Rudzie Śląskiej niepotrzebny jest Batman
W naszym mieście są ludzie, którzy ramię w ramię ze służbami ratunkowymi walczą z zagrożeniami. Centrum Zarządzania Kryzysowego (CZK), bo o nim mowa, dba o bezpieczeństwo rudzian już od 2007 roku. Jest to służba dyżurna Wydziału Zarządzania Kryzysowego i wcześniej funkcjonowała od 2001 r. jako Ośrodek Dyspozycyjny Prezydenta Miasta.
Wielu z nas często nie zdaje sobie z sprawy z istnienia takiej komórki organizacyjnej jak centrum zarządzania kryzysowego, jeszcze mniej osób wie, po co w ogóle ona jest.
W centrum pracują ludzie, którzy przez 24 godziny na dobę czekają na zgłoszenia mieszkańców, by jak najszybciej zareagować w momencie, gdy zagrożone jest bezpieczeństwo, zdrowie lub ludzkie życie. Do ich zadań należy także koordynacja pracy wszystkich służb ratowniczych w mieście oraz współpraca z podmiotami realizującymi monitoring środowiska, prowadzącymi akcje ratownicze, poszukiwawcze i humanitarne. Wystarczy znać jeden, bezpłatny numer telefonu, pod którym można zgłosić wszelkie nieprawidłowości.
Interwencje oraz zgłoszenia przyjmowane są przez całą dobę pod numerami telefonów: 800 – 158 – 800 (bezpłatna infolinia), 32 2486 – 358 i 603 – 880 – 887 przeznaczony dla osób słabosłyszących, z wadami wymowy, które potrzebują pomocy np. Pogotowia Ratunkowego i zgłaszają interwencje za pomocą sms-a).
Centrum Zarządzania Kryzysowego już nie raz brało udział w akcjach ratowniczych. Warto przypomnieć chociażby sytuację z czerwca 2007 roku, gdy SANEPID wykrył w naszych rurach bakterie coli i clostridii. Zaopatrzono wtedy ok. 45 tys. mieszkańców w wodę pitną oraz sanitarną. CZK wspierało również logistycznie akcje ratownicze po tragedii na Kopalni Halemba czy Wujek - Ruch Śląsk oraz pożar taśmociągu w kopalni Bielszowice, który miał miejsce w nocy 18 lutego 2012. To tylko nieliczne z akcji, w których uczestniczyła rudzka jednostka odpowiedzialna za nasze bezpieczeństwo.
Centrum to miejsce, do którego każdy może, zgłosić interwencję dotyczącą zdarzeń, zagrożeń oraz wszelkich nieprawidłowości dotyczących działalności infrastruktury miejskiej, jednostek organizacyjnych miasta (instytucji), a także działalności organów miasta. W tym roku CZK odebrało już 1356 interwencji.
Jako że lepiej jest zapobiegać niż usuwać skutki przykrych tragedii, Wydział Zarządzania Kryzysowego organizuje również szkolenia o zachowaniach w czasie zagrożeń i powszechnej samoobrony ludności. Szkolenia te prowadzą pracownicy Wydziału a przeznaczone są dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Drugi rodzaj szkoleń przeznaczony jest dla nauczycieli i dotyczy on zachowań w czasie zagrożeń i sposobie prowadzenia ewakuacji.
Walka z żywiołem i skutkami ludzkiej lekkomyślności nie jest łatwą pracą, tym bardziej, że szkody, jakie mogą wyrządzić, są czasami ogromne i często nieodwracalne. Tym bardziej ważne jest, by jak najmniej było takich sytuacji w naszym mieście. Warto tez mieć ludzi odpowiednio przeszkolonych do walki z takimi zagrożeniami. Na szczęście w Rudzie Śląskiej są tacy specjaliści, dzięki którym możemy spać spokojnie.