Header decorative image
Kir Żałobny

Patriotycznie na Ficinusie

Patriotycznie na Ficinusie

22 listopada /piątek/ o godz. 17:00 w kościele ewangelickim na zabytkowym osiedlu robotniczym Ficinus odbędzie się koncert pieśni patriotycznych. To wspólne przedsięwzięcie uczniów rudzkiego Morcinka i Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych w Katowicach. Szkoły współpracują w ramach innowacji pedagogicznej wiedza o regionie. Występ nawiązywać będzie do walk o niepodległość i Powstań Śląskich.

Koncert to nie pierwsze wydarzenie przygotowane wspólnie przez uczniów obydwu szkół. Efektem ostatniej współpracy jest widowisko pod tytułem „To tu rodziła się Polska”, które młodzież zaprezentowała z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Piosenki z tego spektaklu będzie można m.in. usłyszeć w najbliższy piątek na Ficinusie. - Cieszymy się że możemy zaakcentować fakt, że nasza historia jest dla nas ważna, a współpraca naszej i katowickiej młodzieży przynosi wiele korzyści - mówi Anna Morajko-Fornal, polonistka z Liceum Ogólnokształcącego im. Gustawa Morcinka w Rudzie Śląskiej.

Kolonia Ficinus to historyczne osiedle robotnicze znajdujące się przy ul. Kubiny w Rudzie Śląskiej - Wirku. Od 2006 roku wpisane jest na Szlak Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Osiedle to powstało w 1867 roku dla pracowników kopalni Gottessegen (obecnie kopalnia Pokój). Pod koniec 2016 roku władze miasta zakupiły jeden z ostatnich niewyremontowanych domów, który popadał w coraz większą ruinę. Na jego renowację udało się pozyskać unijną dotację w kwocie 1,5 mln zł. Obiekt jest już wyremontowany i czeka na wyposażenie. Ma się tam znajdować biblioteka, punkt informacyjny, a także izba pamięci.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter