Header decorative image
Kir Żałobny

Pamiętaj i decyduj o 1,5%

Na pomarańczowym tle duża, biała cyfra 1,5 %.

W tym roku mamy czas do 30 kwietnia, by rozliczyć się z fiskusem. Jak zwykle przy tej okazji można zdecydować o przekazaniu 1,5% zapłaconego już podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego /OPP/. – Pamiętajmy, że możemy sami wyznaczyć, na czyje konto mają trafić pieniądze, a ja zachęcam do wsparcia rudzkich organizacji, które robią tak wiele dobrego na rzecz naszego miasta – mówi prezydent Michał Pierończyk.

- Możecie Państwo wybrać z listy rudzkich organizacji, na które można przeznaczyć 1,5%. - dodaje. Szczegółowe informacje na temat 1,5% dla OPP znajdują się na stronie Ministerstwa Finansów.

Procedura rozliczenia z fiskusem oraz przekazania 1,5% na rzecz stowarzyszenia bądź fundacji jest bardzo prosta. Podobnie jak w latach ubiegłych wypełnione zeznania podatkowe są dostępne w usłudze Twój e-PIT. Na rozliczenie mamy czas do końca kwietnia br. Jeśli nie zmieścimy się w ustawowym terminie, nie grożą nam kary, ale skarbówka zaakceptuje PIT rozliczony automatycznie, bez uwzględnienia OPP. W takim razie możemy być stratni z powodu braku odliczeń przysługujących nam ulg. Ostatecznym dowodem, że urząd skarbowy otrzymał prawidłowe i terminowe zeznanie, jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO).

Pamiętajmy, że urząd skarbowy nie ma kompetencji, by w naszym imieniu przekazać 1,5%. Jeśli w poprzednich zeznaniach wybraliśmy adresata 1,5%, to nawet jeśli w tym roku tego nie powtórzymy, wyliczona kwota trafi na jego konto. Jeżeli do tej pory tego nie zrobiliśmy lub chcemy nasze wsparcie przekazać innej OPP, to możemy to zrobić wybierając odpowiednie dane w rubryce „Wniosek o przekazanie 1,5% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego OPP”. W przypadku, gdy nie znamy danych OPP, którą chcemy wesprzeć, należy kliknąć przycisk „Pokaż mi organizacje”.  Jeśli podatnik wskaże w tej rubryce organizację, której nie ma w wykazie, kwota nie trafi do żadnej OPP, tylko do budżetu państwa.

Przypomnijmy, że 1,5% mogą przekazywać rozliczający się w Polsce podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku. Taką możliwość wprowadziła ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie w 2003 r., a podatnicy skorzystali z niej pierwszy raz w 2004 r. O 1,5% swojego podatku mogą również decydować emeryci. Mogą samodzielnie wypełnić PIT-37 na podstawie PIT-u, który przysyła ZUS lub wypełnić PIT-OP, w którym wskazuje się wybraną organizację.

W Rudzie Śląskiej do uzyskania 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2023 uprawnionych jest 30 stowarzyszeń rejestrowanych i fundacji, 10 terenowych jednostek ogólnopolskich OPP oraz 2 organizacje spoza miasta działające na rzecz rudzian. Poza wyborem organizacji podatnicy mają możliwość wskazania konkretnego celu bądź osoby, np. będącej pod opieką organizacji, która skorzysta z przekazanych pieniędzy. Wystarczy w odpowiedniej rubryce uzupełnić pole oznaczone adnotacją „Informacje dodatkowe”. Warto dodać, że w rocznych sprawozdaniach organizacje mają obowiązek wykazać jak wykorzystały dochód z 1,5%.

- Apeluję, by przekazywać 1,5% na rzecz rudzkich organizacji, które działają na różnorodnych obszarach: pomagają osobom z niepełnosprawnościami, chorym lub starszym, opiekują się zwierzętami, wspierają rozwój kulturalny i społeczny – mówi prezydent Michał Pierończyk. – Organizacje pożytku publicznego to mocny filar funkcjonowania naszego miasta, który warto wspierać – podkreśla.

W 2023 r., dokonując rozliczenia za 2022 rok, 12,7 mln podatników przekazało 1,5% podatku na rzecz wybranej organizacji. To o ponad 3 mln osób mniej niż rok wcześniej, co jest wynikiem obniżenia stawki podatku dochodowego od osób fizycznych oraz zwiększenia kwoty wolnej od podatku. Tym samym było to najmniej podatników przekazujących swój procent od 2016 roku. W sumie do OPP trafiło ponad 1,5 mld zł, z czego największe kwoty wpłynęły na Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”, SiePomaga oraz AVALON.

W województwie śląskim o przekazanie 1,5% należnego podatku dochodowego wnioskowało 1,7 mln podatników. Natomiast w Rudzie Śląskiej było to ponad 41 tys. podatników, a łączna kwota wyniosła ponad 4,6 mln złotych. Blisko 6,5 tys. mieszkańców wybrało organizację OPP mającą siedzibę w Rudzie Śląskiej, a na ich konto wpłynęło nieco ponad 608 tys. zł. Największymi beneficjentami były: Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami „Fauna”, na którego konto trafiło niecałe 350 tys. zł., Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej i Paliatywnej z ponad 70 tys. zł. oraz Stowarzyszenie Świętego Filipa Nereusza z ponad 65 tys. zł.

 

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter