Header decorative image
Kir Żałobny

Anioły wolontariatu 2023

Statuetki przedstawiające anioły.

Najbardziej aktywni wolontariusze i organizacje wspierające wolontariat na terenie Rudy Śląskiej zostali uhonorowani podczas dorocznej gali „Anioły wolontariatu”, która odbyła się w Śląskim Teatrze Impresaryjnym. – Dziękuję wszystkim, którzy bezinteresownie działają na rzecz drugiego człowieka, zwierząt czy naszej Małej Ojczyzny – podkreśla Michał Pierończyk. Nagrodzono 39 podmiotów działających na terenie Rudy Śląskiej. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

- Rudzcy wolontariusze, mimo iż pracują bezinteresownie i z potrzeby serca, chcą choć raz poczuć, że są najważniejszymi mieszkańcami naszego miasta i taką możliwość daje im organizowany konkurs „Anioł wolontariatu”, jak i gala – mówi Anna Szymańska, koordynatorka wydarzenia oraz wiceprezes Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”.

Tegorocznymi Aniołami wolontariatu zostali: Danuta Dłucik, Magdalena Kłyk oraz Małgorzata Jarosz z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, Halina Trojan ze Stowarzyszenia „Otwarte serca”, Magdalena Krzyszczyk, Agnieszka Bibrzycka, Joanna Kosiak oraz Katarzyna Owczarek z Hufca ZHP im. Łucji Zawady, Małgorzata Cierpka, Krystyna Koziołek i Damian Pajonk ze Szkoły Podstawowej nr 22, Joanna Cebula ze Stowarzyszenia Chór Mieszany „Słowiczek”, Antonina Majnusz, Grażyna Omelko oraz Krystyna Pospieszczyk z Fundacji „Aktywni społecznie AS”, Karol Paruzel, Sylwia Brachman, Alan Zych, Marek Brachman, Kamil Warmuszok z Ochotniczej Straży Pożarnej, Izabela Palacz ze Szkoły Podstawowej nr 24, Agnieszka Kolon oraz Aneta Kik z Rudzkiego Stowarzyszenia Inicjatyw Niebanalnych „In-nI”, Czesław Samulak z rudzkiego koła Polskiego Związku Niewidomych Okręg Śląski, Halina Kiolbasa ze Stowarzyszenia na Rzecz Dzieci i Młodzieży „Przystanek”, Jolanta Kurzaczek z Rudzkiego Stowarzyszenia Rodzin Abstynenckich „Zdrowe Życie”, Wanda Słomka z Klubu HDK przy KWK „Pokój”, Robert Pasieka z PhotoBzik, a także Anna Ciuk, Anna Hoffman, Anna Kuchta, Daria Osmenda-Łukaszek, Dominika i Martin Waliczek, Anna Sulima oraz ks. Piotr Wenzel.

Tytuł trafił również do: Studia „OdNowa”, Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi RP Klub im. H. Dunanta, Fundacji „Pomagamy kotom, by znalazły dom” oraz Studia Kulturystyczno-Sportowego „Conan II”.

Przypomnijmy, że kandydatów do tytułu należało zgłaszać do Stowarzyszenia „Przystanek” od 1 do 17 listopada br. Do nagrody nominować mogą organizacje pozarządowe, osoby prawne i fizyczne, jednostki organizacyjne samorządu terytorialnego. - Nominujemy osoby bądź organizacje, które nie muszą być z Rudy Śląskiej, ale ważne, by działały na rzecz rudzian czy naszego miasta – podkreśla Anna Szymańska.

Warto podkreślić, że do konkursu można zgłaszać również tzw. ciche Anioły, a więc osoby, które pomagają prywatnie i bez rozgłosu.

- Na szczęście w naszym mieście nie brak ludzi dobrej woli, którzy angażują się na wiele sposobów: organizują zbiórki pieniężne i rzeczowe, zajęcia dla dzieci czy seniorów, wspierają osoby chore czy samotne, promują np. krwiodawstwo czy zdrowy tryb życia – wylicza wiceprezydent Anna Krzysteczko. – Wszystkim pragnę gorąco i z głębi serca podziękować – dodaje.

Anioły Wolontariatu przyznawane są co roku, zawsze w okolicy Światowego Dnia Wolontariatu, który przypada 5 grudnia. Przy okazji warto dodać, że można wyróżnić trzy grupy wolontariatu: jednorazowy, krótkoterminowy oraz długoterminowy. To oznacza, że jeśli konkretna osoba pomaga przy organizacji chociaż jednej akcji, jest już wolontariuszem.

W Rudzie Śląskiej gala „Anioły wolontariatu” została zorganizowana po raz pierwszy w 2009 roku przez Stowarzyszenie Wspierania Ekonomii Etycznej „ProEthica”. Statuetki powędrowały wtedy do rąk 11 wolontariuszy oraz 7 organizacji i firm bezinteresownie wspierających różne działania. Od 2011 roku inicjatywę realizuje Stowarzyszenie „Przystanek”. W czasie 12 lat nagrodą uhonorowano ponad 400 osób i firm.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter