Ruda Śląska pielgrzymuje do Matki
200 pielgrzymów z trzech parafii w Rudzie Śląskiej – Halembie wyruszyło dziś pieszo na Jasną Górę. To jedna z najliczniejszych pielgrzymek w mieście. Przed nimi trzy dni wędrówki. W sumie z wszystkich rudzkich parafii do Częstochowy wyruszyło w tym roku blisko 800 pątników. Kolejni na Wzgórze Jasnogórskie przyjechali autokarami, samochodami i rowerami. Szczególnego charakteru tegorocznej pielgrzymce nadaje fakt, że właśnie w tym roku obchodzone jest 300-lecie koronacji obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej.
- Dla sporej grupy mieszkańców naszej dzielnicy pielgrzymka do Częstochowy stała się tradycją, wręcz obowiązkiem, który co roku pragną spełnić. Biorą urlopy, by razem z pieszymi pątnikami zgromadzić się przed Cudownym Obrazem. Trzeba również zaznaczyć, że halembska pielgrzymka cieszy się dużą popularnością wśród młodzieży, która zawsze ubogaca trud naszej drogi w śpiew, radość i niezmierzone pokłady pozytywnej energii – mówi jedna z organizatorek XXXIX halembskiej pielgrzymki. 23 sierpnia piętnastoosobowa grupa rowerowa, na czele z ks. Janem Myśliwcem, spotka się z pieszymi pielgrzymami pod obrazem Czarnej Madonny. Z pomysłem wyszli aktywni fizycznie mieszkańcy dzielnicy, dla których ważne było kierownictwo duchowe podczas podróży rowerowej na Wzgórze Jasnogórskie.
Na przełomie czerwca i lipca Szlak Orlich Gniazd przemierzyli parafianie z kościoła pw. Ducha Świętego w Czarnym Lesie. - Pomysł na pielgrzymkę Szlakiem Orlich Gniazd zrodził się z chęci zobaczenia Boga w pięknie krajobrazu. Dla młodzieży to ciekawa inicjatywa, ponieważ podróż trasą polną jest szansą do oderwania się od telefonów i codziennej rutyny – zauważa ks. Krzysztof Wieczorek z parafii Ducha Świętego. Pątnicy rozpoczęli swoje pielgrzymowanie w Kroczycach. Do Częstochowy dotarli po 80 km, w drodze zatrzymując się w Żarkach, Leśniowie i Olsztynie.
Parafia św. Michała Archanioła w Orzegowie i parafia św. Józefa w Rudzie już po raz siódmy wspólnie wyruszyły na pielgrzymkę. 24 czerwca pątnicy wyszli spod kościoła Świętego Michała Archanioła, by 26 czerwca, w poniedziałek, razem z pielgrzymami autokarowymi i samochodowymi radośnie świętować rudzki dzień w częstochowskim Wieczerniku.
Jasną Górę odwiedziły już parafie: ścięcia św. Jana Chrzciciela w Goduli, św. Wawrzyńca w Wirku, Trójcy Przenajświętszej w Kochłowicach, św. Pawła Apostoła w Nowym Bytomiu, św. Marii Magdaleny w Bielszowicach, a także parafia św. Barbary w Bykowinie.
Rodzinna Pielgrzymka Osób Bezdomnych, Ubogich i Tych co się Źle Mają do Maryi Królowej Polski powoli staje się tradycją. W tym roku 60 osób, pod hasłem „Być dobrym jak chleb”, wybrało się do Czarnej Madonny. - Ta tęsknota, zwłaszcza w sercach osób bezdomnych i ubogich, jest tak ogromna, że motywuje do powstania i wędrówki, szukania nieba tu na ziemi. Inicjatywa pielgrzymowania zakiełkowała w Stowarzyszeniu Świętego Filipa Nereusza oraz wśród kapłanów programu Światło w Familoku. Każdego dnia wędrują w poszukiwaniu jedzenia, złomu, dobrego słowa, nadziei, a nadzieja jest najbardziej cenionym towarem. Tak więc pielgrzymka dla wszystkich była spełnieniem tęsknot. I tak już od czterech lat, szlakami Jury wędrujemy do Matki, po drodze śpiewając, porządkując życie, skrzętnie w sercach gromadząc – jak w spiżarce na ciężkie czasy - dobre chwile – mówił ksiądz Piotr Wenzel, proboszcz parafii świętego Andrzeja Boboli w Wirku oraz kapelan Stowarzyszenia świętego Filipa Nereusza.
Coraz więcej rudzkich parafii pielgrzymuje w różne zakątki świata – do Włoch, Jerozolimy czy Hiszpanii, by w ręce świętych oddawać intencje, z którymi przyjeżdżają. Od 19 lat śladami świętego już Jana Pawła II podążają członkowie Klubu Rekreacyjno - Sportowego TKKF „Jastrząb”. W czasie dotychczasowych 25 sztafet zawodnicy pobiegli m.in. do Brukseli, Fatimy oraz Watykanu. W 2013 roku August Jakubik z okazji 35. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża samotnie przebiegł dystans 1600 km z Rudy Śląskiej do Watykanu.
Największym skarbem Jasnej Góry jest Cudowny Wizerunek Matki Bożej. Dzięki niemu Jasna Góra stała się w XV w. jednym z największych sanktuariów maryjnych w Polsce. Faktu, dlaczego tak się stało, nie wyjaśnia nawet legenda, która przypisuje autorstwo ikony świętemu Łukaszowi Ewangeliście. Koronacja obrazu Matki Boskiej Jasnogórskiej miała miejsce 8 września 1717 roku na Jasnej Górze. Koronę ufundował król Polski August II Sas. Do Częstochowy przybyło wtedy około 200 tysięcy pielgrzymów, na tamte czasy była to nadzwyczaj duża liczba. Obrzęd koronacji był symboliczny - uznano go wtedy za ukoronowanie Matki Boskiej na Królową Polski.