Header decorative image
Kir Żałobny

Anioły Wolontariatu nagrodzone

Anioły Wolontariatu nagrodzone

Pomocny, uprzejmy, gotowy na wszystko, mądry, pracowity – to przede wszystkim te cechy, według uczniów rudzkich placówek, powinien łączyć w sobie idealny wolontariusz. Dzisiaj w Rudzie Śląskiej nagrodzono 37 takich osób.  Statuetki „Anioła Wolontariatu” powędrowały też do dwóch organizacji działających na terenie naszego miasta. Galę po raz ósmy zorganizowało Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

- Wiem, że Wasza praca czasem jest trudna i mozolna. Nie zawsze przynosi oczekiwane efekty. Pomimo tego wiem też, że w naszym mieście pomaga się innym z pasją i sercem. Matka Teresa mawiała "Nie liczy się co robimy, ani ile robimy, lecz to, ile miłości wkładamy w działanie". Waszego zaangażowania i miłości nie są w stanie opisać żadne liczby. O nich wiedzą tylko Ci, z którymi pracujecie – mówiła dziś do zebranych w bielszowickim Domu Kultury wiceprezydent Anna Krzysteczko.

Gala „Anioły wolontariatu” to okazja do podziękowań i wyróżnień, ale też do podzielenia się dobrymi praktykami. Jako pierwszy o swoich działaniach opowiedział dziś ratownik medyczny Artur Żurek, prezes Stowarzyszenia „Niezależny Chorzów” i Fundacji Simedical. – Na mojej drodze, w tym co robię cały czas przyświeca mi jedno hasło – „Tylko życie poświęcone dla drugiego człowieka jest warte przeżycia” – zaznaczył. O swojej współpracy z Polską Misją Medyczną i pracy wolontariackiej w krajach Trzeciego Świata opowiedziała chirurg rudzkiego szpitala Renata Popik. Na koniec zebrani usłyszeli o dobrych praktykach, jakie w życie wprowadzają wolontariusze Fundacji „Aktywni My” z Kochłowic.

Wolontariat możemy podzielić na 3 grupy. Ze względu na zasięg, formę i czas. Biorąc pod uwagę kryterium czasu wyróżniamy wolontariat jednorazowy, krótkoterminowy i długoterminowy.

Rudzcy wolontariusze działają na wielu płaszczyznach. Opiekują się osobami starszymi, niepełnosprawnymi i dziećmi, robią zakupy czy zaprowadzają do lekarza. Zbierają także pożywienie dla bezdomnych zwierząt, wyprowadzają psy na spacery, szukają dla nich domów stałych i tymczasowych. Z kolei organizacje pozarządowe organizują bezpłatne porady dla mieszkańców, pomagają przy organizacji imprez, np. biegów czy akcji charytatywnych, organizują zbiórki żywności. – We wszystkich dziedzinach wolontariusze pełnią ważną rolę. Są istotnym elementem pozwalającym na realizowanie projektów na najwyższym poziomie. Ich chęć i zaangażowanie w to co robią jest nieoceniona. Większość z organizacji posiada to szczęście i ma w swoich szeregach wolontariuszy – tłumaczy Oliwia Jurdziak z „Przystanku”.

Od ośmiu lat galę organizuje Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”. Każdego roku do organizatora wpływają wnioski o nominacje do nagrody „Anioł wolontariatu” dla wyróżniających się wolontariuszy i organizacji. Osoba nominowana nie musi być mieszkańcem Rudy Śląskiej, ale musi działać na terenie naszego miasta. Kryteria, które brane są pod uwagę to zakres działalności, przeprowadzone akcje oraz rekomendacje. Po zakończeniu procesu rekrutacji komisja konkursowa, która co roku powoływana jest w innym składzie, zapoznaje się z uzasadnieniami. – Postanowiliśmy wyróżnić wszystkie zgłoszone osoby. Jeżeli organizacja kogoś zgłasza dla nas jest to jasny znak, że osoba ta jest wyjątkowa - zaznaczyła dziś Joanna Golicz, prezes „Przystanku”.

W tym roku „Aniołem Wolontariatu” zostali:
Zofia Boronowska - Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Rudzie Śląskiej, Bartosz Smółka- Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Marek Dusza - Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Ewa Wiśniowska- Rudzkie Konto Pomocy, Gabriela Czylok - Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Rudzie Śląskiej, Dawid Grzyb - Hufiec ZHP Ruda Śląska im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Aneta Kubzda - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Barbara Bursy - Szkoła Podstawowa nr 7 w Rudzie Śląskiej im. Adama Mickiewicza, Arkadiusz Kobos - Stowarzyszenie „Otwarte Serca”, Teresa Nieradzik - Rudzkie Konto Pomocy, Arkadiusz Jarosz - Szkoła Podstawowa nr 24 im. Powstańców Śląskich w Rudzie Śląskiej, Wanda Durbacz - Stowarzyszenie „Pomocna Dłoń” w Rudzie Śląskiej, Teresa Cisek - Polski Związek Niewidomych , Izabela Skalik - Szkoła Podstawowa nr 27 im. Jana Pawła II w Rudzie Śląskiej, Ewa Waniek - Hufiec ZHP Ruda Śląska im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Antoni Cieślak - Stowarzyszenie Honorowych Dawców Krwi RP Klub HDK im. H. Dunanta przy RSM, Janusz Ruda - Polski Związek Filatelistów Odział Ruda Śląska, Natalia Skrzypczak - Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Marta Pyrkosz - Stowarzyszenie „Otwarte Serca”, Mariola Ptoszek - Stowarzyszenie „Nasz Orzegów”, Jan Krawel - Rudzie Stowarzyszenie Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie”, Elżbieta Żurek - Liceum Ogólnokształcące nr 1 im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej, Daniel Brożek - Stowarzyszenie „Młodzież z misją”, Fundacja Świętego Mikołaja , Maria Nieradzik - Rudzkie Konto Pomocy, Natalia Simka - Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Elżbieta Kierzek – Stowarzyszenie „Otwarte serca”, Sara Siedlaczek - Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Sebastian Pustelnik - Stowarzyszenie Chór Mieszany „Słowiczek”, Stefania Króliczek - Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Brzechwy w Rudzie Śląskiej, Marianna Strzeja - Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Teatr ,,Samo Zycie” działający przy Rudzkim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, Henryk Kiełtyka - Rudzkie Stowarzyszenie Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Teresa Małek, Monika Sulejewska- Bajkiewicz, Katarzyna Kinder- Stowarzyszenie „Aktywni my”, Małgorzata Szczepek - Hufiec ZHP Ruda Śląska im. hm. Łucji Zawada w Rudzie Śląskiej, Bernadeta Parol- Szkoła Podstawowa nr 4 im. Józefa Lompy w Rudzie Śląskiej, Marzena Skrzypiec.

 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter