Header decorative image
Kir Żałobny

Sukces Dominiki Grychnik, uczennicy ZSP nr 5 im. J. Markowej

Sukces Dominiki Grychnik, uczennicy ZSP nr 5 im. J. Markowej

Dominika Grychnik, uczennica klasy 3 Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. J. Markowej w Rudzie Śląskiej, zakwalifikowała się do etapu centralnego V Olimpiady Wiedzy o Turystyce. Jest ona wpisana na listę olimpiad Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzięki temu uczennica zostanie zwolniona z pisemnego etapu egzaminu, potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie.

- Pierwszy raz udało się uczennicy naszej szkoły zakwalifikować do etapu centralnego olimpiady. To sukces naszego kierunku kształcenia - technik obsługi turystycznej. Dominika to pilna i zdolna uczennica, bierze udział również w wielu innych konkursach. Często z sukcesami – mówi Dorota Krężel, wychowawczyni oraz nauczycielka przedmiotów zawodowych.

W eliminacjach etapu centralnego w części pierwszej uczeń rozwiązuje 40 zadań testowych z zakresu treści i umiejętności w zawodzie technik obsługi turystycznej. W części drugiej przedstawia przygotowaną wcześniej prezentację multimedialną o turystyce folklorystycznej. Finał etapu centralnego polega na opracowaniu programu jednodniowej wycieczki po wybranym mieście lub regionie turystycznym.

- Prezentacja będzie dotyczyła naszego miasta oraz tradycji śląskich. Będzie nawiązywać do ważnych wydarzeń, m. in. do Industriady, cyklicznych spotkań na Ficinusie, Festiwalu Polsko-Irlandzkiego, inicjatyw podejmowanych przez Urząd Miasta oraz Muzeum Miejskie im. M. Chroboka – dodaje nauczycielka Dorota Krężel.

Poprzez temat wiodący olimpiady "Turystyka folklorystyczna - barwy regionu" organizatorzy chcą zwrócić uwagę na dziedzictwo kulturowe regionu, zainteresowanie własnymi korzeniami, kontakt z mieszkańcami i ich kulturą oraz aktywne i świadome uczestnictwo w życiu kulturalnym, a także popularyzowanie lokalnej sztuki, muzyki, gwary, rzemiosła, tańca, zwyczajów i obrzędów. Od uczestników wymagane jest zaprezentowania zasobów i walorów kulturowych regionu, a także lokalnych produktów i atrakcji turystycznych z zakresu kultury ludowej lub folkloru  miejskiego.

Etap Centralny, podczas którego uczennica będzie promowała miasto, odbędzie się w dniach 4-7 kwietnia na Wydziale Nauk Geograficznych Uniwersytetu Łódzkiego.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter