Kir Żałobny

32. Finał WOŚP już w niedzielę

Kolorowa grafika nawązująca do instrumentów dętych z napisem 2024 32 finał wielka orkiestra świątecznej pomocy.

„Letnia zadyma w środku zimy” już 28 stycznia br. Właśnie wtedy po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!”, a mottem zbiórki jest „Tu wszystko gra OK!”. W Rudzie Śląskiej datki będzie zbierać ok. 450 wolontariuszy. Puszki już pojawiły się w wielu miejscach, trwają także licytacje przedmiotów i atrakcji. – Mam nadzieję, że rudzianie będą hojni również w tym roku, otworzą swoje serca i chętnie będą wrzucać do skarbonek – mówi Michał Pierończyk.

W Rudzie Śląskiej działają dwa sztaby WOŚP: nr 2832 w III LO im. Jana Pawła II (ul. Oświęcimska 90) oraz nr 7233 w IV Liceum Ogólnokształcącym im. H. C. Hoovera (ul. Orzegowska 25).

W III LO już 25 stycznia odbędzie się Wielka Aukcja Fantów, będą też otwarte WOŚP-owe sklepiki. Z kolei w dzień Finału zaplanowano tradycyjne Światełko do Nieba (godz. 20.00), a po nim zabawę przy muzyce na szkolnym placu.

Sztab z IV LO organizuje Finał na scenie pubu „Druid” w ogrodzie Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Rozpocznie go występ Orkiestry Dętej KWK „Pokój” o godz. 13.30. Na scenie pojawią się także artyści Śląskiej Sceny Młodych (godz. 14.00), Meritum (godz. 15.00), Julia Szeląg (godz. 15.45), Stonage Full of Sun (godz. 16.00), Around the Blues (godz. 17.00), Szkuo (godz. 18.00) oraz Hard Rockets (godz. 19.00). O godz. 19.45 rozpocznie się licytacja Złotej Karty oraz Złotego Serduszka WOŚP. Natomiast Światełko do Nieba rozbłyśnie o godz. 20.00. W tym roku będzie to występ teatru ognia Jerzego Kozłowskiego. W przypadku ekstremalnych warunków pogodowych koncert odbędzie się w sali widowiskowej Śląskiego Teatru Impresaryjnego. Od godz. 20.30 zabawa przeniesie się do pubu Druid, gdzie będzie można wziąć udział w jam session oraz licytacjach.

W ogrodzie ŚTI od godz. 13.30 do 20.00 swoje stanowiska będą miały: Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna, Policja, WOPR Ruda Śląska oraz Straż Graniczna. Do tego grona dołączy również Grupa Medyczna Dartmed, która zajmuje się m.in. szkoleniami z zakresu pierwszej pomocy. Na stanowisku firmy będzie można przećwiczyć, jak udzielać pomocy np. przy zadławieniu albo pierwszych objawach udaru.

Sportowe atrakcje w ramach Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przygotowuje również Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. W piątek, 26 stycznia o godz. 18.00 w hali w Nowym Bytomiu odbędzie się mecz siatkówki pomiędzy sztabami z Rudy Śląskiej oraz Świętochłowic. W składzie rudzkiej reprezentacji wystąpi m.in. prezydent Michał Pierończyk i wiceprezydent Jacek Morek. Z kolei w dniu Finału, o godz.10.00, na basenie krytym w Nowym Bytomiu (ul. Pokoju 13) odbędzie się turniej hokeja pod wodą pomiędzy drużynami Rudzkiego Klubu Płetwonurków „Orka”, WOPR Ruda Śląska, WOPR Siemianowice Śląskie, OSP Ruda Śląska oraz Walenie UWH. Natomiast na basenie w Rudzie (ul. Chryzantem 10) od godz. 10.00 do 19.00 odbędzie się sztafeta pływacka, której towarzyszyć będzie zbiórka publiczna.

W sportowym stylu do Orkiestry dołączy również Osiedlowy Dom Kultury „Matecznik” działający przy Rudzkiej Spółdzielni Mieszkaniowej (ul. Norwida 26 w Rudzie). Od godz. 10.00 do 11.00 odbędą się tam zajęcia z cyklu zdrowy kręgosłup, a od 11.00 do 13.00 zumba. Zapisy przyjmowane są telefonicznie pod numerem 32 248 30 20.

Młodzieżowym Domu Kultury (ul. Janasa 28) zaprasza na 1. rudzki rekord gitarowy oraz rockową scenę młodych. Wszyscy gitarzyści, jak i grający na ukulele, mogą włączyć się do zabawy o godz. 11.30. Obędzie się strojenie i próba, a o godz. 12.00 wspólne odegranie utworu Boba Dylana „Knockin’ on heaven’s door” w tonacji G-dur.

Wyjątkowe atrakcje zaplanował także In-nY Dom Kultury. 28 stycznia w godz. 11.00-13.00 odbędą się warsztaty „Orkiestrowe prasowanki” skierowane do dzieci powyżej 5. roku życia. Uczestnicy będą wykonywać serduszka z koralików hama. Natomiast dla dorosłych przewidziano „Orkiestrowe dźwięki” w godz. 13.30-14.30. Będzie to koncert relaksacyjny mis tybetańskich, dzwonków koshi i gongu. Zgłoszenia przyjmowane są pod tel. 519 659 277 od poniedziałku do piątku w godz. 13.00-19.00.

Jak co roku Ekipa na Kijach zaprasza na rajd WOŚP. Z okazji 32. edycji wydarzenia wielbiciele nordic walking pokonają 32 km, jednak to od uczestnika zależy, na jakim dystansie włączy się do zabawy. Start przewidziano na godz. 7.00 na placu Jana Pawła II, a trasa poprowadzi najpierw na Godulę, Rudę, później przez Czarny Las i Bielszowice do Halemby i Bykowiny. Rajd zakończy się ok. godz. 14.00 w ogrodach ŚTI.

Podczas tegorocznego Finału będzie można również skorzystać z konsultacji ze specjalistami Sztos Garaż, którzy będą pełnić dyżur na placu Jana Pawła II w Nowym Bytomiu od godz. 13.30 do ok. 17.00. Będzie okazja, by podłączyć samochód do komputera i sprawdzić jego stan. Fani motoryzacji będą mogli również podziwiać zabytkowe samochody i przejechać się specjalistycznym quadem.

Do dyspozycji będą również logopedzi i neurologopedzi Śląskiego Centrum Logopedycznego (ul. 1 Maja 284 w Halembie). Od godz. 10.00 do 18.00 będzie można wziąć udział w różnorodnych warsztatach skierowanych zarówno do dzieci, jak i dorosłych, a także uzyskać porady diagnostyczne. Obowiązują zapisy telefoniczne pod numerem: 600 056 054.

W 32. Finał WOŚP włączy się w sumie 1685 Sztabów, o 32 więcej niż rok temu. 100 z nich zlokalizowanych jest poza granicami Polski, a Finał odbędzie się m.in. w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Indonezji, Japonii, Australii czy Tajlandii. Tegoroczny Finał dedykowany będzie zakupowi sprzętu do diagnozowania, monitorowania i rehabilitacji chorób płuc pacjentów na oddziałach pulmonologicznych dla dzieci i dorosłych. W całej Polsce działają 64 takie jednostki. Fundacja planuje zakup urządzeń do diagnostyki obrazowej, czynnościowej, endoskopowej, a także sprzęt do rehabilitacji pulmonologicznej i torakochirurgii.

W ciągu 31 Finałów WOŚP zebrała blisko 2 miliardy zł i kupiła ponad 70 tys. urządzeń. Zeszłoroczna zbiórka była dedykowana walce z sepsą. Zebrano blisko 250 mln złotych, z czego w samej Rudzie Śląskiej 300 tys. zł.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter