Header decorative image
Kir Żałobny

Nauki ścisłe są atrakcyjne!

Nauki ścisłe są atrakcyjne!

Jak skonstruowana jest pompa ciepła, na czym polega fotowoltaika, jak podłączyć domofon, czy zamontować monitoring - tego dowiedziało się dzisiaj blisko 100 rudzkich gimnazjalistów biorących udział w Warsztatach Naukowych Kopernika. Uczniowie technikum Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 po raz kolejny pokazali swoim młodszym kolegom, jak pasjonująca może być nauka przedmiotów ścisłych.


Zajęcia miały formę zarówno prelekcji, jak i ćwiczeń, które uczniowie wykonywali indywidualnie, bądź w grupach. Warsztatom towarzyszyły hasła: „Zaprogramuj się na informatykę”, „Tajniki energetyki odnawialnej”, „Ciekawe budowle świata” oraz „Elektroniką może bawić się każdy”. – W każdym z czterech prezentowanych przez nas kierunków technicznych – budownictwo, elektryka, energetyka odnawialna i informatyka - chcieliśmy przybliżyć gimnazjalistom tok nauki, przedstawić elementy, na które zwracamy szczególną uwagę oraz materiał przerabiany na lekcjach teoretycznych i w pracowniach – tłumaczyła Aleksandra Tułaj, nauczyciel ZSP nr 6. – Obok prezentacji dotyczących montażu domofonu, monitoringu i telewizora, uczniowie mogą zapoznać się  m.in. z elementami fotowoltaiki, czy konstrukcją pompy ciepła. Część prezentowanego materiału to urządzenia przygotowane przez byłych uczniów, a wśród nich lampa plazmowa – wymieniła.

Uczniowie technikum „Kopernika” z chęcią prezentowali swoim młodszym kolegom materiał przerabiany podczas zajęć. W ciekawy i praktyczny sposób omawiali budowę urządzeń, których budowy i technik instalacji uczą się na co dzień. - Dzisiaj prezentujemy m.in. budowę domofonu oraz monitoringu i alarmu. To zadania, które wykonujemy na zajęciach, a które przygotowują nas do egzaminów – tłumaczyła Sylwia Pesza z trzeciej klasy o kierunku technik elektronik. - Gimnazjaliści, jak widzimy są zainteresowani omawianym materiałem. Po zaprezentowaniu urządzeń mogą przy nich „pomajsterkować”, co przyciąga ich uwagę – dodała z uśmiechem. Sylwia jest jedyną dziewczyną w swojej klasie. Stara się brać udział we wszystkich wydarzeniach, które zachęcają młodzież do wybrania kierunków technicznych. - Chciałabym pokazać, szczególnie dziewczynom, że warto uczyć się przedmiotów technicznych. Tutaj spotykamy się z dosyć skomplikowanymi rzeczami, jednak kobiety mają bardzo dobre zdolności manualne i większą cierpliwość. Nasza dokładność przydaje się w pracach technicznych – podkreślała.

Warsztaty naukowe w „Koperniku” organizowane są od kilku lat i cieszą się dużą frekwencją.  Dzisiaj szkołę przy ul. Kałusa odwiedzili uczniowie z pięciu rudzkich gimnazjów. – Z naszej szkoły zgłosiła się grupa osób, które chciały zobaczyć, jak wygląda nauka w tym technikum. Przyznaję, że jest to dosyć ciekawa szkoła, choć kierunki, na których uczy, nie są tak popularne wśród moich znajomych -  przyznała Agata Gęgotek z Gimnazjum nr 14. - Ja jeszcze nie wiem, gdzie pójdę po gimnazjum, jednak spodobało mi się to, co tutaj zobaczyłam. Szczególnie rzeczy elektroniczne przypadły mi do gustu – podsumowała uczennica.

Nauka w „Koperniku” nie ogranicza się jedynie do zajęć szkolnych. Uczniowie biorą udział w konkursach pozaszkolnych, także organizowanych przez Politechnikę Śląską, jak również w programach zagranicznych. Szkoła uczestniczy w projekcie „Erasmus+”. W jego ramach uczniowie odbywają praktyki w Niemczech. - Właśnie przygotowujemy projekt, który, jeśli zostanie przyjęty, pozwoli przez kolejne dwa lata zorganizować wyjazd dla kolejnych czterech grup naszych uczniów - mówi Małgorzata Kaszuba, wicedyrektor ZSP nr 6.

Jak podkreślają władze szkolne, uczniowie przede wszystkim stawiają na doświadczenie. - Staramy się śledzić losy naszych absolwentów – podkreśla wicedyrektor szkoły. - W ostatnich latach wzrosła liczba osób, które bezpośrednio po ukończeniu technikum otrzymały ciekawe oferty pracy w swoim zawodzie. Dla przykładu, w ubiegłym roku ośmiu absolwentów kierunku budowlanego otrzymało propozycję półrocznego stażu w Niemczech, którą oczywiście przyjęli. Inni uczniowie również nie mają problemu z znalezieniem zatrudnienia – dodaje.

W ramach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 działa Zasadnicza Szkoła Zawodowa (murarz – tynkarz oraz monter zabudowy i robót wykończeniowych) oraz Technikum nr 6. Prowadzone kierunki to technik: drogownictwa, budownictwa, elektronik, informatyk oraz technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Ostatni kierunek powstał przy współpracy z Politechniką Śląską. Dzięki temu uczniowie korzystają z nowoczesnej pracowni, wyposażonej w panele fotowoltaiczne, lampy solarne, wiatraki oraz odwracalne ogniwo paliwowe.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter