Niepełnosprawni aktorzy

Dzisiaj na scenie Domu Kultury w Bielszowicach odbędą się VIII Spotkania Aktorskie Osób Niepełnosprawnych. Niiepełnosprawni z Rudy Śląskiej oraz innych miast po raz kolejny udowodnią, że mogą być profesjonalnymi aktorami.
- Te spotkania są bardzo ważne, ponieważ integrują osoby niepełnosprawne, pozwalają przełamać bariery niepełnosprawności, motywują do działania, a także wzmacniają pewność siebie – mówi Dariusz Sitko, dyrektor Ośrodka dla Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa”. – W tym dniu uczestnicy mogą wymienić się swoimi aktorskimi doświadczeniami oraz nauczyć się czegoś nowego. Żaden aktor nie pozostanie niedoceniony i wszyscy zostaną nagrodzeni, a widzowie z pewnością doświadczą wiele niezapomnianych emocji - dodaje.
Projekt realizowany jest od ośmiu lat i ma na celu ułatwienie uzdolnionym niepełnosprawnym zaistnienie na scenie teatralnej. Stanowi uhonorowanie ich twórczego wysiłku oraz motywuje tych, którzy z różnych przyczyn nie ujawnili jeszcze swoich artystycznych zdolności.
- Ważne jest to, że na tej imprezie zaprezentują się nie tylko niepełnosprawni z Rudy Śląskiej, ale też z innych miast – podkreśla Marek Jelonek, koordynator ds. Spotkań Aktorskich z Ośrodka „Najświętsze Serce Jezusa”. – W tym roku przygotowaliśmy także interesujący program teatralny, a oprócz naszej rudzkiej grupy „Zaczarowani” wystąpią niepełnosprawni artyści z zespołów teatralnych z Krakowa, Chrzanowa, Bielska - Białej, Czerwionki - Leszczyn i Gliwic. Kolejny raz będzie można podziwiać aktorów, którzy pomimo wielu dysfunkcji pewnością poradzą sobie z odgrywanymi rolami - dodaje.
W ramach tegorocznej edycji spotkań oprócz występów teatralnych będzie miała miejsce premiera filmu fabularnego pt. "Afera z teczką", w którym udział wzięły niepełnosprawne osoby z Grupy Artystycznej "Ja,Jo" z Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Ośrodku dla Niepełnosprawnych "Najświętsze Serce Jezusa".
Ośrodek dla Osób Niepełnosprawnych „Najświętsze Serce Jezusa” w Rudzie Śląskiej – Halembie stanowi zespół specjalistycznych placówek, których misją jest wspieranie osób niepełnosprawnych. Obecnie w ramach ośrodka działają: dom pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną, warsztat terapii zajęciowej oraz środowiskowy dom samopomocy dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Ośrodek powstał z inicjatywy Caritas Archidiecezji Katowickiej w 1995 roku.
Szczegółowych informacji na temat wydarzenia udziela Marek Jelonek, koordynator ds. Spotkań Aktorskich, tel. 514 719 578.