PSIP przykładem dla innych miast
14 stycznia Urząd Miasta Ruda Śląska gościł delegację pracowników samorządowych z Chorzowa, Mysłowic, Radlina, Rydułtów oraz Sławkowa. Celem wizyty było zapoznanie się z funkcjonowaniem wdrożonego w ubiegłym roku Publicznego Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Ruda Śląska (PSIP).
W ramach wprowadzenia w tematykę spotkania, Geodeta Miasta, Grzegorz Ogórek, przedstawił koncepcję funkcjonalno-techniczną PSIP, a przedstawiciele głównego wykonawcy systemu, firmy GISPartner sp. z o.o. z Wrocławia, omówili sposób realizacji wdrożenia oraz architekturę logiczną poszczególnych komponentów. Zaprezentowano również moduły tematyczne tworzące system, zarówno te ukierunkowane na udostępnianie informacji przestrzennej za pośrednictwem Internetu (front-office) jak i te wspierające pracę urzędników rudzkiego magistratu (back-office).
Szczególne zainteresowanie gości wzbudziła prezentacja działania poszczególnych modułów tematycznych PSIP, przeprowadzona bezpośrednio z wykorzystaniem aplikacji tworzących System oraz danych zgromadzonych w rudzkim PSIP. W trakcie pokazu zaprezentowano m.in. automatyzację procesu przygotowania wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla wskazanego obszaru, procedurę przygotowania wyłożenia projektu planu do publicznego wglądu z wykorzystaniem sieci Internet oraz sposób przygotowania i prezentację ofert inwestycyjnych miasta za pośrednictwem PSIP.
Zarówno w trakcie prezentacji jak i po jej zakończeniu, prowadzący spotkanie odpowiedzieli na szereg pytań związanych z projektem, głównie dotyczących problemów jakie wystąpiły na poszczególnych etapach jego realizacji oraz kosztów związanych z budową i wdrożeniem. Jako jeden z głównych czynników determinujących powodzenie tego złożonego przedsięwzięcia Grzegorz Ogórek wskazał wsparcie ze strony władz miasta oraz zaangażowanie pracowników poszczególnych wydziałów Urzędu.
Koszty realizacji projektu „Budowa Publicznego Systemu Informacji Przestrzennej Miasta Ruda Śląska” wyniosły 2 604 093.08 zł, z czego 85% środków finansowych pozyskano z Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013.