Podatek od nieruchomości w Rudzie Śląskiej można opłacić BLIKiem!
Od dziś mieszkańcy Rudy Śląskiej jako jedni z pierwszych mogą skorzystać z Platformy ePłatności Centralnego Ośrodka Informatyki. Dzięki temu mogą bezprowizyjnie opłacić podatek od nieruchomości za pomocą popularnego BLIKa. Na nowym rozwiązaniu najbardziej skorzystają użytkownicy aplikacji mObywatel.
- Cyfryzacja płatności szybko postępuje, mieszkańcy oczekują więc również takich rozwiązań przy załatwianiu spraw urzędowych. Myślę, że ten pilotażowy program to wstęp do wprowadzania kolejnych tego typu udogodnień – mówi prezydent Michał Pierończyk.
ePłatności to bezpłatny i szybki sposób rozliczania online z urzędem. Na tym rozwiązaniu najbardziej skorzystają użytkownicy aplikacji mObywatel. Nie muszą już pamiętać i sprawdzać terminów płatności – aplikacja ich wyręczy. Na swój telefon otrzymają powiadomienie o oczekującej płatności. Wystarczy kilka kliknięć by ją zrealizować.
Jak skorzystać z nowej funkcjonalności w mObywatelu? Po zalogowaniu do aplikacji należy wybrać opcję „Wszystkie”, która jest przy sekcji „Płatności” na ekranie startowym. Wyświetli się lista zobowiązań – ich nazwy oraz kwoty. Następnie należy wybrać opcję „Zobacz szczegóły” – pojawią się informacje: nazwa zobowiązania, odbiorca, tytuł zobowiązania, identyfikator zobowiązania, termin płatności, kwota.
Po wybraniu opcji „Przejdź do płatności” wyświetli się pole do wpisania kodu BLIK. Trzeba wówczas w aplikacji swojego banku wygenerować kod BLIK, a następnie wpisać go w aplikacji mObywatel i wybrać opcję „Zapłać”. Po potwierdzeniu płatności wyświetlony zostanie jej status z nazwą i zapłaconą kwotą. Opcja „Pobierz potwierdzenie” pozwoli pobrać dowód zapłaty. W tym celu aplikacja poprosi o zgodę na dostęp do plików. To wszystko. Zobowiązanie zostało opłacone i można zamknąć aplikację.
Projekt ePłatności realizowany jest przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii oraz Centralny Ośrodek Informatyki przy współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego oraz Polskim Standardem Płatności – operatorem systemu płatności mobilnych BLIK. Podczas pilotażu to właśnie tą metodą regulowane są zobowiązania w zakresie podatku od nieruchomości. W dalszym etapie projektu dodane zostaną kolejne metody płatności. Rozszerzony zostanie również katalog opłat i podatków, pojawią się nowe funkcjonalności.
Dzięki ePłatnościom aplikacja mObywatel nie jest już tylko portfelem elektronicznych dokumentów, ale stała się aplikacją transakcyjną, podobnie jak te bankowe. Dokumenty w telefonie są uznawane na równi z tradycyjnymi. W mObywatelu pojawia się coraz więcej usług, które umożliwiają użytkownikom składanie różnych wniosków.
Mieszkańcy, którzy wolą jednak osobiście regulować należności w urzędzie, mogą to zrobić w jednej z czterech kas, a także skorzystać z jednego z dwóch opłatomatów. Opłatomaty pozwalają na realizację wybranych płatności urzędowych, w tym opłat komunikacyjnych i skarbowych, a także za psa, czy za zagospodarowanie i odbiór odpadów. Urządzenia umożliwiają także zapłatę podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego od osób fizycznych. Od 2017 roku specjalne kody QR ułatwiają mieszkańcom opłacenie podatku od nieruchomości, rolnego i leśnego dla osób fizycznych. Kody są drukowane w lewym górnym rogu decyzji podatkowych. Żeby dokonać szybkiej transakcji wystarczy je zeskanować w opłatomacie. Co ważne, w obu urządzeniach można zapłacić także kartą płatniczą. Kartą można również zapłacić za wszystkie transakcje dokonywane w kasie urzędu miasta.
Projekt finansowany ze środków Ministra Rozwoju i Technologii
Publikacja wyraża jedynie poglądy autorów i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Ministra Rozwoju i Technologii