Kir Żałobny

V Rudzki Półmaraton Industrialny za nami

V Rudzki Półmaraton Industrialny za nami

Około 800 osób wzięło udział w V Rudzkim Półmaratonie Industrialnym. Nocna rywalizacja odbyła się w trzech kategoriach: bieg na 21,09 km, bieg na 8,6 km oraz marsz nornic walking 4,4 km. Najlepszym zawodnikiem na dystansie półmaratońskim okazał się Abderrahim Elasri, a  zaraz za nim był Henry Kemboi, z kolei na trzecim stopniu podium uplasował się Mateusz Mrówka. Wśród kobiet pierwsze miejsce zdobyła Zita Kacser, drugie Joanna Griman, a trzecie Agnieszka Kobierska. Najlepszą rudzianką okazała się Daria Mendecka a rudzianinem Arkadiusz Połeć. Zawody już po raz drugi odbyły się na nowoczesnym stadionie lekkoatletycznym.

- Atmosfera biegu była wspaniała, a organizacyjnie wszystko się udało. Poza tym pogoda bardzo sprzyjała biegaczom. Dlatego też nie mogłem odmówić sobie startu na dystansie 21 km. Po  przebiegnięciu byłem zmęczony, ale szczęśliwy – powiedział Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej. - Po tej imprezie, jak co roku, wyciągniemy wnioski, aby jak najlepiej przygotować się do przyszłorocznych zawodów. Kolejny półmaraton tradycyjnie już odbędzie się na stadionie lekkoatletycznym. Wszyscy go chwalą. Możemy być dumni, że w Rudzie Śląskiej mamy taką perełkę – podsumował.

Pokonanie dystansu półmaratońskiego to jednak nie wszystko. Biegacze mogli sprawdzić swoje siły także na dystansie 8,6 km. Na tej trasie najlepsza była  Kinga Mrowiec, która na co dzień trenuje w  TL Pogoń Ruda Śląska.  - Nie spodziewałam się wygranej, ale teraz czuję, że dobrze się przygotowałam do tego biegu. Udało mi się pokonać 8,6 km w przeszło 36 minut. Ten sukces sprawił, że w przyszłym roku po raz pierwszy wystartuję na dystansie 21 km – podkreśliła. Z kolei na tym dystansie wśród mężczyzn triumfował Paweł Kosek z Tychów.  - Jestem zmęczony, ale  szczęśliwy i zadowolony z wyniku. Poprawiłem swój wynik sprzed dwóch lat, kiedy zająłem drugie miejsce. Zawsze staram się osiągać najwyższe lokaty – mówił po ukończeniu rywalizacji.

Wśród miłośników nornic walking triumfował Marian Małka z Gliwic, który zajął pierwsze miejsce. Natomiast wśród kobiet najlepsza była Joanna Kołodziej z Rudy Śląskiej. - Szedłem w takim tempie, że pokonywałem kilometr w czasie 6 minut i 20 sekund. Cieszę się z wygranej. Ale łatwo nie było, bo zawodnik, który dotarł na metę jako drugi jest bardzo dobry i do tego młodszy ode mnie, ale jednak udało się – podkreślił sześćdziesięciolatek.

Podczas imprezy wyróżniono także rudzian, którzy osiągnęli najlepsze wyniki na dystansie półmaratońskim. I tak najlepszy okazał się Arkadiusz Połeć, zaraz za nim na drugiej pozycji uplasował się Damian Połeć, a na trzeciej Artur Rosiński. - Jestem bardzo zadowolony z wyniku, bo rywalizacja była trudna. Ale udało mi się w ogólnej klasyfikacji zająć siódme miejsce,  a trzecie wśród Polaków i pierwsze wśród rudzian – zaznaczył Arkadiusz Połeć.

Najszybszymi rudziankami były kolejno: Daria Mendecka, Anna Skupień i Agnieszka Polus. - Cieszę się z wyniku, bo powiem szczerze, że przed startem marzyłam tylko, żeby udało mi się przebiec 21 km, ale nie myślałam, w jakim czasie. Poprawiłam także swój wynik z zeszłego roku – powiedziała Daria Mendecka. - Dobrze mi się dzisiaj biegało. Miałam założone tempo 5,0 i tego się trzymałam. Niedawno wzięłam udział w biegu 12-godzinnym na AWF w Katowicach, gdzie przebiegłam ponad 116 km. Dlatego udział w półmaratonie traktuję trochę treningowo – dodała Anna Skupień, która była drugą najlepszą rudzianką. -  Bardzo się cieszę, że jestem trzecią najlepszą rudzianką. W ogóle te zawody mają dla mnie szczególne znaczenie, bo w zeszłym roku właśnie tutaj, na półmaratonie, oświadczył mi się mój chłopak – powiedziała Agnieszka Polus.

Trasa biegu składała się z 5 pętli. - Za każdym razem zawodnicy przebiegali  m.in przez rynek w  Nowym Bytomiu oraz stadion lekkoatletyczny, gdzie był również start i meta zawodów. Co ważne, trasa ta posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki – zaznaczył dyrektor biegu August Jakubik.
Wiele emocji wzbudziły także biegi dla dzieci oraz bieg w japonkach na 400 m, które odbyły się w ramach tegorocznej edycji imprezy.

Rudzki Półmaraton Industrialny odbywa się od 2015 r. w ostatnią sobotę lipca. W ubiegłym roku na dystansie półmaratońskim wśród mężczyzn wygrał Marokańczyk Abderrahim Elasri, natomiast wśród kobiet wygrała Węgierka Zita Kacser. Z kolei najlepszymi rudzianami okazali się Anna Wypyrszczyk i Arkadiusz Połeć. Pierwsze miejsce w biegu na 8,6 km zajęli Vareriia Zinenko i Marcin Ciepłak, a w konkurencji nordic walking Eugeniusz Gembala i Joanna Kołodziej.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter