Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Wyremontowali dla siebie mieszkania 

Program był realizowany od połowy 2007 r. Jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie inicjatywa Prezydenta Miasta Ruda Śląska Andrzeja Stani i współpraca takich instytucji jak MOPS, Urząd Miasta ? Wydział Spraw Lokalowych, MPGM Sp.z o.o, Powiatowy Urząd Pracy i Centrum Kształcenia Praktycznego.

 

Do projektu wytypowano dziesięć osób, które były klientami MOPS-u. Były to osoby zarówno samotne, jak i wielodzietne rodziny. Warunkiem była aktywna współpraca z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w zakresie wychodzenia z trudnej sytuacji życiowej, a dla niektórych również realizacja programu wychodzenia z bezdomności.


Każda z osób realizowała  kontrakt socjalny. W ramach tego kontraktu niektóre z rodzin uczestniczyły w nowatorskiej formie prowadzonej przez MOPS, jaką są treningi w prowadzeniu gospodarstwa domowego. Warunkiem uczestniczenia w Programie było posiadanie sądowego wyroku eksmisji, z prawem do lokali socjalnych. Ostatnim warunkiem była rejestracja jako bezrobotny, gdyż tylko to umożliwia uczestnictwo w pracach społecznie użytecznych.

 

Prezydent Miasta Andrzej Stania polecił wytypować dziesięć mieszkań do zasiedlenia po wyremontowaniu. Wydział Spraw Lokalowych Urzędu Miasta wskazał mieszkania znajdujące się Nowym Bytomiu, Wirku i Bielszowicach.

W listopadzie dziesięć osób uczestniczyło w czterotygodniowym kursie pomocnika budowlanego zorganizowanym przez Centrum Kształcenia Praktycznego w Rudzie Śląskiej. Zdobyli kwalifikacje, a pierwszą pracą, którą wykonali był remont ich przyszłych mieszkań socjalnych.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter