Tytuł odebrany
Na ostatniej sesji Rady Miasta dwaj znani rudzcy artyści Bronisław Wątroba oraz Norbert Klosa odebrali przyznany im tytuł Zasłużony dla Miasta Ruda Śląska.
Bronisław Wątroba znany jest w Rudzie Śląskiej jako fraszkopisarz, animator kultury i popularyzator śląskiej mowy oraz numizmatyk. Twórczość Bronisława Wątroby w dziedzinie literatury oparta jest na fraszkach pisanych gwarą śląską. – Zaangażowanie pana Bronisława Wątroby w działalność kulturalną sprawiło, że jest on współorganizatorem różnych konkursów, a także wystaw kolekcjonerskich. Dzięki niemu od 7 lat organizowany jest w Rudzie Śląskiej Zlot Miłośników Śląskiej Fraszki oraz „Barbórkowy Konkurs Poetycki” – podkreśla Cecylia Gładysz, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Miasta Ruda Śląska. Bronisław Wątroba został także nagrodzony w 2012 roku medalem im. Juliusza Mękickiego w dziedzinie numizmatyki za wkład w rozwój wiedzy o mennictwie śląskim.
Drugi z Zasłużonych to Norbert Klosa – założyciel i aktywny działacz Koła Ruda Związku Górnośląskiego oraz były radny Rady Miejskiej w Rudzie Śląskiej. Przez cały czas Norbert Klosa związany był z nieistniejącą już Kopalnią Węgla Kamiennego „Wawel”. Jest on znakomitym gawędziarzem, promującym śląską gwarę oraz Rudę Śląską. W roku 2007 został Ślązakiem Roku, zwyciężając w konkursie „Po naszymu, czyli po Śląsku”. Zaangażowanie w rozwój kultury w Rudzie Śląskiej to nie jedyne osiągnięcia Norberta Klosy. Od wielu lat jest także aktywnym sportowcem. – W 2011 roku wziął udział w zorganizowanej na rynku pod Urzędem Miasta Rudzkiej Pokojowej Sztafecie Biegowej ku czci Jana Pawła II, a wcześniej w roku 1998 biegł do Watykanu jako zawodnik Rudzkiej Pokojowej Sztafety Biegowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały przyznającej mu tytuł.
Wraz z Bronisławem Wątrobą oraz Norbertem Klosą tytuł Zasłużonego dla Miasta Ruda Śląska przyznano także Markowi Wacławowi Judyckiemu, który od prawie 40 lat mieszka w Rudzie Śląskiej. Z miastem tym związał swoje życie osobiste oraz zawodowe. Przez większą część życia zajmował się edukacją młodzieży jako nauczyciel szkolnictwa zawodowego. Marek Wacław Judycki jest poetą, plastykiem, historykiem i gawędziarzem, a także felietonistą oraz dziennikarzem prasy lokalnej. Od wielu lat widoczna jest jego działalność społeczna i kulturalna związana przede wszystkim z Rudą Śląską, ale także często wykraczająca poza granice miasta. Judycki jest m.in. autorem wielu utworów dla dorosłych i dzieci, pisanych po polsku i po śląsku. Ponadto jest on także sprawnym organizatorem różnorodnych spotkań otwartych, imprez i prelekcji w Rudzie Śląskiej i regionie. Marek Wacław Judycki zasłynął jako twórca unikatowych wycinanek zwanych ażurem, a jego prace można było podziwiać na różnych wystawach w Rudzie Śląskiej oraz w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.
Wśród gości ostatniej sesji znależli się także ratownicy z Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Rudzie Śląskiej, którzy podczas pierwszego tego roku Grand Prix w Ratownictwie Wodnym wywalczyli 23 medale. Zawody miały miejsce na basenie krytym w dzielnicy Ruda.