Kir Żałobny

55 km na 55 urodziny! [FILM]

55 km na 55 urodziny! [FILM]

150 biegaczy uczciło dzisiaj 55 urodziny Rudy Slaskiej! W biegu na 55 kilometrów udział wzięli zorganizowani w sztafety młodzi rudzianie, oraz polscy i zagraniczni biegacze. Wszyscy
biegnąc świętowali kolejną rocznicę Rudy Śląskiej. – Każdy kilometr na jeden rok funkcjonowania miasta to bardzo oryginalny pomysł na to, by uczcić rocznicę utworzenia Rudy Śląskiej. To także wspaniały sposób promocji ruchu, zdrowia i aktywności – podkreślał wiceprezydent Michał Pierończyk.

Biegacze poruszali się pętlą o długości 1 km biegnącą ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej, Damrota oraz Placem Jana Pawła II. Limit czasu, w jakim trzeba było pokonać dystans 55 km wynosił 5 godzin i 30 minut. Z kolei każdy uczestnik sztafety powinien był przebiec minimum jedno okrążenie, tak by dana drużyna przebiegła w sumie 55 km.

W biegu wystartowało 8 drużyn z rudzkich placówek oświatowych oraz z Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa. Wśród uczestników biegu znalazły się uczennice z Gimnazjum nr 9: Aleksandra Prencel, Wiktora Niewiadomska oraz Weronika Wyciślik. – Zaproponowano nam w szkole udział w biegu na 55 kilometrów i jakie było wyjście – trzeba było powalczyć. Na początku biegu odczuwaliśmy stres nie wiedząc jak to wszystko będzie wyglądało, ale teraz czuję, że mogłabym biec dalej – wspominała Aleksandra tuż po biegu. – Nasza drużyna liczy 10 osób. Nie każdy był w stanie przebiec większą odległość, ale później się wymienialiśmy. Na pewno połowa przebiegła z osiem kilometrów – dodała Wiktoria. – Z ogromna przyjemnością wybierzemy się również za rok, jeżeli tylko tego typu bieg będzie organizowany – podsumowały. Wśród sztafet pierwsze miejsce zajęła sztafeta z Zespółu Szkół nr 5, drugie z Gimnazjum nr 9, zaś trzecie z Gimnazjum nr 14.

Oprócz młodzieżowych drużyn w biegu udział wzięli także goście z Polski i z zagranicy zaproszeni przez Augusta Jakubika. Nie zabrakło również zwycięzcy tegorocznego biegu dwunastogodzinnego Andrzeja Radzikowskiego z LKS OLYMP Błonie, który w końcowej rywalizacji zajął trzecie miejsce z wynikiem 03:58:19. Pierwsze miejsce w biegach indywidualnych zajął Adam Jagieła z KRS TKKF "Jastrząb” Ruda Śląska z wynikiem 3:55:22, zaś drugie Leszek Małyszek z Siemianowic Śląskich z wynikiem 3:57:22.

Dzisiejszy bieg dla rudzkiego ultramaratończyka Augusta Jakubika, który wlasnie obchodzi 55 urodziny, miał szczególne znaczenie, był to bowiem 200 start w maratońskiej karierze sportowca. – Tak się szczęśliwie złożyło, że jestem rówieśnikiem naszego miasta i cieszę się, że swój jubileusz mogłem uczcić na sportowo łącząc go z jubileuszem Rudy Śląskiej – podkreślał solenizant. – W akcję udało się zaangażować młodzież. Niemalże sto młodych osób przemierzyło dystans 55 km co uważam za bardzo duży sukces.  Wszyscy zmieścili się w limicie czasu, sztafety zaś już w czterech godzinach, co świadczy o tym, że praca z młodzieżą w zakresie wychowania fizycznego w mieście przebiega prawidłowo – dodał.

Wladze Rudy Slaskiej od kilku lat stawiają na rozwój rekreacji w mieście. -  Dzisiaj otwieramy Burloch, pracujemy bardzo mocno nad tym by Ruda Śląska miała ścieżki rowerowe - dążymy do tego by stworzyć mieszkańcom miasta jak najwięcej możliwości aktywnego spędzania czasu - zaznaczał kibicujący biegaczom wiceprezydent Pierończyk. – Ponadto niedawno otwarte zostało postępowanie przetargowe na ścieżkę aktywności w dzielnicy Halemba. Te tereny zielone mają ogromny potencjał, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy naszego miasta, ale także miast ościennych – podsumował.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter