Header decorative image
Kir Żałobny

Wspólnie liczmy się dla Polski!

Wspólnie liczmy się dla Polski!

Szanowni Mieszkańcy,

Do końca września br. trwa Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, który jest najważniejszym badaniem statystycznym na terenie całego kraju, realizowanym raz na 10 lat. Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy wzięli już udział w ankiecie spisowej i proszę tych, którzy jeszcze tego nie zrobili, by nie odkładali badania na ostatni moment. Państwa udział w NSP jest niezwykle ważny, bowiem jego wyniki posłużą do planowania krajowych i lokalnych działań w najważniejszych dla społeczeństwa obszarach, takich jak: rodzina, szkolnictwo, rynek pracy, mieszkania, emerytury i wiele innych.

Do udziału w badaniu zobowiązana jest każda osoba mieszkająca w Polsce, niezależnie od posiadanego obywatelstwa czy wieku. Wynika to z zapisów dwóch ustaw - o statystyce publicznej oraz narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań. Umocowanie to oznacza, że obowiązku tego nie możemy zlekceważyć, bo może to skutkować niepotrzebnymi problemami, a nawet karą grzywny. Proszę jednak, by udziału w spisie nie traktować jako przykrego obowiązku, bo przeprowadzenie tego badania leży w interesie nas wszystkich. Wypełniając formularz spisowy kierujmy się zatem nie przymusem, lecz poczuciem odpowiedzialności za nas wszystkich i dobrem kraju. Wspólnie liczmy się dla Polski!

Podstawową i obowiązkową formą przekazania danych w NSP 2021 jest samospis internetowy, którego można dokonać poprzez stronę https://spis.gov.pl/. Metoda ta jest nie tylko najwygodniejsza, ale również najbezpieczniejsza i zajmuje niewiele czasu. Jeżeli jednak nie posiadają Państwo dostępu do Internetu, to w takim przypadku można odwiedzić urząd miasta, gdzie przygotowane zostały specjalne stanowiska komputerowe. Kolejnym rozwiązaniem jest zadzwonienie na infolinię pod nr 22 279 99 99 i spisanie się przez telefon. Jeżeli z ważnych powodów nie spiszą się Państwo w jednej z powyższych form, to będą Państwo musieli spodziewać się telefonu lub nawet wizyty rachmistrza. Jeśli już do tego dojdzie, to nie będą Państwo mogli odmówić mu udzielenia odpowiedzi.

Jednocześnie zapewniam, że wszystkie dane osobowe przetwarzane w ramach prac spisowych są poufne, a osoby wykonujące prace spisowe – rachmistrzowie i pracownicy statystyki publicznej – zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy. Dlatego też mogą być Państwo pewni, że Wasze dane nie będą ujawnione ani przekazane innym podmiotom.

Pragnę też zwrócić Państwa uwagę na ogłoszony przez Główny Urząd Statystyczny konkurs na najbardziej cyfrową gminę, w którym będzie się liczył odsetek mieszkańców gminy spisanych
przez Internet. Do wygrania jest cenny sprzęt IT, który może posłużyć m.in. jako wyposażenie pracowni komputerowych w szkołach naszej gminy. Jest zatem o co walczyć, dlatego podejmijmy tę rywalizację! Zawalczmy z innymi samorządami i wygrajmy konkurs na najbardziej cyfrową gminę.

Grażyna Dziedzic
Prezydent Miasta Ruda Śląska

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter