Święto Policji w Rudzie Śląskiej
- Dziękuję Wam wszystkim za oddaną służbę na rzecz mieszkańców Rudy Śląskiej – mówiła dziś podczas miejskich uroczystości Święta Policji prezydent Grażyna Dziedzic. Z okazji zbliżającego się święta 20 pracowników garnizonu rudzkiego zostało wyróżnionych specjalną nagrodą.
- Służba w Policji to nie tylko powołanie, ale szlachetna misja – napisał do funkcjonariuszy Krzysztof Jarosz, Śląski Komendant Wojewódzki Policji. – Dziękuję za rzetelne i profesjonalne wykonywanie obowiązków służbowych. Wszystkim pracownikom i funkcjonariuszom rudzkiego garnizonu życzę spokojnej i dającej wiele satysfakcji pracy – podkreślił Jarosz. Zastępca Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji Roman Rabsztyn podkreślał, że rudzki garnizon jest bardzo wysoko oceniany wśród śląskich jednostek Policji.
Miniony rok rudzcy policjanci mogą zaliczyć do bardzo udanych. - Stopień bezpieczeństwa w Rudzie Śląskiej określiłbym na poziomie bardzo przyzwoitym - ocenia komendant Leszek Surniak. Zmniejszyła się liczba przestępstw w siedmiu głównych kategoriach. Policja rejestruje także mniej wypadków i kolizji, a z drugiej strony wzrasta wykrywalność. W ubiegłym roku nastąpił jej wzrost z 65,2 proc do 69,4 proc. W minionym roku poprawił się również stan bezpieczeństwa na rudzkich drogach. Zanotowano o 31 wypadków i blisko 100 kolizji mniej niż w 2011 r. W wypadkach drogowych rannych zostało 140 osób - jest to o 44 mniej niż w 2011 r.
- Oczywiście oprócz policjantów nad bezpieczeństwem rudzian czuwają również funkcjonariusze Straży Miejskiej oraz Straży Granicznej. Te dwie formacje mundurowe swoimi uprawnieniami i kompetencjami doskonale uzupełniają działania policjantów. Mamy też wsparcie Oddziałów Prewencji Policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – podkreśla Komendant Miejski Policji.
Teren Rudy Śląskiej jest podzielony na 27 rejonów, które są obsługiwane przez 25 dzielnicowych. – Nikt tak jak dzielnicowy nie zna specyfiki swojego rejonu – podkreśla komendant Leszek Surniak. – Dlatego staramy się, by każdy dzielnicowy był dostępny dla mieszkańców poszczególnych rejonów i otwarty na ich problemy – podkreśla.
W rudzkim garnizonie służy obecnie 299 funkcjonariuszy. 32 etaty pozostają nieobsadzone ze względów finansowych. Policjanci są wspierani przez 47 pracowników cywilnych. Warto podkreślić, że rudzka Policja zatrudnia 5 osób niepełnosprawnych. W celu zwiększenia bezpieczeństwa mieszkańców rudzka Policja uczestniczy również w programie doskonalenia zawodowego policjantów słuchaczy Szkoły Policji w Katowicach. – Dzięki finansowaniu z budżetu miasta adepci sztuki policyjnej mają okazję praktycznej nauki zawodu poprzez np. patrolowanie miasta wraz z doświadczonymi policjantami – tłumaczy komendant Leszek Surniak.
Przypomnijmy, że w ramach zawartego ze Szkołą Policji w Katowicach porozumienia miasto pokrywa część kosztów związanych z organizowanymi patrolami, m.in. zakup potrzebnego wyposażenia. Pierwsze z dodatkowych patroli pojawiły się na rudzkich ulicach już w styczniu, natomiast na początku kwietnia do Rudy Śląskiej trafiła kolejna grupa policjantów. Dodatkowe patrole w Rudzie Śląskiej pojawią się też latem, a później ponownie jesienią. Ogółem w ramach zawartego porozumienia na przestrzeni tego roku rudzkie ulice patrolować będzie ok. 150 słuchaczy szkoły policyjnej.