Header decorative image
Kir Żałobny

Spotkanie ze śląskim poetą

w pomieszczeniu na scenie  mężczyzna przemawia do mikrofonu, obok stoi kobieta i trzyma w ręce teczkę

26 października /czwartek/ o godz. 17:00 w zabytkowym budynku Biblioteki Ficinus przy ul. Pawła Kubiny 24 w Rudzie Śląskiej - Wirku rozpocznie się spotkanie z Mirosławem Kowalskim, laureatem XIX Regionalnego Konkursu Poetyckiego im. ks. Norberta Bonczyka. Finał konkursu odbył się w ramach tegorocznego Festu Literackiego „Kakauszale”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną.

Mirosław Kowalski to mysłowicki poeta, który pisze po polsku i po śląsku. W 2019 r. wydał pierwszy zbiór swoich wierszy. Zdobył wiele nagród  i wyróżnień w konkursach poetyckich. Publikował w antologiach i almanachach pokonkursowych oraz prasie, m. in.: Akant, Nestor, Śląsk, Nasz Dom Rzeszów, Sekrety Żaru.

W konkursie poetyckim im. ks. Norberta Bonczyka jury przyznało mu I miejsce za zestaw wierszy napisanych po śląsku. – Dziękuję organizatorom konkursu. Dzięki takim inicjatywom my - autorzy mamy szansę wypowiedzieć się przez swoje teksty – powiedział Mirosław Kowalski podczas odbierania nagrody. Nagrodzone „Gołymbie ujka Adama”, „Powiydzcie sami”, „Krziż przydrożny” jak i inne swoje utwory autor zaprezentuje podczas spotkania w Bibliotece Ficinus.

Miejska Biblioteka Publiczna organizuje konkurs poetycki od 2005 roku. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie trzech wierszy napisanych „po ślonsku” lub w języku polskim. Oceniane są prace, które związane są ze Śląskiem poprzez osobę autora, tematykę, albo język. – Konkurs ten wpisuje się doskonale w ideę promowania śląskości, ma na celu pobudzanie regionalnej aktywności twórczej, budowanie poczucia tożsamości regionalnej oraz promocję regionu. Cieszę się, że po raz kolejny nie tylko znaleźli się twórcy, ale - co jest nie mniej ważne - odbiorcy, żywo zainteresowani tego typu poezjowaniem – mówi Krystian Gałuszka Dyrektor MBP.

Ks. Norbert Bonczyk – patron konkursu - uznawany jest za „śląskiego Homera”, który językiem poetyckim, czyli językiem serca wyrażał swoje emocje związane z ziemią rodzimą.

Cykl „Twórczy czwartek na Ficinusie” to inicjatywa miasta oraz biblioteki miejskiej. W każdy ostatni czwartek miesiąca o godz. 17:00 w budynku Biblioteki Ficinus organizowane są spotkania autorskie, warsztaty i prelekcje. Są one też okazją do zwiedzenia najstarszej kolonii robotniczej w regionie oraz obejrzenia wystawy muzealnej pt. „W dawnej śląskiej kuchni”.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter