Header decorative image
Kir Żałobny

Przez dwa lata mniej za prąd

Przez dwa lata mniej za prąd

Ponad dwa miliony złotych mniej niż obecnie zapłacą za prąd w ciągu najbliższych dwóch lat rudzkie instytucje, które wzięły udział we wspólnym przetargu na zakup energii elektrycznej dla 30 śląskich samorządów. Zorganizował go i przeprowadził Górnośląski Związek Metropolitalny. Tańszy prąd w 2017 i 2018 roku zasili m.in. rudzkie budynki użyteczności publicznej, placówki oświatowe oraz oświetlenie uliczne i sygnalizacje drogowe.

Ruda Śląska w 2017 i 2018 roku zakupi około 66 GWh energii elektrycznej. Przez dwa lata zostanie ona wykorzystana na potrzeby wszystkich jednostek budżetowych miasta, placówek oświatowych, szpitala miejskiego, ośrodków kultury, miejskich spółek, Powiatowego Urzędu Pracy, zakładów opieki zdrowotnej, części stowarzyszeń sportowych, a także na potrzeby zasilania sygnalizacji świetlnej i miejskiego oświetlenia ulicznego. Łącznie tańsza energia elektryczna trafi do 112 podmiotów.

- We wspólnym przetargu organizowanym przez GZM wzięliśmy udział po raz drugi. Nasze miasto zamówiło jeden z wyższych wolumenów zgłoszonych do całego zamówienia - podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic. – Jeżeli rudzkie instytucje zachowają zużycie energii elektrycznej na dotychczasowym poziomie, to rocznie zapłacimy łącznie za prąd około milion złotych mniej niż dotychczas. W perspektywie dwóch lat, których dotyczy zamówienie, jest to kwota już dwóch milionów złotych, więc mówimy tu o naprawdę poważnych kwotach – dodaje.

Pierwszy raz Ruda Śląska uczestniczyła we wspólnym zakupie energii elektrycznej wraz z innymi miastami metropolii w ubiegłym roku. Dzięki temu miasto zaoszczędziło na tegorocznym zakupie energii elektrycznej około milion złotych. Przed 2015 r. Ruda Śląska we własnym zakresie organizowała przetargi na zakup energii elektrycznej na potrzeby miasta i placówek działających na jego terenie. - Wtedy było to dla nas bardziej opłacalne - tłumaczy prezydent Dziedzic. - Przygotowywane przez nas zamówienia obejmowały swym zakresem dostarczenie energii elektrycznej także na potrzeby części poradni i stowarzyszeń sportowych. We wcześniejszych wspólnych przetargach organizowanych przez GZM z takiej możliwości nie mogliśmy skorzystać. Udało się to zmienić dopiero w ubiegłym roku - wyjaśnia.

Uczestnikami tegorocznego hurtowego zakupu energii są wszystkie miasta zrzeszone w Górnośląskim Związku Metropolitalnym (Bytom, Chorzów, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jaworzno, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Zabrze). Oprócz tego do zamówienia przystąpiły też: Bieruń, Będzin, Czeladź, Knurów, Lędziny, Lubliniec, Łaziska Górne, Mikołów, Ornontowice, Powiat Zawierciański, Pyskowice, Rudziniec, Rydułtowy, Wojkowice, Wielowieś i Zawiercie. Wśród podmiotów samorządowych znalazły się również jednostki Urzędu Marszałkowskiego, m.in. szpitale i ośrodki zdrowia, przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne i mieszkaniowe, instytucje kultury czy śląskie zoo.

- Organizowaliśmy przetarg po raz piąty. Ponownie pokazujemy, że nasze miasta potrafią współpracować przy realizacji tak dużych przedsięwzięć – mówi Małgorzata Mańka Szulik, prezydent Zabrza, Przewodnicząca Zarządu GZM. – Pomimo zmian na rynku energii widać, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim. Z uwagi na wolumen zakupu, osiągnęliśmy bardzo atrakcyjne ceny i to na dwa lata. To pokazuje, że droga, jaką wybraliśmy cztery lata temu, była słuszna. Widać gołym okiem, że wspólne działanie opłaca się nam wszystkim – dodaje.

W przetargu na grupowy zakup energii zgodnie wystartowali najwięksi „gracze” na rynku. Swoje oferty złożyli Tauron Sprzedaż GZE oraz Energa Obrót S.A. Najtańsza, złożona przez spółkę Tauron, opiewa na kwotę 230 mln złotych brutto.

Inicjatorem grupowego zakupu energii elektrycznej był po raz kolejny Górnośląski Związek Metropolitalny. To on wziął na siebie ciężar organizacji wszystkich spotkań, rozmów i zbierania potrzebnych danych. Przygotowania do podpisania porozumienia trwały kilka miesięcy.

Procedurę przetargową w imieniu wszystkich sygnatariuszy porozumienia przeprowadziła gmina Zabrze. Górnośląski Związek Metropolitalny, który koordynował wszystkie przygotowania, udzielał liderowi wsparcia w organizacji przetargu. Umowa ze zwycięzcą zawarta zostanie na 24 miesiące i obowiązywać będzie od 1 stycznia 2017 do 31 grudnia 2018 r.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter