Radość z niepodległości
W przepełnionym Sanktuarium Świętego Józefa rudzianie świętowali dziś 95. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. – Chcemy oddać hołd tym wszystkim, którzy polegli w walce o wolność naszego kraju. W tym dniu dziękujemy za otrzymaną wolność i wspólnie modlimy się w intencji Ojczyzny i mieszkańców miasta – mówiła dziś przed mszą św. prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.
Świątynię wypełnili wierni z wielu rudzkich parafii, uczniowie, harcerze, Bractwo Kurkowe, poczty sztandarowe oraz przedstawiciele władz samorządowych z prezydent miasta Grażyną Dziedzic, przewodniczącym Rady Miasta Jarosławem Wieszołkiem, radnymi i pracownikami samorządowymi. Uroczystość uświetniły śpiewy chóru „Jutrzenka” z parafii Św. Pawła i górniczej orkiestry Kopalni „Halemba – Wirek”. – Wszyscy nosimy w sercu Polskę, naszą umiłowaną Ojczyznę – powiedział witając zgromadzonych ks. dziekan Adam Brzyszkowski. – Dzisiaj przychodzimy podziękować za niepodległość odzyskaną 95 lat temu – dodał ks. dziekan – Możemy sobie tylko wyobrażać jak wielka radość była wtedy w sercach Polaków.
Tegoroczne Święto Niepodległości przebiegało w atmosferze wdzięczności tym, którzy tę wolność wywalczyli. Jak podkreślił rudzki proboszcz „dziś dziękujemy za tych, którzy wtedy bepośrednio organizowali nowe państwo, ale także za tych, którzy później bronili naszej wolności, bo jeszcze wiele razy trzeba było jej bronić!”.
Po Eucharystii wszyscy zebrani udali się do miejsca pamięci poświęconego Wincentemu Janasowi, który zginął zamordowany podczas jednego z powstań śląskich. Jak zapisali świadkowie tamtego wydarzenia, przed śmiercią powiedział: (Jestem) „Polakiem aż do samej śmierci”. Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy prezydent Grażyna Dziedzic podziękowała wszystkim za udział w obchodach. Wielu rudzian przy kubku gorącej herbaty podkreślało w rozmowach, że warto organizować takie uroczystości.
Wielu mieszkańców Rudy Śląskiej odpowiedziało też dziś na ten apel prezydent miasta o wywieszenie w dniu 11 listopada flagi narodowej. Dziś białoczerwone można było zobaczyć nie tylko na budynkach urzędowych, ale również na wielu rudzkich domach. Uroczysty charakter 11 listopada podkreślały też barwy narodowe na autobusach i tramwajach.