Powrót Króla Cynku

Sympozjonem „Powrót Króla Cynku” oraz wystawą Orzegowskiej Grupy Twórców Kultury "Czapla" zostanie zainaugurowana działalność Galerii Fermata Godula w „Stacji Biblioteka”. Wydarzenie odbędzie się 30 sierpnia br. o godz. 17:00 w zabytkowym dworcu kolejowym w Rudzie Śląskiej – Chebziu. Wydarzenie będzie odbywało się w ramach festiwalu upamiętniającego 110. rocznicę sprowadzenia ciała Karola Goduli, „ojca” industrialnego dziedzictwa górnośląskiego do Szombierek.
- Celem Galerii Fermata Godula, czyli przystanku Godula, będzie promocja wartości związanych z patronem, wielkim Górnoślązakiem Karolem Godulą, a także szerzenie wiedzy o kulturze, historii i gospodarce regionu - mówi Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. - W Galerii będą organizowane także wystawy, spotkania, konferencje, recitale oraz inne imprezy związane z realizacją celów statutowych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej - dodaje.
W związku z 110. rocznicą sprowadzenia szczątków Karola Goduli na Górny Śląsk, został zorganizowany festiwal społeczny pod nazwą "Powrót Króla Cynku". Wydarzenie rozpocznie się 30 sierpnia na Stacji Biblioteka od panelu dyskusyjnego o Karolu Goduli. W ramach sympozjonu "Powrót Króla Cynku" swoje prelekcje wygłoszą: Jerzy Ciurlok "Joanna Gryzik - złota panna", Krystian Gałuszka - "Karol Godula - późne ojcostwo", Adam K. Podgórski - "Epitafia Godulowe".
Następnie 31 sierpnia podczas Festynu orzegowskiego odbędzie się odsłonięcie tablicy pamiątkowej, poświęconej Goduli na budynku Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, wystawa „EC Szombierki – Industrialne Dziedzictwo Schaffgotschów” oraz widowiskowy spektakl teatralny w plenerze pt. „Golem Godula” stworzony na podstawie mitów i legend o Karolu Goduli w wykonaniu Teatru HoM.
Zakończenie imprezy, mającej na celu popularyzację wiedzy na temat Karola Goduli, zaplanowane jest w Zabrzu - Makoszowach, tj. w miejscu, gdzie „król cynku” przyszedł na świat. 8 września o godz. 11:00 w tamtejszym kościele pw. św. Jana i Pawła Męczenników odbędzie się msza święta.
Przypomnijmy, że koszt rewitalizacji i adaptacji dworca w Chebziu na cele biblioteczne to ponad 8 mln zł. Miasto pozyskało na jego odrestaurowanie 95% dotacji. Środki zostały przyznane w ramach konkursu z działania „Rewitalizacja obszarów zdegradowanych” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.