Header decorative image
Kir Żałobny

Kierunek GZM, kierunek Ruda Śląska

grafika zapowiadająca wydarzenia, czarny tekst na czerwonym tle, rysunek człowieka w kasku z lampką

W ostatni weekend czerwca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia świętuje siódme urodziny.
Z tej okazji odbędzie się szereg wydarzeń, dzięki którym będzie można lepiej poznać miejscowości wchodzące w skład GZM. W organizację obchodów włączyła się również Ruda Śląska, gdzie 29 czerwca /sobota/ zaplanowano
zwiedzanie nowej siedziby Państwowej Straży Pożarnej oraz wycieczkę po rudzkiej kuźnicy i spacer śladami Karola Goduli. Z kolei 30 czerwca /niedziela/ odbędzie się gra miejska osadzona w przestrzeni historycznej Koksowni „Orzegów”. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny, ale obowiązują zapisy.

- W ostatni czerwcowy weekend będzie okazja do poznania historii północnych dzielnic Rudy Śląskiej oraz pracy strażaka „od kuchni”  – mówi Michał Pierończyk, prezydent miasta. – W sobotę będzie można wziąć udział w wycieczkach tematycznych z Adamem Kowalskim oraz obejrzeć siedzibę rudzkiej PSP, z kolei w niedzielę będzie okazja do poznania historii Koksowni Orzegów poprzez udział w grze miejskiej. Zachęcam do świętowania rocznicy powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i udziału w zaplanowanych wydarzeniach – dodaje.

Sobota z Ognikiem

29 czerwca /sobota/ będzie okazja obejrzenia nowej siedziby PSP w Rudzie Śląskiej, niedostępnej na co dzień dla osób z zewnątrz. - Trasa zwiedzania strażnicy zaczynać się będzie od oprowadzenia uczestników po poszczególnych segmentach budynku z omówieniem funkcji poszczególnych pomieszczeń. Następnie odbędzie się wizyta w Sali Edukacyjnej Ognik oraz pokaz sprzętu pożarniczego – wylicza  st. kpt. mgr inż.  Maciej Małczak, oficer prasowy Komendanta Miejskiego PSP w Rudzie Śląskiej. – Nasi goście będą mieli możliwość przymiarki pokazowego ubrania strażaka oraz założenia sprzętu straży pożarnej, a także możliwość obejrzenia z bliska  wozów bojowych oraz ich wyposażenia służącego nie tylko do gaszenia pożarów, ale także do niesienia pomocy poszkodowanym w wypadkach drogowych – dodaje.

Przypomnijmy, że budynek strażnicy został oddany do użytku z początkiem br. Na parterze znajduje się m.in. hala garażowa na osiemnaście pojazdów, Stanowisko Kierowania KM PSP, stanowisko do mycia pojazdów, stanowisko naprawcze, stacja obsługi ODO, sala operacyjna i Sala Edukacyjna Ognik. Natomiast na pierwszym piętrze zlokalizowane są pomieszczenia dla kierownictwa i pracowników Komendy Miejskiej PSP i Jednostki Ratowniczo–Gaśniczej.

Zwiedzanie podzielono na 4 grupy, w godz. 10:00, 12:00 i 14:00, zapisy: tel. 32 342 36 06

Ołów, Węgiel, Żelazo – Rudzka Kuźnica

Również w sobotę, 29 czerwca o godz. 12:00 rozpocznie się wycieczka po obszarze kolonii robotniczej Rudahammer, wybudowanej dla pracowników zakładów Ballestremów. - Fragmenty doliny rzeki Bytomki, dawna piaskownia, pejzaże śląskiego krajobrazu kulturowego, pozostałości po dawnych szybach, park szpitalny nieistniejącego szpitala Spółki Brackiej, kolonia robotnicza, czy pozostałości infrastruktury dawnej granicy z roku 1922 to tylko niektóre z zaskakujących miejsc, które wspólnie odwiedzimy – wylicza Adam Kowalski wiceprezes Stowarzyszenia TuRuda, kulturoznawca, interpretator dziedzictwa kulturowego, lokalny przewodnik. Trasa w dużej mierze jest terenowa, część miejsc jest niedostępnych dla osób  z ograniczoną mobilnością. W przypadku rowerów i wózków dziecięcych konieczność przenosek i prowadzenia.

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków finansowych z budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

Na zwiedzanie obowiązują zapisy: turuda@interia.pl

Spacer śladami Karola Goduli po Rudzie. Historia Van Helsinga ówczesnych czasów, którą powinien sfilmować Netflix

- Karol Godula był postacią realną i magiczną zarazem. Jego kariera uczy i rozbudza wyobraźnię. Jako self-made man, pracowity i ambitny przedsiębiorca jest uosobieniem śląskiego D.N.A. Jednak jemu podobnych w Rudzie było kilku. Talentem menedżerskim z pewnością dorównał mu Franz Pieler, również zarządca ballestremowskich zakładów. Wycieczka będzie wiodła śladami obu z nich, bo  choć dzieliło ich 50 lat, to łączyło wiele, ale gdyby nie Godula to i historia Pielera mogłaby potoczyć się zupełnie inaczej. Na trasie wycieczki zaprezentujemy miejsca związane z nimi i kolejnymi hrabiami z rodu Ballestrem. Będą to obiekty przemysłu, architektury mieszkalnej, usługowej, sakralnej oraz małej architektury. Nie zabraknie elementów przyrodniczych – zapowiada Adam Kowalski wiceprezes Stowarzyszenia TuRuda. Miejsce startu: Zamek Rudzki, godz. 16:00

zapisy: turuda@interia.pl

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków finansowych z budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

Jadymy z tym koksem

W niedzielne popołudnie, 30 czerwca br. organizatorzy proponują grę miejską osadzoną w przestrzeni historycznej Koksowni „Orzegów” założonej w 1903 r. Obszar ten został całkowicie zrewitalizowany w 2021 r. Uczestnicy gry będą mogli poznać to miejsce w interesujący sposób – rozwiązując przygotowane zadania i wykonując ćwiczenia sprawnościowe. Gra pozwoli również na przekazanie uczestnikom wiedzy na temat historii obiektu i zasad funkcjonowania koksowni. - Gra przeznaczona jest dla rodzin z dziećmi, grup znajomych, przyjaciół itp. W skład każdej z grup musi wchodzić co najmniej jedna osoba pełnoletnia. Ze względu na zadania sprawnościowe, nie wszystkie punkty zadaniowe dostępne będą dla osób z niepełnosprawnościami ruchowymi – zaznacza Krzysztof Piecha, naczelnik wydziału Kultury, Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta.

Organizacja wydarzenia została dofinansowana ze środków finansowych z budżetu Górnośląsko - Zagłębiowskiej Metropolii.

Rozpoczęcie gry zaplanowano na godz.14:30

Miejsce startu: Teren Koksowni Orzegów Park

  1. Kardynała Augusta Hlonda 52, 41-712 Ruda Śląska

Zapisy drogą elektroniczną: gra@ruda-sl.pl

1 lipca wypada 7. rocznica powstania Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (GZM). Z tej okazji od dwóch lat organizowane jest święto Metropolii pod hasłem „Kierunek GZM”. W tym roku III jego edycja odbędzie się od 28 do 30 czerwca. Kierunek GZM to festiwal mikrowycieczek do niezwykłych i nietuzinkowych miejsc, okazja do poznawania i doświadczania metropolii w niecodzienny sposób.

W programie święta zaplanowano dwa wydarzenia specjalne i 178 mikrowypraw po wszystkich 41 gminach tworzących GZM.

Program wydarzenia: kierunek gzm.pl/program/

Dla uczestników święta GZM Zarząd Transportu Metropolitalnego zorganizował bezpłatny transport zbiorowy, szczegóły: https://kierunekgzm.pl/bezplatny-transport/.

 

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter