Kir Żałobny

Majówka z prezydentem Komorowskim

Majówka z prezydentem Komorowskim

Uczniowie rudzkiej „czwórki” spotkają się w Warszawie z prezydentem RP Bronisławem Komorowskim, od którego otrzymają biało-czerwoną flagę. Wszystko to za sprawą niecodziennego listu, który do głowy państwa napisał uczeń tej szkoły - Kuba Zaleski.

Na spotkanie z prezydentem Komorowskim w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pojedzie dwanaścioro dzieci. – To nasi najlepsi uczniowie - podkreśla z dumą Grażyna Kukiełka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Rudzie Śląskiej. Wśród uczestników delegacji będzie m.in. Jakub Zaleski, uczeń klasy piątej. To na jego ręce prezydent RP złoży w darze dla szkoły biało-czerwoną chorągiew. Wybór padł na Kubę nieprzypadkowo. Dwa lata temu, kiedy chłopiec był w trzeciej klasie, postanowił napisać do prezydenta Komorowskiego list, w którym opisał, jak jego szkoła włączyła się w akcję „Kotylion na Święto Niepodległości”. – W tym liście napisałem, że bardzo dziękujemy za kotyliony, że to był świetny pomysł obchodzenia Święta Niepodległości – mówi Kuba. Prezydent zaangażowanie placówki docenił i zaprosił jej delegatów do wspólnego świętowania Dnia Flagi w Pałacu Prezydenckim.

W uznaniu szczególnych sukcesów w nauce do Warszawy pojedzie też Filip Rabstein, laureat konkursu interdyscyplinarnego z matematyki i przyrody, który z nieukrywaną euforią mówi o wyprawie do stolicy: Zobaczyć prezydenta na żywo, to jest przeżycie! Radości Filipa ze spotkania z prezydentem nie przyćmiewa nawet wczesna pora wyjazdu do Warszawy. Ale dla takiego zaszczytu warto zerwać się na nogi o czwartej nad ranem.

Włodarze miasta zdecydowali się na pokrycie ze środków gminy kosztów przejazdu uczestników spotkania z prezydentem. - Spotkanie z głową państwa to olbrzymia nobilitacja. Mam nadzieję, że wizyta uczniów „czwórki” w Pałacu Prezydenckim będzie dla nich prawdziwą lekcją patriotyzmu, którą zapamiętają do końca życia - mówi prezydent Rudy Śląskiej, Grażyna Dziedzic. Wraz z delegacją Szkoły Podstawowej nr 4 do Warszawy uda się zastępca prezydenta miasta, Anna Krzysteczko.

Edukacja w duchu patriotycznym z powodzeniem realizowana jest w rudzkiej „czwórce” już od szeregu lat. – Nauczyciele pomagają nam dążyć do tego, żebyśmy wiedzieli, co znaczy słowo „patriotyzm” – mówi Martyna Zakrzewska. Podkreśla jednocześnie, że jej ulubioną formą edukacji jest nauczanie przez zabawę. - Zawsze robimy co innego. Jednym razem własnoręcznie wykonywaliśmy kotyliony, innym stworzyliśmy „żywą flagę” – dodaje.

Dzięki takim inicjatywom uczniowie mają nie tylko szansę na dobrą zabawę, ale przede wszystkim otrzymują możliwość aktywnego i radosnego obchodzenia świąt i rocznic narodowych, bez patetycznego ceremoniału.

My również zachęcamy wszystkich do radosnego świętowania majówki poprzez wywieszenie narodowej flagi czy własnoręczne zrobienie kotyliona. Szczegółową instrukcję wykonania tego ostatniego można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej: http://www.prezydent.pl/dla-mlodych/zrob-bialo-czerwony-kotylion/art,1,zrob-bialo-czerwony-kotylion.html

Na majowe uroczystości związane z obchodami Dnia Flagi RP prezydent Bronisław Komorowski zaprosił do Pałacu Prezydenckiego przedstawicieli 17 szkół z terenu całej Polski. Rudzka „czwórka” będzie jedną z trzech szkół podstawowych, które wezmą udział w spotkaniu z głową państwa. „Majówka z Polską”, obok „Kotyliona na Święto Niepodległości”, jest jedną z dwóch akcji zainaugurowanych przez prezydenta Komorowskiego, które mają na celu promowanie radosnego obchodzenia świąt państwowych.

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter