Wyjątkowe rocznice
Już jutro rudzka „Szkoła Życia” im. św. Łukasza będzie obchodzić 25-lecie. Natomiast w sobotę 50. lat działalności będzie obchodzić Szkoła Podstawowa nr 27. – Te dwie wyjątkowe rocznice to święto tysięcy osób, które przez te wszystkie lata były związane z tymi miejscami. Życzę, by piękne jubileusze były początkiem kolejnych dekad sukcesów – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Ślaskiej.
Najpierw swoje 25-lecie będzie obchodzić Szkoła Życia, czyli Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna. – Ten wyjątkowy dzień rozpoczniemy mszą świętą w kościele p.w. św. Wawrzyńca o godz. 10.00, a o godz. 17.00 spotkamy się w Miejskim Centrum Kultury – zapowiada Wiesław Jagielski, dyrektor placówki. - Zobaczymy musical, przedstawiający życie szkoły, w którym wystąpią wszyscy uczniowie. Przygotowaliśmy poczęstunek i niespodziankę dla gości. Będzie to spotkanie pełne wspomnień, a zarazem radosne i optymistyczne… bo tacy jesteśmy – dodaje.
Przypomnijmy, że Szkoła Podstawowa nr 12 Specjalna w Rudzie Śląskiej – Wirku jest specjalistyczną placówką edukacyjną przeznaczoną dla osób z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim w wieku od 3 do 25 lat. Oprócz zajęć edukacyjnych i wychowawczych uczniowie są objęci terapią specjalistyczną w różnorodnych formach, dostosowanych do swej niepełnosprawności. Szkoła posiada zaplecze techniczne, które nie tylko pomaga w pracy nad poprawą sprawności fizycznej, ale również sprzyja ich integracji, kształtowaniu postaw prospołecznych i odnajdywaniu się w społeczności. – Mamy urządzenia do gimnastyki korekcyjnej, hydroterapii, dwie pracownie gospodarstwa domowego, salę integracji sensorycznej, pracownię ceramiczną czy informatyczną – wymienia dyrektor Jagielski. – Poza tym w szkole pracują świetnie wykształceni specjaliści, nauczyciele i terapeuci, którzy są przygotowani do pracy z dziećmi i młodzieżą. Oprócz wiedzy i doświadczenia kadra wkłada wiele serca w wypełnianie swoich obowiązków i to jest źródło sukcesu naszej placówki – podkreśla.
Szkoła prowadzi również zajęcia dla dzieci od chwili wykrycia ich niepełnosprawności do czasu podjęcia nauki w szkole w ramach Wczesnego Wspomagania Rozwoju Dziecka. Obejmują one usprawnienie ruchowe, ćwiczenia i stymulację wielozmysłową, terapię, a także wsparcie dla rodziny dziecka. Od 2012 roku w szkole działają również grupy przedszkolne dla dzieci niepełnosprawnych. Placówka wyposażona jest również w windę, plac zabaw oraz ogród sensoryczny.
Placówka została otwarta we wrześniu 1992 roku dzięki współpracy z miastem partnerskim Rudy Śląskiej – Papenburgiem. Za patrona obrała św. Łukasza na wzór ośrodka St. Lukas Heim. W pierwszym roku szkolnym uczyło się tutaj 58 dzieci, ale z roku na rok liczba ta się zwiększała. W tym roku szkolnym do placówki uczęszcza 100 podopiecznych. Wysoka liczba uczniów spowodowała konieczność rozbudowania. W roku 1994 dobudowano salę gimnastyczną, a w 2003 nowy pawilon rehabilitacyjny. Z kolei w 2010 roku oddano do użytku nowe skrzydło szkoły, w którym znalazły się nowoczesne pracownie i sale dla dzieci i młodzieży z upośledzeniem umysłowym w stopniu głębokim. - Rozwój szkoły to konieczność. Widzimy nowe możliwości i potrzeby zwłaszcza w dziedzinie usprawniania ruchowego, integracji sensorycznej i pracy z dziećmi i młodzieżą autystyczną – mówi Wiesław Jagielski. - Chcemy być gotowi do objęcia opieką każdego, kto się do nas zwróci o pomoc. Naszym marzeniem jest zagospodarowanie części terenu przyległego do szkoły na strefę aktywności rodzinnej wyposażoną w huśtawki i inne urządzenia dla dzieci na wózkach – dodaje.
Z kolei Szkoła Podstawowa nr 27 działa już pół wieku. Jubileusz 50-lecia istnienia będzie obchodzić 21 października /sobota/. – Rozpoczynamy o godz. 10.00 oficjalną uroczystością, po której nastąpi spotkanie absolwentów – zapowiada Wojciech Kołodziej, dyrektor placówki. - Druga część uroczystości jest zaplanowana na 22 października. W tym dniu o godz. 16.00 w kościele p.w. Bożego Narodzenia w Halembie odprawiona zostanie msza święta - dodaje.
Szkoła rozpoczęła swoją działalność 6 września 1967 r., jako siódma placówka oświatowa otwarta w Rudzie Śląskiej po II wojnie światowej. Jeszcze przed otwarciem szkoły, 1 marca 1967 r., nadano jej imię W. I. Lenina. Zajęcia lekcyjne rozpoczęło ponad 900 uczniów w 26 oddziałach. Najwyższą liczbę uczniów odnotowano w roku szkolnym 1971/72. Do 45 oddziałów, w tym 11 klas pierwszych, uczęszczało wtedy 1700 uczniów. W 1975 r. nadano szkole sztandar. W 1978 r. placówka otrzymała wyróżnienie za najlepsze w mieście wyniki dydaktyczno–wychowawcze. W 1990 r. dokonano rezygnacji z patronatu z minionej epoki.
Pierwszym dyrektorem szkoły była Zofia Łoniewska (1967 – 1973), następnymi: Krystyna Włodarczyk – Czulak (1973 – 1983), Stanisława Pazera (1983 – 1985), Krystyna Urbańczyk (1985 – 1989), Ernest Sznajder (1989 – 1996), Urszula Samol (1996) i Wojciech Kołodziej, który jest dyrektorem placówki od 1996 roku do dziś.
W wyniku reformy systemu edukacji w 1999 r. w miejsce SP 27 powstało Gimnazjum nr 9. W 2001 r. placówka jako pierwsza szkoła w Rudzie Śląskiej rozpoczęła korzystanie z szybkiego dostępu do Internetu. Od 2002 r. w placówce utworzono cieszące się dużym zainteresowaniem klasy sportowe o profilu lekkoatletycznym. Ważną datą w historii szkoły był 2006 r., kiedy to odbyła się uroczystość nadania placówce imienia Jana Pawła II oraz sztandaru.
Budynek szkoły jest sukcesywnie unowocześniany. W 2008 roku przeszedł termomodernizację, a w 2013 r. uruchomiono w nim windę dla niepełnosprawnych. Rok później oddano do użytku nowoczesny kompleks boisk. Dzisiaj szkoła posiada dwie pracownie komputerowe, 8 sal lekcyjnych z tablicami multimedialnymi, 17 sal z projektorami multimedialnymi, w każdej sali komputer z dostępem do Internetu, nowoczesną bibliotekę i świetlicę. Warto również odnotować, że od 2014 r. szkoła prowadzi współpracę dydaktyczną z Uniwersytet Śląskim w Katowicach.
W swojej historii Gimnazjum nr 9 wydało 7 laureatów i 12 finalistów Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych. Doceniana jest również kadra pedagogiczna. W 2007 r. nauczyciel muzyki p. H. Woźniak uhonorowana została nagrodą Ministra Edukacji Narodowej, w 2013 Czesław Jonda otrzymał medal Komisji Edukacji Narodowej. 4 nauczycieli otrzymało nagrody Śląskiego Kuratora Oświaty, 39 razy nauczycielom Gimnazjum przyznane zostały nagrody Prezydenta Miasta Ruda Śląska.
- Historia zatoczyła koło, kolejna reforma systemu edukacji zlikwidowała Gimnazjum nr 9, a na ul. Ludwika Zamenhofa 12 powróciła Szkoła Podstawowa nr 27 im. Jana Pawła II – podsumowuje dyrektor Kołodziej.