Kir Żałobny

Po decyzji Urzędu Marszałkowskiego przepadł Park Wodny ?OTI?

21 lutego na stronach Urzędu Marszałkowskiego ukazał się komunikat w sprawie wyboru projektów realizowanych w województwie z dodatkowych 200 mln EURO przyznanych dla naszego regionu.

Na liście tej nie znalazły się projekty z Rudy Śląskiej. Jednym z nich był Park Wodny ?OTI?.
? Jakie były kryteria wyboru ? pyta Bartosz Satała, zastępca prezydenta miasta Ruda Śląska ? nasz projekt ?Budowa Parku Wodnego ?OTI? w Dolinie Kłodnicy w Rudzie Śląskiej? ma gotowy projekt budowlany, a inwestycja ta wpisana jest w miejscowy plan zagospodarowania województwa śląskiego! Który z projektów ma tak mocny argument i który z projektów tak zwiększa atrakcyjność województwa? Jaką wartość dodaną dla przestrzeni województwa daje zaakceptowana przez Zarząd Województwa budowa drogi do nieistniejącego skrzyżowania nieistniejącej autostrady A 1? ? pyta zastępca prezydenta - Czy w Katowicach, gdzie nie brakuje pomieszczeń i sal konferencyjnych potrzebne jest Centrum Kongresowe?
Miasto Ruda Śląska zgłosiło dwa projekty, których wartość przekracza 20 mln euro i mają kluczowe znaczenie dla rozwoju regionu i poprawy życia mieszkańców: ?Budowa Parku Wodnego OTI w Dolinie Kłodnicy w Rudzie Śląskiej? oraz ?Budowa kluczowych elementów sieci drogowej regionu ? połączenie autostrady A-4 z Drogową Trasą Średnicową w Rudzie Śląskiej?. Dofinansowanie, jakie mogły uzyskać projekty, wynosiło maksymalnie 85%.
Warto przypomnieć, że latem zeszłego roku, kiedy to Zarząd Województwa dokonywał wyboru tzw. projektów kluczowych dla rozwoju regionu na lata 2007-2013, Prezydent Miasta Ruda Śląska zgłosił do Urzędu Marszałkowskiego aż 10 projektów, m.in. budowę trasy Północ-Południe (N-S). Żadna ze zgłoszonych i zlokalizowanych na terenie Rudy Śląskiej inwestycji, nie została uznana przez ówczesnego Marszałka Województwa za istotną dla regionu na tyle, aby ją dofinansować unijnymi pieniędzmi w trybie bezkonkursowym. Decyzją Zarządu Województwa jeszcze w 2006 roku Marszałek przeznaczył część pieniędzy pochodzących już z puli na lata 2007-2013, w wysokości 351,68 mln euro, na wsparcie w trybie bezkonkursowym 14 projektów w tym 3  dużych (powyżej 50 mln euro), wymagających akceptacji Komisji Europejskiej.   
-Pomimo tego, że jesteśmy największą gminą górniczą w Europie, nie otrzymaliśmy też środków z funduszu Programu Łagodzenia w Regionie Śląskim Skutków Restrukturyzacji Zatrudnienia w Górnictwie Węgla Kamiennego na drogę dojazdową do terenów inwestycyjnych Śląskiego Parku Przemysłowego zlokalizowanego na terenach pogórniczych ? dodaje Bartosz Satała ? a otrzymał je np. Teatr Lalek z Bielska ? Białej oraz Szczyrk na modernizację ulicy Wrzosowej! Decyzja Urzędu Marszałkowskiego stawia na rozwój obrzeży, zamiast centrum regionu, a miasta takie jak Świętochłowice, czy Ruda Śląska są pomijane w przyznawaniu środków unijnych. 

 

Czekamy na Państwa opinie:

 

media@ruda-sl.pl

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter