Baner z programem Dni Rudy Śląskiej 2024.
Kir Żałobny

„Kakauszale” po raz siódmy

„Kakauszale” po raz siódmy

„Złap pociąg do książek” – to hasło siódmej już edycji Festu Literackiego „Kakauszale”. W tym roku impreza organizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Rudzie Śląskiej podzielona została na trzy części: finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, galę wręczenia „Tabulki” oraz targi śląskiej książki połączone z prezentacjami autorskimi. Wszystkie wydarzenia w ramach „Kakauszali” odbędą się w Stacji Biblioteka, a pierwsze z nich zaplanowane zostało już 6 października. Warto dodać, że jednym z gości tegorocznej edycji będzie reżyser, pisarz i malarz Lech Majewski.

- Ta impreza ma przede wszystkim wspierać śląską literaturę i jej twórców, ale także promować ją poza granicami naszego miasta i regionu – podkreśla Krystian Gałuszka, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej. – „Kakauszale” już od pierwszej edycji cieszą się wielkim zainteresowaniem miłośników książek i mam nadzieję, że już na stałe wpiszą się w tradycję naszego miasta – dodaje.

Pierwszym wydarzeniem w ramach „Kakauszali” będzie finał Konkursu Poetyckiego im. ks. N. Bonczyka, który zaplanowany został w najbliższą środę (6 października). Impreza rozpocznie się o godz. 17:30 w Stacji Biblioteka wernisażem wystawy Jarosława Kassnera, podczas którego będzie można podziwiać emblematyczne prace autora. Natomiast o godz. 18:00 poznamy laureatów tegorocznej edycji konkursu, który organizowany jest już po raz 17.

W drugą środę października (13.10.) miłośnicy literatury będą mieli okazję spotkać się w Stacji Biblioteka podczas uroczystej gali. Wręczona zostanie wtedy „Tabulka”, czyli honorowe wyróżnienie rudzkiej biblioteki, połączone z przyznaniem tytułu Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXI.

- „Tabulka” to  wyróżnienie dla najlepszego śląskiego autora. Przyznawane jest ono w formie tabliczki, wykonanej z płyty granitowej, która po wręczeniu zostaje wmurowana w Bibliogrodzie, czyli na placu przy Stacji Biblioteka – naszej głównej siedzibie. Z kolei wyróżniony autor otrzymuje wersję „Tabulki” w formie statuetki – tłumaczy Krystian Gałuszka.
Uroczystość wręczenia „Tabulki”  rozpocznie się o godz. 18:00. To właśnie wtedy będzie można dowiedzieć się, kto dołączy do grona dotychczasowych laureatów. Wydarzenie uświetni także spotkanie autorskie z Lechem Majewskim. Do tej pory honorową nagrodę rudzkiej biblioteki otrzymali: Henryk Waniek, ks. Jerzy Szymik, Zbigniew Kadłubek, Kazimierz Kutz, Szczepan Twardoch oraz Tadeusz Sławek.

Ostatnie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji Festu Literackiego „Kakauszale”, czyli VII Targi Śląskiej Książki,  odbędzie się 20 października w godz. od 13:00 do 18:00. W czasie imprezy śląscy wydawcy zaproponują swoje najnowsze książki (dostępne z rabatem), które podpisywane będą przez autorów biorących udział w targach. Poza tym odbędą się także spotkania autorskie, czy też prezentacja śląskich strojów. Nie zabraknie także gier i zabaw dla najmłodszych.

W tym dniu propozycje edytorskie oraz swoich autorów zaprezentują: Azory Wydawnictwo, Biblioteka Śląska, Górnośląskie Towarzystwo Literackie, Instytut Myśli Polskiej im. W. Korfantego, Księgarnia św. Jacka, Muzeum Miejskie im. M Chroboka w Rudzie Śląskiej, Muzeum Śląskie, Polski Związek Filatelistów koło Ruda Śląska, Silesia Progress, Śląski Klub Fantastyki, Wydawnictwo Almaz, Wydawnictwo Jamakasz, Wydawnictwo Naukowe Śląsk, Wydawnictwo Prasa i Książka, Wydawnictwo Śląskie ABC, Wydawnictwo Videograf S.A.
Warto dodać, że każdego roku motywem przewodnim Festu są tzw. kakauszale, czyli po śląsku łuski kakaowe. Uczestnicy imprezy mogą częstować się tym szczególnym napojem podczas wydarzenia.

- Swym „oldschoolowym” charakterem „kakauszale” zawsze podkreślają charakter tego spotkania z książkami. W dzisiejszych czasach  picie „kakauszali” nie jest zbyt popularne i musi przerodzić się w degustację, gdyż trudno znaleźć miejsca publiczne, w których serwowany jest wywar z łuski kakaowej – mówi Krystian Gałuszka, dyrektor MBP. – Dlatego „kakauszale” w rudzkiej bibliotece tak bardzo zjednuje sobie sympatię zgromadzonych w jednym miejscu autorów, wydawców, księgarzy, bibliotekarzy i czytelników – dodaje.

Szczegółowy program Festu Literackiego „Kakauszale” 2021

6 października:

17:30 – Wernisaż wystawy Jarosława Kassnera
18:00 – Finał Konkursu Poetyckiego im. Ks. N. Bonczyka

13 października:

18:00 – Optimus Auctor Silesianus Anno Domini MMXXI – wręczenie „Tabulki” laureatowi
18:30 – Spotkanie autorskie z Lechem Majewskim (prowadzenie prof. Piotr Zawojski)
19:00 – Recital

20 października:

13:00 - Otwarcie VII Targów Śląskiej Książki
13:15 – 17:45 – Spotkania autorskie wraz z imprezami towarzyszącymi
14:00 – Wręczenie nagród
14:15 – 16:00 – Gry i zabawy dla dzieci
15:00 - Wręczenie nagród
Wydarzenie niespodzianka
16:00 - Wręczenie nagród
16:30 – Prezentacja strojów śląskich
17:00 - Wręczenie nagród
18:00 – Uroczyste zamknięcie VII Targów Śląskiej Książki

Wróć

Prześlij opinię

Na skróty

Zapisz się na newsletter