Header decorative image
Kir Żałobny

Nowe technologie dla inteligentnych miast

Widok z góry na salę konferencyjną: widownia, prelegenci na scenie, ekran z tekstem "I Konferencja Naukowo-Technologiczna „Smart City – nowe technologie”".

W Śląskim Parku Przemysłowo-Technologicznym w Rudzie Śląskiej odbyła się wczoraj I Konferencja Naukowo-Technologiczna „Smart City – nowe technologie”. Wydarzenie poświęcone było wymianie doświadczeń, strategii oraz nowinek ze świata biznesu i nauki w zakresie transferów technologii do struktur lokalnych podmiotów.

- Na współczesne wyzwania nie odpowiemy bez nowoczesnych rozwiązań. Dzisiejsze miasta muszą być smart. Najważniejsze jednak, aby pamiętać, że smart city to nie cel sam w sobie, ale środek do zapewnienia mieszkańcom jak najlepszych warunków zamieszkania, pracy i wypoczynku - mówi prezydent Rudy Śląskiej Michał Pierończyk, który objął konferencję swoim patronatem.

Jednym z gości konferencji był prof. dr hab. Marek Gzik, wiceminister nauki. – Tam, gdzie jest dobra współpraca trójkąta gospodarka - nauka - samorząd, tam są odpowiednie efekty. Rząd tworzy fundamenty, ale nie zastąpimy oddolnych inicjatyw - zaznaczył podczas debaty. Minister podkreślił też znaczenie środków z nowej perspektywy unijnej, szczególnie w transformacji województwa śląskiego.

W wydarzeniu uczestniczyli także m.in. przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu, Głównego Instytutu Górnictwa, Sieci Badawczej Łukasiewicz - Warszawskiego Instytutu Technologicznego oraz firm wdrażających innowacyjne rozwiązania. Debaty i prezentacje podzielono na dwa moduły. Pierwszy poświęcony był roli nowych technologii w realizacji różnych aspektów smart city, a drugi – w transformacji energetycznej regionu.

Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in. kwestie inteligentnego systemu transportu, różnych aspektów bezpieczeństwa, zagospodarowania terenów poprzemysłowych, gospodarki odpadami, nowoczesnego budownictwa czy nowych trendów na rynku energii.

Gospodarzem konferencji był Śląski Park Przemysłowo Technologiczny Sp. z o.o., w którym miasto Ruda Śląska jest właścicielem ponad 86% udziałów. – Realizując swoją misję pełnimy funkcję swoistej klamry, łączącej świat biznesu i nauki – powiedział Tomasz Leszczyński, prezes ŚPPT. Zapowiedział też organizację kolejnych podobnych spotkań.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter