Header decorative image
Kir Żałobny

Kinowa Akademia Medialna w Kinie Patria

Grafika zapowiadająca Kinową Akademię Medialną

Fundacja Kina Patria zaprasza do udziału w Kinowej Akademii Medialnej, która odbędzie się pod hasłem „Film to trik”. Pierwsze spotkanie zaplanowane zostało w najbliższy czwartek (5.10) o godz. 17.00 w rudzkim kinie. Seansem promującym Kinową Akademię Medialną będzie czeska komedia „Sytuacja Awaryjna”.

- Co prawda program Kinowej Akademii Medialnej kierowany jest głównie do uczniów klas 4-6 szkół podstawowych (na klasy 7 i 8 też jesteśmy otwarci), to pierwszy z zaplanowanych pokazów ma charakter otwarty i kierowany jest do dorosłych widzów – podkreśla Krzysztof Kasprzyk z Fundacji Kina Patria, autor Kinowej Akademii Medialnej. – Skupimy się wokół mechanizmów działania filmu, języka i gramatyki języka filmu, a tym samym głębszego zrozumienia działania wszelkich przekazów audiowizualnych: klasycznych filmów, ale także produkcji social mediów – dodaje.

Kinowa Akademia Medialna składa się z cyklu 5 filmów edukacyjnych, w których omawiane są kolejne zagadnienia związane z filmami. Teoria ilustrowana jest obrazem filmowym, dlatego widz słyszy i widzi realizację omawianego aspektu języka filmowego. Spotkanie będzie składało się z 3 elementów: wprowadzenia, filmu edukacyjnego oraz seansu właściwego filmu pełnometrażowego. Warto dodać, że pierwsza edycja Kinowej Akademii Medialnej skupi się na trikach filmowych.

Kinowa Akademia Medialna realizuje podstawę programową – Kształcenie literackie i kulturowe. – Odbiór tekstów kultury. Proponowane filmy będą starannie dobrane pod względem treści oraz walorów artystycznych (zazwyczaj posiadające znak jakości Edukatorów Filmowych ZEF. Do każdego filmu organizatorzy prześlą drogą mailową materiały edukacyjne od dystrybutora oraz własne. Uczestnicy będą mieli także okazję zapoznać się z krótkometrażowym filmem edukacyjnym, który powstał specjalnie na potrzeby działalności Kinowej Akademii Medialnej.

Każde spotkanie składa się z 3 części: wprowadzenia (około piętnastominutowa prelekcja), filmu edukacyjnego (dwunastominutowa opowieść połączona z pokazywaniem omawianych trików filmowych) oraz seansu (pokazu pełnometrażowego filmu).

Seanse w ramach Akademii będą się odbywać w każdą środę o godz. 9.00. Cena biletu to 11 zł. Rezerwacji miejsc można dokonać pod nr telefonu: 502 651 403.

Przedsięwzięcie dofinansowane jest z budżetu Miasta Ruda Śląska i odbywa się we współpracy Fundacji Kina Patria z TV Sfera.
Przedstawione filmy mogą być oglądane przez uczniów klas 4-6. Jednak wprowadzony podział służy różnicowaniu używanego języka prelekcji oraz powiązaniu tematyki filmu z podstawą programową języka polskiego. Organizatorzy informują jednak, że film przeznaczony dla uczniów klasy szóstych mogą oglądać także uczniowie klas czwartych. Przygotowana została też oferta dla klas 1-3 szkół podstawowych („O psie, który jeździł koleją”, „Mru i ja: Wielka przygoda na cztery łapy”) oraz szkół średnich („Chłopi”).

Program wydarzenia

  • 4, 11, 18, 25 października – klasy VI – film „Lato, kiedy nauczyłem się latać”
  • 8, 15, 22, 29 listopada – klasy V – film „Za duży na bajki”
  • 6, 13 grudnia – klasy IV – film „Magiczna podróż Emily”

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter