Header decorative image
Kir Żałobny

„Pociąg do zdrowia” w Stacji Biblioteka

„Pociąg do zdrowia” w Stacji Biblioteka

Fundacja na Rzecz Wczesnego Rozpoznawania Chorób Nowotworowych u Kobiet „Godula Hope”, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, Szpital Miejski oraz Miasto Ruda Śląska zapraszają na panel dyskusyjny poświęcony profilaktyce onkologicznej u kobiet pod hasłem „Pociąg do zdrowia”. Wydarzenie odbędzie się 6 września br. o godz. 15:30 w Stacji Biblioteka /ul. Dworcowa 33/ w ramach Tygodnia Raka.

- Tydzień Raka to jeden z 50 tygodni tematycznych zorganizowanych w ramach cyklu wydarzeń „50 tygodni w Mieście Nauki” z okazji nadania Katowicom tytułu Europejskiego Miasta Nauki 2024. Wydarzenia te odbywają się w różnych miastach aglomeracji, a Ruda Śląska jest jednym z uczestników tego przedsięwzięcia – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta Ruda Śląska.

Panel dyskusyjny „Pociąg do zdrowia” poświęcony będzie profilaktyce onkologicznej u kobiet. Zaplanowano wykłady i prelekcje specjalistów, rozmowy z psycholożką, położną oraz bohaterką walki z rakiem, którą choroba dotknęła osobiście. – Kiedy usłyszałam o tym, że na początku września odbędzie się Tydzień Raka, uznałam, że Fundacja z racji swojej misji musi się włączyć w jego organizację. Inicjatywę ochoczo podjęła zarówno dyrekcja Szpitala, jak i władze Miasta Ruda Śląska. Wspólnie opracowaliśmy program, ustaliliśmy termin oraz miejsce akcji i mamy nadzieję, że nasze wydarzenie przyniesie dużo dobrego. Bo mówić o zdrowiu i o tym, jak o nie dbać, należy jak najwięcej – tłumaczy Izabela Koźmińska-Życzkowska, prezes Fundacji „Godula Hope” w Rudzie Śląskiej.

W programie panelu przewidziano wystąpienie dr Henryki Sodowskiej, specjalistki z zakresu genetyki klinicznej i laboratoryjnej genetyki z Fundacji „Godula Hope”, która opowie m.in. o genetycznym podłożu raka piersi. Doktor zwraca uwagę na przypadek znanej aktorki Angeliny Jolie, której z powodu dużego obciążenia genetycznego lekarze zalecili poddanie się zabiegowi mastektomii. - Wykryto u niej mutację genu BRCA1, który dawał prawdopodobieństwo wystąpienia raka piersi i jajnika na pograniczu aż 87%. Co więcej, na raka piersi zmarły wcześniej matka oraz ciotka aktorki. Dlatego kobiety, u których potwierdzono obecność mutacji w tych genach, powinny znajdować się pod stałą opieką poradni onkologicznych i regularnie wykonywać zalecane im badania kontrolne, by zapobiec zachorowaniu – podkreśla dr Henryka Sodowska. - Zanim wykona się badania genetyczne, warto skonsultować się ze specjalistą genetykiem. Plusem takich badań jest to, iż są bezbolesne i nieinwazyjne. Polegają na pobraniu krwi. Ich wynik pozostaje niezmienny przez całe życie, co oznacza, że raz wykonanego badania nie trzeba już więcej powtarzać – dodaje.

Rak piersi to jeden z najczęściej występujących nowotworów złośliwych u kobiet w Polsce. Co roku dotyka aż ok. 20 tys. Polek. Niestety, pomimo rozwoju medycyny i postępów w diagnozowaniu tego schorzenia, statystyki nie pozostawiają złudzeń - mówią o wzroście umieralności na tę chorobę. Dlatego tak ważne jest, by jak najczęściej przypominać, że wczesne rozpoznanie może znacząco zwiększyć szanse na wyleczenie. Co robić, by nie przeoczyć niepokojących objawów? Oczywiście badać piersi regularnie. Jak to robić? Tego także będzie się można dowiedzieć podczas panelu.

– Cieszymy się, że jako Szpital Miejski możemy włączyć się do tego wydarzenia. Organizując regularnie od zeszłego roku Białe Soboty, widzimy nie tylko, jak ważna i potrzebna jest profilaktyka, ale przede wszystkim to, że ona naprawdę daje efekty. Za sprawą badań profilaktycznych wykonywanym przy okazji naszych akcji udało się zdiagnozować Pacjentów, którzy dzięki temu mogli pogłębić diagnostykę i rozpocząć odpowiednie leczenie – mówi Agata Gołąbek, rzecznik prasowy Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny. Ponadto będzie ono transmitowane na profilach FB organizatorów i partnerów panelu dyskusyjnego.

Program wydarzenia:

  • godz. 15:30 – inauguracja spotkania
  • godz. 15:40 – wykład prof. dr. hab. n. med. Wojciecha Cnoty, kierownika Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii i Położnictwa Wydziału Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach nt. chorób nowotworowych u kobiet
  • godz. 16:10 – wykład dr n. med. Henryki Sodowskiej, specjalistki genetyki klinicznej z Fundacji Godula Hope nt. genetycznego podłoża raka
  • godz. 16:40 – występ tenora Adama Sobierajskiego, solisty Opery Krakowskiej i Opery Śląskiej w Bytomiu
  • godz. 17:00 – wystąpienie Iwony Góźdź-Bryły, którą dotknęła choroba nowotworowa piersi
  • godz. 17:20 – wykład mgr Katarzyny Mili, położnej ze Szpitala Miejskiego w Rudzie Śląskiej na temat samobadania piersi
  • godz. 17:40 – wykład mgr Agnieszki Wiszniewicz, psychologa i seksuologa z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach na temat seksualności kobiet po mastektomii
  • godz. 18:10 – występ tenora Adama Sobierajskiego
  • godz. 18:30 – zakończenie spotkania

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter