„Wybaczyć” i „zapomnieć” to dwa różne słowa... [FILM]
![„Wybaczyć” i „zapomnieć” to dwa różne słowa... [FILM]](assets/images/8/lager-5a7a79ec.jpg)
Izabela Wilk z II LO w Świdniku i Karolina Kowalska z gimnazjum nr 4 w Legionowie zwycięzcami II Ogólnopolskiego Konkursu „W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”. Gala finałowa odbyła się dziś w Rudzie Śląskiej. – Spotykamy się tutaj po to, żeby z pokolenia na pokolenie przenosić wartości, o które walczyłyśmy w Ravensbrück. To dzięki nim przeżyłyśmy – mówiła dr Wanda Półtawska, była więźniarka obozu.
W finale konkursu wystąpiło 24 uczniów z 6 województw. Rywalizowali oni w kategorii proza i poezja. - Trzeba ogromnej dojrzałości, aby zinterpretować utwór, który powstał w miejscu przesiąkniętym strachem, cierpieniem, śmiercią – zwróciła się do uczestników konkursu Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej. – W Ravensbrück zginęło ponad 90 tys. kobiet i dzieci. Pamiętajmy o nich, bo pamięć to jedyna forma podziękowań za to, że byli – dodała.
Podczas gali finałowej młodzież przypomniała m.in. fragmenty wspomnień Wandy Półtawskiej, Urszuli Wińskiej, Grażyny Chrostowskiej i Marii Rutkowskiej – Kurcyusz. – Już sam udział w gali finałowej to dla mnie ogromny zaszczyt. Tak samo jak spotkanie z byłymi więźniarkami, a szczególnie z Wandą Półtawską, autorką tekstu, który recytowałam – powiedziała Sara Bagińska z Dąbrowy Górniczej. - Moja babcia i prababcia też były w obozie koncentracyjnym. Babcia dużo mi o tym opowiadała. Trzeba o tym pamiętać – podkreślił Nikolas Mikołajewski z Gniezna, laureat III miejsca w prozie. Obecnym na gali byłym więźniarkom trudno było opanować łzy wzruszenia. – Ja bardzo przeżyłam występy młodzieży. W obozie byłam jako dziecko, ale wspomnienia wracają, właściwie stale żyją w człowieku. Każdy dzień przeżycia w obozie to było szczęście – wspominała Zdzisława Wodarczyk była więźniarka Auschwitz, której mama była w Ravensbrück. – Jestem zachwycona młodzieżą, wspaniale to przekazali – dodała Barbara Puc, urodzona w obozie Auschwitz, w 1944 roku.
Organizowany od czterech lat konkurs dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych od ubiegłego roku ma zasięg ogólnopolski. – Konkurs stale się rozwija i to bardzo mnie cieszy. Czas na moje pokolenie, na pokolenie wnuków, aby przypominać o tamtych wydarzeniach. Te kobiety - byłe więźniarki, które znam - wybaczyły. Ale wybaczyć nie znaczy zapomnieć. Bo jeżeli zapomnimy, to zginiemy – zaznaczyła Maria Lorens, dyrektor SP 24, pomysłodawca konkursu, córka byłej więźniarki KL Ravensbrück - Katarzyny Matei.
Gali towarzyszyła wystawa „I trzeba było żyć… Losy kobiet z Ravensbrück” oraz występy grupy teatralnej PAS i artystów „Od serca” z Ośrodka Najświętsze Serce Jezusa w Rudzie Śląskiej.
Organizatorami konkursu są Instytut Pamięci Narodowej oraz Miasto Ruda Śląska. Konkurs odbywa się w ramach projektu edukacyjnego IPN „O tym nie można zapomnieć… Spotkania z kobietami, które przeszły piekło obozów i łagrów”. Przedsięwzięcie swoim patronatem objęła Pierwsza Dama Rzeczpospolitej Polskiej – Agata Kornhauser-Duda.
Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Radio.
Laureaci konkursu w kategorii proza:
I miejsce: Izabela Wilk z II LO im. K.K. Baczyńskiego w Świdniku,
II miejsce: Klaudia Stanirowska z I LO im. J. Słowackiego w Częstochowie,
III miejsce: Nikolas Mikołajewski z I LO im. J. Chrobrego w Gnieźnie.
Laureaci konkursu w kategorii poezja:
I miejsce: Karolina Kowalska z Gimnazjum nr 4 im. A. Kamińskiego w Legionowie,
II miejsce: Karina Hoffmanmn z Zespołu Szkół Elektroniczno-Telekomunikacyjnych w Lesznie Wielkopolskim,
III miejsce: Zuzanna Michalczuk z Gimnazjum nr 7 im. J. Kochanowskiego w Lublinie.