Wcześniak wczoraj i dziś
„Wcześniak wczoraj i dziś” to hasło wystawy, którą już teraz można oglądać na drugim piętrze rudzkiego magistratu. Ekspozycja została przygotowana przez działającą na terenie miasta grupę wsparcia rodziców wcześniaków oraz Fundację „Wcześniak. Rodzice – rodzicom”.
- Problem wcześniactwa nie kończy się w momencie gdy dziecko opuszcza szpital. To dopiero początek drogi w dochodzeniu do normalności. Niestety nadal wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy - mówi Anna Błachno, mama 2-letniego Franka, który przyszedł na świat w 28 tygodniu ciąży. – Wystawa „Wcześniak wczoraj i dziś” ma na celu rozpropagowanie problemu wcześniactwa – dodaje.
Na ekspozycję składają się zdjęcia podopiecznych fundacji - kilkuletnich już dzisiaj dzieciaków, które na świat przyszły jako wcześniaki. – Choć na pozór wcześniaki wyglądają identycznie jak dzieci urodzone w terminie, tak naprawdę ich właściwy rozwój w pewien sposób został zaburzony. Przez całe życie podlegają kontroli oraz ciągłej stymulacji – podkreśla Anna Błachno.
W Rudzie Śląskiej grupa wsparcia rodziców wcześniaków działa od stycznia br. Dzięki temu mogą oni skorzystać ze wsparcia tych, którzy już przeszli przez trudny czas po przedwczesnych narodzinach dziecka. Inicjatywa jest o tyle ważna, że co dziesiąte dziecko rodzące się w rudzkim szpitalu przychodzi na świat przed 36. tygodniem ciąży. Podobne grupy działają również w Białymstoku, Olsztynie i Warszawie.
Spotkania grupy wsparcia są okazją do poznania innych rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych, wymiany doświadczeń, opowiedzenia swojej historii, ale także szansą otrzymania profesjonalnej pomocy w radzeniu sobie z codziennymi problemami, z jakimi borykają się maluchy. Spotkania są bezpłatne i odbywają się w każdą ostatnią środę miesiąca o godz. 16:00, w sali konferencyjnej Szpitala Miejskiego.
Osoby zainteresowane spotkaniami mogą kontaktować się z panią Jagodą Różycką, nr tel. 605 564 536, e-mail: jagoda.rozycka@interia.pl oraz panią Katarzyną Forenc, nr tel. 505 592 548, e-mail: kasiaforenc@gmail.com.
Fundacja Wcześniak Rodzice - Rodzicom powstała 21 maja 2003 roku. Została założona z inicjatywy Magdaleny i Tomasza Makaruków, rodziców Joachima, który urodził się w 29. tygodniu ciąży. 17 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Wcześniaka.
W rudzkim szpitalu funkcjonuje oddział neonatologiczny. W 2011 r. otrzymał prestiżowy III stopień referencyjności, co w praktyce oznacza możliwość leczenia najciężej chorych noworodków i wcześniaków. Do Rudy Śląskiej kierowane są kobiety ciężarne z całego Śląska. Oddział funkcjonuje w systemie rooming–in, czyli noworodek przez 24 godziny przebywa z mamą na sali ogólnej. Od czerwca ubiegłego roku w rudzkim szpitalu działa pierwszy na Śląsku, drugi w Polsce, Bank Mleka Kobiecego. W placówce przede wszystkim jest przechowywane mleko matek dzieci przedwcześnie urodzonych, które można podawać innym wcześniakom.