W trosce o zdrowie psychiczne
Ruda Śląska włącza się w obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. W najbliższą sobotę /10 października/ Dzienny Oddział Psychiatrii rudzkiego Szpitala Miejskiego zorganizuje dla mieszkańców regionu „Bieg po zdrowie” na dystansie 3 km. – Przyświecają nam dwa cele: integracja z osobami chorującymi psychicznie oraz uświadomienie, jak ważna dla zdrowia psychicznego jest aktywność fizyczna – podkreśla Natalia Lonser z rudzkiego szpitala.
„Bieg po zdrowie” będzie podsumowaniem śląskich obchodów Dnia Zdrowia Psychicznego, które zostaną zorganizowane w regionie od 7 do 10 października. – Jest to czas, gdy środowiska związane z leczeniem psychiatrycznym oraz stowarzyszenia pacjentów i rodzin organizują uroczystości mające na celu promowanie idei zdrowia psychicznego – mówi Natalia Lonser z Dziennego Oddziału Psychiatrii Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej. Bieg na dystansie 3 km odbędzie się 10 października w Parku Śląskim. – Naszym celem, jako głównych organizatorów imprezy, jest zwrócenie uwagi na dwie ważne społeczne kwestie, takie jak integracja z osobami chorującymi psychicznie oraz wpływ zdrowia fizycznego na dobrostan psychiczny – podkreśla Natalia Lonser. – Przeciwdziałamy stygmatyzacji osób chorujących psychicznie, stąd pomysł zorganizowania biegu, w którym na starcie staną ramię w ramię pacjenci, lekarze, terapeuci, bliscy osób chorujących, urzędnicy i sportowcy – tłumaczy.
Bieg rozpocznie się o godz. 10.00 przy wjeździe do centrum handlowego AKS, gdzie już od godz. 8.00 będą wydawane numery startowe. Chętni do wzięcia udziału w biegu mogą zgłaszać swój udział mailowo na adres: augustjakubik@op.pl do 9 października 2015 r. Decyduje kolejność zgłoszeń. Udział w biegu jest bezpłatny. Sponsorem imprezy jest firma Behaper z Rudy Śląskiej.
Śląskie obchody Dnia Zdrowia Psychicznego rozpoczną się jutro o godz. 10.00 w Centrum Kultury im. Krystyny Bochenek w Katowicach wystawą plenerową prac pacjentów środowisk rodzin i organizacji działających na rzecz pacjentów chorych psychicznie. Będzie można oglądać teatr uliczny, pokaz mody, a przy okazji skonsultować się ze specjalistami z zakresu zdrowia psychicznego. Z kolei w czwartek /8 października/ o godz. 10.00 w Urzędzie Marszałkowskim w Katowicach odbędzie się otwarta konferencja „Co mi przeszkadza, a co pomaga zdrowieć”. Wstęp jest wolny i każdy zainteresowany może wziąć w niej udział.
W Rudzie Śląskiej osoby z problemami psychicznymi znajdują pomoc na Oddziale Psychiatrii Dziennej Szpitala Miejskiego, który znajduje się przy ul. Głównej 11. Odbywają się tam pobyty 12-to tygodniowe, a także krótkie pobyty diagnostyczne. W ramach hospitalizacji Oddział oferuje diagnostykę psychiatryczną i psychologiczną, farmakoterapię, treningi umiejętności społecznych, gimnastykę ogólnorozwojową, relaksację, ćwiczenia z elementami jogi. Na Oddziale organizowana jest również psychoedukacja, konsultacje dla rodzin, arteterapia, muzykoterapia, a także różnego rodzaju treningi, np. kulinarne czy budżetowe.
Oprócz pomocy udzielanej przez Oddział osoby z zaburzeniami psychicznymi mogą znaleźć wsparcie w Środowiskowym Domu Samopomocy w Rudzie Śląskiej – Halembie, który funkcjonuje jako dział Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. Organizowane są tam m.in. warsztaty z zakresu kształcenia umiejętności społecznych i poznawczych, rozwijania zainteresowań z zakresu rękodzieła, fotografii czy kosmetyki. Na potrzeby osób z dysfunkcją psychiczną działa również Caritas Archidiecezji Katowickiej – Ośrodek „Święta Elżbieta” w Rudzie. Działający tam Środowiskowy Dom Samopomocy przeznaczony jest dla 21 kobiet i mężczyzn, którzy z powodu swej choroby mają poważne trudności w życiu codziennym, wymagają usprawniania fizycznego, psychicznego i społecznego, jak również wsparcia w zaspokajaniu potrzeb życiowych. Do dyspozycji uczestników są 4 pracownie oraz poradnictwo lekarza psychiatry i psychologa.