Krasnojarsk bliżej Rudy Śląskiej [FILM]
O pomysłach na dobre miasto, aktywności obywatelskiej oraz specyfice budżetu obywatelskiego rozmawiać będą uczestnicy piątej już edycji polsko – rosyjskiego projektu „Poznaj sąsiada – poznaj siebie”. Młodzi mieszkańcy Krasnojarska właśnie zjechali do Rudy Śląskiej. Ich pobyt będzie wypełniony licznymi warsztatami, spotkaniami, a także turystycznymi wypadami. Podsumowaniem wymiany będzie koncert, który odbędzie się 18 października br.
- W tegorocznej edycji wymiany poszliśmy o krok dalej. Wcześniej chodziło o wzajemne poznanie się, poznanie kultur, tradycji. Aktualnie zaś skupiamy się na poszukiwaniu dobrych praktyk, rozwiązań oddolnych, które w prosty sposób będą zmieniały wizerunek naszych miast – tłumaczy Anna Kolasińska, koordynator przedsięwzięcia.
Tegoroczna odsłona projektu „Poznaj sąsiada – poznaj siebie” przebiega pod hasłem „Nic nie tworzy przyszłości tak, jak marzenia. Pobawmy się w futurologów. Dom i miasto”. Tak, jak w poprzednich latach i ta edycja podzielona została na dwie części. Aktualny pobyt Rosjan w Polsce poprzedziła sierpniowa wizyta górnośląskiej młodzieży w Krasnojarsku. - Program kulturalny części rosyjskiej został wzbogacony o zwiedzanie miejsc związanych z Polonią z Krasnojarska oraz poznanie szczególnie ważnych miejsc związanych z kulturą regionalną i jej twórcami, np. Wiktorem Astafjewem. Odbył się również coroczny rajd pieszy po rezerwacie przyrodniczym „Stołby”, wizyta w rosyjskiej bani, poznanie miasta przez gry miejskie, zwiedzanie muzeów krajoznawczych regionu oraz warsztaty tematyczne, czy wieczór polskich i rosyjskich tańców – wspomina Anna Kolasińska. – Pozostawiliśmy także po sobie trwały ślad - przygotowane przez nas płytki ceramiczne znalazły swoje miejsce przy brzegu Jeniseju - dodaje.
Koncepcja obu części planowanej wymiany młodzieży polega na przeprowadzeniu przez jej uczestników w ciągu 4-5 dni obserwacji w organizacjach biorących czynny udział w kształtowaniu przestrzeni miejskiej oraz aktywizacji społeczności lokalnej. Obserwacje te wzbogacone są o spotkania z ekspertami i własne przemyślenia. Po analizie zebranych danych młodzież ma zastanowić się nad stworzeniem wizji ulepszenia miasta i w ciągu kilku dni samodzielnie opracować „przepisy na dobre miasto”.
Dla Rosjan przybyłych na Górny Śląsk przewidziano interesujący program kulturalny obejmujący poznanie Rudy Śląskiej oraz miast aglomeracji. Służyła temu będzie m.in. wizyta na osiedlu Nikiszowiec w Katowicach oraz wizyta w Muzeum Śląskim. Ponadto uczestnicy na jednym z rudzkich budynków przygotują wspólny mural oraz stworzą broszurę „Przepisy na dobre miasto”. Odbędzie się też polsko-rosyjski koncert poezji śpiewanej oraz wieczór finałowy w Pubie Druid. Na scenie 18 października o godz. 18:00 wystąpi JaGo Trio. - To połączenie energetycznego głosu Jadwigi Gorol z brzmieniem ukulele i kontrabasu. Wszystkich serdecznie zapraszamy – zachęca Kolasińska.
Przypomnijmy, że projekt wymiany polsko – rosyjskiej od pierwszej edycji prowadzony jest przez rudzkie Stowarzyszenie Genius Loci – Duch Miejsca we współpracy z rosyjskim partnerem, pozarządową organizacją INTERRA z Krasnojarska. Współfinansowany zaś jest ze środków publicznych, pochodzących z Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia w Warszawie, oraz środków Miasta Ruda Śląska.