Header decorative image
Kir Żałobny

Z nimi nad wodą bezpieczniej

Trzy razy w tygodniu na krytej pływalni trenują ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Na co dzień, na odkrytym kąpielisku pilnują naszego bezpieczeństwa. W tym roku podczas Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym zdobyli 12 medali. 23 lipca rozpoczynają cykl przygotowań do kolejnej Grand Prix Polski.

Chociaż WOPR w Rudzie Śląskiej świętował niedawno 50 lat działalności, drużyna ratowników, którą kieruje Mateusz Niegot jest młoda. Rozpoczęła działalność zaledwie we wrześniu 2011 roku. Początkowo treningi odbywały się raz w tygodniu. Obecnie trenują 3 razy w tygodniu na krytej pływalni w dzielnicy Nowy Bytom. Na treningach realizują zadania pływackie oraz elementy ratownictwa wodnego np. holowanie manekina, według określonych zasad konkurencji rozgrywanych na zawodach ratowniczych.

Pierwszym oficjalnym sprawdzianem młodych rudzian były zawody z cyklu Grand Prix Polski w Ratownictwie Wodnym, które zostały rozegrane w Żyrardowie w lutym. - Wystąpiliśmy tylko po to, aby zdobyć nowe doświadczenia i umiejętności – wspomina Mateusz Niegot. - Tymczasem wracaliśmy w roli faworytów ze złotymi i srebrnymi medalami – dodał. Drużyna zdobyła aż 5 medali - 3 złote Anna Nocoń, 1 srebrny Agata Wyciślik, 1 srebrny Mateusz Niegot w sztafecie Śląska. W klasyfikacji generalnej wśród kobiet Anna zajęła 1. miejsce, a Agata miejsce 7.

Kolejnym sprawdzianem dla rudzkich ratowników były Mistrzostwa Śląska rozegrane w kwietniu w Knurowie. Tam nie udało się zdobyć medali, ale zawodnicy poprawili swoje życiowe wyniki. Podczas drugiej edycji GPP w Ratownictwie Wodnym rozgrywanej w maju w Świdwinie drużyna zdobyła aż 7 medali (2 złote, 2 srebrne, 3 brązowe). Na najwyższym stopniu podium stanęły Magda Skudlik oraz Anna Nocoń, która zdobyła także medal srebrny. 3 medale brązowe wywalczyła Agata Wyciślik. W klasyfikacji generalnej Anna zajęła 2 miejsce, tuż za nią uplasowała się Agata (3 miejsce). Zaś Magda Skudlik w swojej kategorii wiekowej zajęła 3 miejsce. Co ciekawe, po dwóch edycjach GPP Anna Nocoń zajmuje 1. miejsce w klasyfikacji generalnej wśród Juniorów Młodszych.

23 lipca rozpoczynają przygotowania do kolejnych edycji GPP, które odbędą się 20 października w Gdańsku oraz w grudniu - edycja finałowa w Poznaniu. - Będziemy walczyć o miejsca medalowe oraz najwyższe pozycje w klasyfikacji generalnej całego cyklu GPP w Ratownictwie Wodnym – zapewnia Mateusz Niegot.
W Rudzie Śląskiej na 4 obiektach pracuje 16 ratowników.

Więcej informacji udzieli Mateusz Niegot, tel. 506-929-245; Strona internetowa: rudaslaska.slaskiewopr.pl