Header decorative image
Kir Żałobny

Ważny głos z dzielnic

Ważny głos z dzielnic

Prezydent Grażyna Dziedzic po raz kolejny spotka się z mieszkańcami w poszczególnych częściach miasta. Jutro, tj. 25 kwietnia br., ruszy 12 tura zebrań dzielnicowych, które w Rudzie Śląskiej odbywają się co pół roku od 6 lat. Podczas tej edycji władze miasta zorganizują dziewięć spotkań z rudzianami. W ich trakcie mieszkańcy dowiedzą się o inwestycyjnych planach samorządu na ten rok, sami zaś będą mogli zgłosić swoje uwagi i problemy dotyczące życia w mieście.

Mam nadzieję, że, podobnie jak miało to miejsce do tej pory, mieszkańcy aktywnie włączą się w dyskusję w ważnych dla Rudy Śląskiej tematach – tłumaczy prezydent Grażyna Dziedzic.

Będziemy mówili o najważniejszych tegorocznych inwestycjach oraz pozostałych samorządowych planach na ten rok. Przede wszystkim jednak będziemy chcieli rozwiązać problemy zgłaszane przez samych mieszkańców, bo to właśnie jest najważniejsze w tych spotkaniach – podkreśla.

W ostatniej serii spotkań, która odbyła się jesienią 2016 roku, wzięło udział blisko pół tysiąca osób. Zgłosiły one 200 różnych spraw. Najczęstszymi tematami poruszanymi przez mieszkańców były te związane z ich najbliższym otoczeniem, czyli wywozem śmieci, czystością na chodnikach, stanem dróg, przycięciem krzewów, czy zakłóceniami porządku publicznego. Dzięki obecności na spotkaniach służb miejskich część spraw „załatwiana” była na miejscu, ponieważ mieszkańcy od razu otrzymywali odpowiedź na nurtujące pytania. Tak zresztą będzie również i tym razem.

Trzeba pamiętać, że część spraw, które wiążą się z dużymi nakładami finansowymi, czy dotyczą terenów, które nie należą do miasta, nie zawsze da się rozwikłać, a na pewno nie w krótkim czasie – wyjaśnia wiceprezydent Krzysztof Mejer. – Tematy dotyczące zagadnień, które nie leżą w gestii miasta, zgłaszamy po spotkaniach instytucjom za nie odpowiedzialnym. Niektóre przedstawione nam problemy wymagają z kolei od nas szerszego rozeznania tematu. Wtedy odpowiedzi przekazujemy mieszkańcom w późniejszym terminie, na przykład za pośrednictwem poczty. Umawiamy też indywidualne spotkania w magistracie. Staramy się pomóc każdemu na tyle, na ile jest to możliwe – zapewnia zastępca prezydenta miasta.

Pierwsze spotkanie odbędzie się we wtorek 25 kwietnia w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 w Kochłowicach. Rozpocznie się ono o godz. 17:00. Ostatnie z nich zaplanowano na 12 czerwca w Miejskim Centrum Kultury w Nowym Bytomiu.

W odbywających się cyklicznie w mieście od 2011 r. spotkaniach do tej pory wzięło udział około 6 tys. osób. W sumie zgłosiły one blisko 3500 spraw, interwencji i wniosków.

Harmonogram wiosennych spotkań prezydent Grażyny Dziedzic z mieszkańcami:

25.IV. – wtorek - godz. 17:00 – Kochłowice - Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 3, ul. Oświęcimska 90;

27.IV. – czwartek - godz. 17:00 - Bielszowice - Dom Kultury, ul. Kokota 170;

8.V. - poniedziałek - godz. 17:00 - Halemba - Gimnazjum nr 9, ul. ul. Zamenhofa 12;

11.V. - czwartek – godz. 17:00 - dla mieszkańców Wirku i Czarnego Lasu – Szkoła Podstawowa nr 8, ul. Główna 1;

15.V. – poniedziałek – godz. 17:00 - dla mieszkańców Goduli i Orzegowa - Szkoła Podstawowa nr 36, ul. Bytomska 45;

22.V – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – R.O.D. Sielanka, ul. Plebiscytowa;

30.V. – wtorek - godz. 17:00 – Ruda – Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Janasa 28;

5.VI. – poniedziałek – godz.17:00 – Halemba – Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2, ul. Kaczmarka 9;

12.VI – poniedziałek - godz. 17:00 - dla mieszkańców Nowego Bytomia i Chebzia – Miejskie Centrum Kultury, ul. Niedurnego 69.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter