Header decorative image
Kir Żałobny

ZS-P nr 3 ma swój zielony zakątek

Altana, tablice interaktywne, pszczoła.

„Zielony zakątek pod chmurką” – to ekopracownia w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Rudzie Śląskiej – Bielszowicach, która została dziś oficjalnie otwarta. Dzięki niej uczniowie i przedszkolaki mogą się nie tylko bawić, ale przede wszystkim uczyć i zgłębiać swoją wiedzę na temat świata przyrody. „Zielony zakątek pod chmurką” powstał dzięki dofinansowaniu z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach oraz środkom z budżetu miasta. Koszt utworzenia pracowni wyniósł ponad 87 tys. zł.

- To kolejna ekopracownia, która pozwoli dzieciom poprzez zabawę uczyć się i poznawać świat przyrody – podkreśla Michał Pierończyk, prezydent Rudy Śląskiej. – Możliwość odkrywania różnych gatunków roślin, owadów i zwierząt oraz zjawisk zachodzących w przyrodzie z pewnością pozytywnie wpłynie na rozwój najmłodszych mieszkańców naszego miasta. Gratuluję całej szkolnej społeczności stworzenia tej inicjatywy – dodaje.

Przedsięwzięcie zakładało stworzenie zagospodarowanej przestrzeni do prowadzenia zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych przede wszystkim o charakterze ekologicznym i przyrodniczym.  Pracownia została podzielona na dwie części – główną oraz rekreacyjno-edukacyjną. W części głównej przed furtką zostały ustawione donice z kwiatkami oraz pergola. Znajdują się tam m.in. ławki oraz tablice edukacyjne i interaktywne, stacja meteorologiczna, domek dla owadów oraz karty informacyjne. Cały teren został udekorowany kwiatami i innymi nasadzeniami. W drugiej części pracowni została ustawiona altanka z ławeczkami i skrzynkami na skarby natury oraz inne pomoce dydaktyczne. To również miejsce, w którym dzieci będą mogły przesadzać rośliny. Wokół altanki znajdują się tablice edukacyjne w formie koła fortuny. Całość terenu przyozdabia także model pszczoły o długości 1 m, a także dwa karmniki, które są wyposażone w poidełka oraz budki dla jeży. Nie brakuje też kolorowych domków dla motyli. W obu częściach ekopracowni zainstalowano kosze na śmieci. Zakupiono również mobilna ścieżkę sensoryczną.

Utworzenie „Zielonego zakątka pod chmurką” kosztowało 87,5 tys. zł z czego 70 tys. zł to dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Środki własne miasta to 17,5 tys. zł.

Warto dodać, że w  ramach zorganizowanego po raz pierwszy w 2023 roku przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach konkursu na projekt „Ekopracowni pod chmurką” wyłonione zostały  „Zielony zakątek pod chmurką” w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz „Ogródek korczakowski” w Szkole Podstawowej nr 16.
Z kolei w ramach zorganizowanego po raz dziewiąty (2023 r.) konkursu „Zielona Pracownia” cztery rudzkie placówki uzyskały dofinansowanie na stworzenie nowoczesnych sal lekcyjnych. Są to: Zespół Szkół nr 6 im. Mikołaja Kopernika, Szkoła Podstawowa nr 30 im. Karola Miarki, Szkoła Podstawowa nr 22 im. Jana Stefana Dworaka oraz Szkoła Podstawowa nr 23 im. Jana Brzechwy. Natomiast w ramach tegorocznej edycji konkursu zielona pracownia powstanie w I Liceum Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Rudzie Śląskiej.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter