. - Związek przedstawił rozwiązanie, które chcemy skonsultować z mieszkańcami. Oni wiedzą najlepiej, co będzie dla nich najdogodniejsze - podkreśla.

Przypomnijmy, że przebieg linii 121 w obecnym kształcie jest efektem decyzji KZK GOP o zawieszeniu funkcjonowania autobusu 215. To właśnie Związek od 20 lat zajmuje się komunikacją miejską w Rudzie Śląskiej, ekonomią przewozów i ich dostosowaniem do potrzeb rudzian. Z roku na rok koszty funkcjonowania komunikacji miejskiej niestety gwałtownie rosną. Miasto na organizację komunikacji publicznej przekazuje KZK GOP coraz wyższe składki. W ubiegłym roku  wyniosły one prawie 15 mln zł, w tym roku już  ponad 17,5 mln zł. Zarówno władze miasta, jak i związku szukają każdego rozwiązania, które powstrzyma ten wzrost.

Trasa autobusu 215 praktycznie pokrywała się z przebiegiem linii 121. To dlatego KZK GOP podjął decyzję, że ostatnia z linii przejmie przystanki, które obsługiwała dotąd linia 215. Równocześnie zwiększono częstotliwość kursów: z 27 do 34 w dni robocze, z 15 do 27 w soboty oraz z 19 do 23 w dni wolne. Problem jednak w tym, że w nowym przebiegu linii 121 nie uwzględniono dwóch przystanków, które dotąd obsługiwała ta linia. Czy autobus wróci na dawną trasę i będzie się na nich ponownie zatrzymywał zależy teraz od decyzji mieszkańców.

Podczas konsultacji rudzianie zadecydują, czy linia 121 powinna powrócić na trasę, po której jeździła do połowy tego roku. Chodzi tu w szczególności o przystanki Bykowina TESCO i Bykowina Korfantego, które od połowy roku nie są objęte trasą linii 121. Jeżeli mieszkańcy zaakceptują zaproponowane przez KZK GOP zmiany, to autobus będzie dodatkowo obsługiwał przystanek Kochłowice KWK „Nowy Wirek”. Tam będzie on zawracał i kontynuował kurs ulicą ks. Tunkla po swojej planowej trasie. Co ważne, autobus nr 121 nie będzie już kursował w kierunku Zgody.

W konsultacjach można wziąć udział poprzez wypełnienie specjalnej ankiety. Jest do niej załączona mapa, która pokazuje, w jaki sposób ma przebiegać trasa linii 121 po zmianach. Formularze są dostępne w Biurze Obsługi Mieszkańców UM, do pobrania tutaj oraz w dzisiejszym wydaniu „Wiadomości Rudzkich”. Ankiety należy złożyć w urzędzie miasta do 28 sierpnia br. Można je też przesyłać mailem na adres prezydent@rudaslaska.pl.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter