Kir Żałobny

Miasto stawia na OZE

Panele fotowoltaiczne.

Władze Rudy Śląskiej pozyskały kolejne środki zewnętrzne na budowę instalacji OZE w mieście. Tym razem jest to łącznie 1,3 mln zł, które wykorzystane zostaną na montaż takich instalacji w budynkach użyteczności publicznej oraz komunalnych budynkach mieszkalnych. Źródłem dofinansowania są Fundusze Europejskie dla Śląskiego 2021-2027.

Pozyskane środki wykorzystane zostaną do budowy instalacji fotowoltaicznych na budynkach użyteczności publicznej należących do Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Mieszkaniowej TBS  przy ul. Janasa 13a i Osiedlowej 6 oraz budowy instalacji fotowoltaicznej wraz z montażem pompy ciepła w siedzibie spółki przy ul. 1 Maja 218. Dodatkowo projekt obejmuje modernizację kotłowni gazowej w budynku przy ul. 1 Maja 218 poprzez montaż powietrznej pompy ciepła pozwalając wykorzystać odnawialne źródła energii do ogrzewania budynku.

- Planowana inwestycja służyć będzie do produkcji energii elektrycznej i cieplnej z odnawialnych źródeł na potrzeby własne budynków. Projekt powinien być zrealizowany do końca 2024 r. Jego wartość to nieco ponad 765 tys. zł, w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 274 tys. zł – wylicza Aleksandra Skowronek, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W przypadku komunalnego zasobu mieszkaniowego pieniądze wykorzystane zostaną do budowy instalacji fotowoltaicznych w budynkach przy ul. Cegielnianej 30 oraz Ks. Józefa Niedzieli 51B, a także wykonania instalacji fotowoltaicznej i budowy kotłowni w oparciu o pompę ciepła oraz elektryczny kocioł grzewczy w budynku przy ul. Jana III Sobieskiego 58 wraz z magazynami energii we wszystkich lokalizacjach.

To nie koniec starań władz miasta o środki zewnętrzne na realizację inwestycji w zakresie OZE.

- W ostatnim czasie złożyliśmy wnioski o dofinansowanie ze środków unijnych budowy 25 instalacji OZE w budynkach użyteczności publicznej, głównie w miejskich szkołach i przedszkolach. Kolejny złożony wniosek o dofinansowanie dotyczy budowy 154 instalacji fotowoltaicznych wraz  z magazynami energii w budownictwie jednorodzinnym – wskazuje Aleksandra Skowronek.

Ten ostatni z wymienionych projektów stanowić będzie czwartą już odsłonę przedsięwzięcia, które od kilkunastu lat realizowane jest w mieście. W trzech wcześniejszych etapach dzięki pozyskanym środkom unijnym udało się w Rudzie Śląskiej zainstalować 394 instalacje OZE w zabudowie jednorodzinnej.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter