Rudzki krok ku metropolii
Ruda Śląska za utworzeniem związku metropolitalnego. Rada Miasta na wiosek prezydent Grażyny Dziedzic przyjęła dziś uchwałę w tej sprawie. Związek metropolitalny może liczyć
na dodatkowe pieniądze w wysokości ok. 240 mln zł.
Utworzenie metropolii to ogromna szansa dla wszystkich miast ją tworzących, w tym i dla Rudy Śląskiej. – Chodzi tu o naprawdę duże pieniądze, które trafią do miast tworzących metropolię, wprawdzie nie w sposób bezpośredni, ale na zadania, które w imieniu miast realizować będzie metropolia. Będzie to 5 proc. podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze metropolii. Według szacunków może być to kwota nawet 240 mln zł – podkreśla wiceprezydent Krzysztof Mejer. - Co ważne, dodatkowe pieniądze dla metropolii nie uszczuplą dotychczasowych dochodów samorządów - dodaje.
Podjęcie uchwały przez radnych Rudy Śląskiej było niezbędne do wykonania kolejnego kroku w stronę utworzenia metropolii. Zgodnie z przyjętą w ubiegłym roku ustawą o związkach metropolitalnych, pozytywną opinię w sprawie utworzenia metropolii muszą wyrazić rady gmin tworzących metropolię. Samorządy mają na to czas do końca stycznia, a Ruda Śląska jest jednym z pierwszych miast, które taką uchwałę podjęły. – Oprócz Rudy Śląskiej do tej pory zrobiły to Zabrze i Gliwice, pozostałe miasta tworzące GZM zobowiązały to uczynić do końca stycznia – informuje Maciej Grymowicz z biura GZM.
W dalszej kolejności prezydenci miast chcących tworzyć metropolię do końca marca br. muszą złożyć do Rady Ministrów wniosek o jej utworzenie. To z kolei umożliwi wydanie przez rząd do końca kwietnia rozporządzenia w sprawie utworzenia metropolii. Na jego podstawie metropolia tworzona jest z dniem 1 lipca, natomiast faktycznie funkcjonować zacznie od 1 stycznia 2017 r.
Przypomnijmy, że tworzenie metropolii według nowych zasad umożliwia ustawa o związkach metropolitalnych z 9 października 2015 r. W przypadku aglomeracji śląskiej w proces jej tworzenia zaangażował się GZM. Jeszcze w grudniu ubiegłego roku jednogłośnie czternastka prezydentów wyraziła wstępną wolę utworzenia metropolii w miastach Górnego Śląska i Zagłębia. Również w grudniu prezydenci gmin tworzących GZM wystąpili do rządu z apelem o jak najszybsze określenie trybu postępowania w sprawie składania wniosku o utworzenie związku metropolitalnego oraz zakresu dokumentów, które należy do wniosku dołączyć. - Mamy pełną świadomość tego, że ustawa o związkach metropolitalnych nie jest doskonała, tym niemniej uwzględnia ona szereg rozwiązań od lat zgłaszanych przez środowiska samorządowe – mówi Małgorzata Mańka Szulik, Przewodnicząca Zarządu GZM. – Dlatego miasta tworzące GZM są zdeterminowane dołożyć wszelkich starań, by taki związek dla wzmocnienia potencjału aglomeracji powstał – dodaje.
Nadal pozostaje otwartą kwestia granic metropolii. Rozważane były trzy warianty obszaru metropolitalnego - pierwszy ogranicza się do 14 miast zrzeszonych dziś w GZM, drugi wymienia 24 gminy, zaś trzeci mówi aż o 52 gminach, zamieszkałych przez blisko 2,6 miliona osób. Dziś najbliżej do wariantu środkowego, który mówi o objęciu metropolią obszaru 24 gmin.
Zgodnie z założeniami ustawy o związkach metropolitalnych, związek taki, czyli metropolia, wykonuje zadania publiczne z zakresu: kształtowania ładu przestrzennego, rozwoju obszaru związku, publicznego transportu zbiorowego na obszarze związku, współdziałania w ustalaniu przebiegu dróg krajowych i wojewódzkich na obszarze związku oraz promocji obszaru metropolitalnego.