Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

Wspólnie po zakup energii

Ruda Śląska dołączyła do 28 innych śląskich samorządów, które wspólnie zakupią w przyszłym roku energię elektryczną. Porozumienie w tej sprawie podpisano dziś w siedzibie Górnośląskiego Związku Metropolitalnego w Katowicach. Miasto w przyszłym roku zakupi 33 GWh energii elektrycznej, która zasili m.in. miejskie budynki użyteczności publicznej, placówki oświatowe oraz oświetlenie uliczne i sygnalizacje drogowe.

– Do tej pory sami organizowaliśmy przetarg na zakup energii dla naszych jednostek, bo było to dla nas bardziej opłacalne. Wcześniejsze przygotowywane przez nas zamówienia obejmowały bowiem swym zakresem dostarczenie energii elektrycznej, także na potrzeby części poradni i stowarzyszeń sportowych. W dotychczasowych wspólnych przetargach organizowanych przez GZM z takiej możliwości nie mogliśmy skorzystać. W tym roku udało się to zmienić, stąd decyzja o przystąpieniu do wspólnego przetargu – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Tym sposobem miasto zakupi około 33 GWh energii elektrycznej, która wykorzystana zostanie na potrzeby wszystkich jednostek budżetowych miasta, placówek oświatowych, szpitala miejskiego, ośrodków kultury, miejskich spółek, Powiatowego Urzędu Pracy, zakładów opieki zdrowotnej, części stowarzyszeń sportowych, a także na potrzeby zasilania sygnalizacji świetlnej i miejskiego oświetlenie ulicznego. Łącznie energia elektryczna trafi do 117 podmiotów, a zgłoszone przez miasto zapotrzebowanie porównywalne jest do tegorocznego zamówienia na energię elektryczną.

- Podobnie jak w przypadku przetargów organizowanych przez nasze miasto, tak i przy okazji wspólnej inicjatywy 29 samorządów, liczymy na wymierne oszczędności, tym bardziej, że pula, którą będzie zamawiać nasze miasto, to jeden z wyższych wolumenów zgłoszonych do całego zamówienia - podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer, który w imieniu prezydent Grażyny Dziedzic podpisał dziś w Katowicach stosowne porozumienie.

Do tej pory władze Rudy Śląskiej same organizowały przetargi na zakup energii elektrycznej na potrzeby miasta i placówek w nim działających. Ostatni na 2014 r. wygrała firma Energa Obrót z Gdańska, a wartość zamówienia opiewa na kwotę 9,5 mln zł. - Dzięki dotychczasowym 7 przetargom, organizowanym przez nasze miasto, każdego roku udało nam się zaoszczędzić niemałe sumy, względem tego, gdybyśmy energię elektryczną kupowali dla każdej jednostki z osobna i to po uwzględnieniu rabatów - zastrzega prezydent Grażyna Dziedzic.

Uczestnikami hurtowego zakupu energii na 2016 r., oprócz wszystkich trzynastu miast zrzeszonych w Górnośląskim Związku Metropolitalnym /Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze/, będą Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Piekary Śląskie, Powiaty Mikołowski i Zawierciański, Rydułtowy, Świerklaniec, Wojkowice, Wyry, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znajdują się m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy komendy miejskie Państwowej Straży Pożarnej. Do porozumienia dołączyło także 25 instytucji podległych marszałkowi województwa śląskiego. – To cenna inicjatywa, która przynosi spore oszczędności – mówi Małgorzata Mańka -Szulik  - Dziś pokazujemy całemu krajowi, że na Śląsku potrafimy porozumieć się w celu uzyskania wymiernych korzyści.

Porozumienie szczegółowo precyzuje, ile prądu kupią poszczególne samorządy. I tak: najwięcej trafi do Katowic – 75 GWh, Sosnowca i Rudy Śląskiej – ok. 33 GWh. Z kolei jednostki Urzędu Marszałkowskiego zamówią 43 GWh. Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był Górnośląski Związek Metropolitalny.

W siedzibie związku odbyło się szereg spotkań, narad i konsultacji. Przygotowania do podpisania dzisiejszego porozumienia trwały kilka miesięcy.

Zgodnie z ustawą prawo zamówień publicznych całą procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadzi gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który do tej pory koordynował wszystkie przygotowania, będzie udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Powinien zostać on ogłoszony na przełomie lipca i sierpnia, a rozstrzygnięcie spodziewane jest pod koniec września. Umowa zawarta zostanie na 12 miesięcy i obowiązywać będzie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r.

foto: Górnośląski Związek Metropolitalny

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter